Jak bezstresowo zwiedzić Watykan – praktyczny przewodnik

Watykan i Bazylikę św. Piotra powinien zobaczyć każdy turysta. To symbol Rzymu i potęgi świata chrześcijańskiego. Czy okolice Watykanu mogą jeszcze czymś zaskoczyć? Ano mogą, kilka kroków za kolumnadą Berniniego (po lewej stronie stojąc twarzą do bazyliki)  znajduje się prawdziwa perła, nie zna jej połowa Rzymu. Il presepe dei netturbini – ulubiona szopka Jana Pawła II i dzieło pasjonata. Warto tam wstąpić choćby na kilka minut.

 

 

Presepe dei netturbini – szopkę wykonał w 1972 roku Giuseppe Ianni, pracownik Amaroma (przedsiębiorstwo oczyszczania miasta). Pracował popołudniami, po pracy, koledzy śmiali się, że jest szaleńcem, a on odpowiedział im, że któregoś dnia sam papież będzie podziwiał jego szopkę. I dopiął celu. To bardzo oryginalna szopka, przenosi nas do Palestyny sprzed 2000 lat. Możemy zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w czasach narodzin Chrystusa. Ponad 2 tys. kamieni zużytych do wykonania. A oprócz tego ponad 350 kamieni z całego świata dekorujących ściany szopki.

 

Jest również drzewo oliwne z Betlejem. Kapitalna sceneria: oglądamy szopkę w dzień, po czym zapada zmrok, noc i znów wstaje świt.

 

Jan Paweł II pokochał tę szopkę. Odwiedzał ją regularnie, od początku pontyfikatu do 2002 roku, wpadał co roku, aby zobaczyć nowe figurki. Przychodzą tu także głowy państw podczas oficjalnych wizyt. Koniecznie odwiedźcie to miejsce, zwłaszcza jeśli macie dzieci, wnuki. Są zachwycone, a i dorosłym zapiera dech w piersiach! Pracownicy będą wniebowzięci, jeśli podarujecie im kamyk z Waszej miejscowości, umieszczą go razem z kamieniami z całego globu.

 

Jan Paweł II w towarzystwie dzieci z 5 kontynentów

 

Więcej o tej szopce przeczytacie w artykule Trzy szopki najbliższe sercu rzymian.

 

Presepe dei netturbini

Via dei Cavalleggeri, 5

otwarte od 15 grudnia do 30 stycznia od 9-19

od 1 lutego do 14 grudnia 9-19, w niedzielę i święta 8 – 13

wstęp wolny

Uwaga! wejście dość zakamuflowane, po przekroczeniu bramy trzeba skręcić w lewo, strzałki doprowadzą nas na miejsce.

 

 

A skoro jesteśmy w Watykanie, to kilka cennych porad, jak bezstresowo odwiedzić Watykan. Pomagają !!!

 

Uwaga!!! Artykuł ten został napisany w czerwcu 2015 roku i jest uaktualniany na bieżąco z uwagi na ogromne zainteresowanie czytelników. Nie znajdziecie drugiego takiego w języku polskim, który krok po kroku pomoże Wam odnaleźć się w Watykanie. Pozostawiłam rozdział dotyczący Jubileuszu Miłosierdzia.  

 

AKTUALIZACJA CEN – STYCZEŃ 2018

 

Dojeżdżamy do Watykanu bezpośrednio metrem linii A – przystanek Ottaviano San Pietro

 

Stacja metra Ottaviano San Pietro

 

 

albo dochodzimy piechotą na Plac św. Piotra od strony Zamku Świętego Anioła – Via della Conciliazione – (odradzam autobus 64, to mekka kieszonkowców).

 

Via della Conciliazione

 

 

 2. BAZYLIKA ŚW. PIOTRA

 

Kto rano wstaje, ten wszystko zobaczy. Sprawdza się w Rzymie, zwłaszcza przy zwiedzaniu Bazyliki św. Piotra.

Bazylika św. Piotra jest czynna od 7.00 do 18.30 od października do marca i od 7.00 do 19.00 od kwietnia do września. Wstęp bezpłatny.

 

Do bazyliki są kolejki przez cały rok, nie ma zbytniej różnicy, nawet poza sezonem trzeba swoje odstać. O ile jesienią czy zimą nie cierpimy tak bardzo, o tyle latem stanie w pełnym słońcu minimum godzinę jest nieznośne. Przybądźcie jak najwcześniej, o ile to możliwe. Bazylika jest otwarta od godz 7, ale już około 8.30 trzeba się liczyć z półgodzinną kolejką.

 

W oddali kolejka do bazyliki około 9 rano sięgająca busika Poczty Watykańskiej

 

Aby wejść do bazyliki, trzeba przejść kontrolę. Można wnieść parasolki, butelki z wodą, nie można żadnych ostrych przedmiotów: nożyczek, pilników do paznokci, scyzoryków, otwieraczy do konserw, noży etc. Nie wprowadzicie do świątyni zwierząt. Walizki i plecaki różnej wielkości są akceptowane, ale musicie je pozostawić w przechowalni bagażu, podobnie wózki dziecięce i statywy. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim podjeżdżają rampą widoczną na zdjęciu. Wewnątrz bazyliki nie można jeść, palić papierosów ani rozmawiać przez telefon. 

 

Co można, czego nie można wnieść do bazyliki

 

Pamiętajcie o stroju do bazyliki i muzeów, ramiona muszą być zasłonięte, wystarczy koszulka z krótkim rękawem czy chusta osłaniająca ramiona w przypadku pań. Nie wejdziecie w spodenkach czy krótkich spódnicach. Ochrona jest restrykcyjna i nie wpuści nieodpowiednio ubranych. Panowie, najlepiej założyć długie spodnie, ewentualnie latem spodnie do kolan, panie sukienki, spódnice do kolan albo spodnie i kłopot z głowy. Te same zasady dotyczą wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Po przejściu kontroli mijacie wejście do Bramy Spiżowej po prawej stronie (tu odbiera się wejściówki na audiencję papieską).

 

Brama Spiżowa – Portone di Bronzo

 

Potem dochodzicie do schodów prowadzących do bazyliki. 

 

 

Na prawo znajdziecie wejście do przechowalni bagażu.

 

 

Tam zostawicie bagaż i wózki dziecięce, można skorzystać z toalet, jest również przewijak dla niemowląt i punkt medyczny.

 

 

 

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim wjadą stąd windą do wnętrza bazyliki (winda znajduje się po lewej stronie od wejścia). Jest również wypożyczalnia audioprzewodników, ale radzę to zrobić w atrium bazyliki, są bardziej kompetentni.

 

 

Po wyjściu z garderoby schodami kierujecie się do wnętrza bazyliki. Zielona tablica prowadzi do wejścia na kopułę,

 

 

ceglasta z kolei do wnętrza świątyni.

 

 

Jeśli zamierzacie zwiedzić Groty Watykańskie, zróbcie to po obejrzeniu całej bazyliki. Dlaczego? Do grot schodzicie przy filarze z rzeźbą św. Andrzeja, tuż przy ołtarzu papieskim, ale nie powrócicie już do wnętrza świątyni. Wychodzicie z grot obok kasy na kopułę. 

 

Uwaga! Jeśli po wyjściu z bazyliki chcecie jeszcze wejść na kopułę, skręćcie w lewo! Nie schodźcie po schodkach w kierunku placu i gwardzisty, bo już nie powrócicie do bazyliki.

 

 

Po zejściu na plac zatrzymajcie się na chwilę przed gwardzistami szwajcarskimi w strojach zaprojektowanych przez Michała Anioła. Zimą są odziani w czarne płaszcze. 

 

Gwardziści szwajcarscy latem

 

Gwardziści szwajcarscy zimą

 

Czy wiecie, że obelisk znajdujący się pośrodku Placu św. Piotra stał wcześniej tuż za tym łukiem? A co go wiąże z obchodami Niedzieli Palmowej, przeczytacie w artykule Jak liguryjskie palmy zagościły w Watykanie.

 

Dalej zobaczycie bardzo dobrze zaopatrzoną księgarnię watykańską. Ma również publikacje w języku polskim.

 

 

Obok jest poczta watykańska, dużo solidniejsza od włoskiej, lepiej wysłać stąd kartkę rodzinie lub znajomym. 

 

 

 

Za nią punkt medyczny prowadzony przez Kawalerów Maltańskich, jeśli ktoś z Was źle się poczuje oraz toalety.

 

 

3. Polecam audioprzewodnik po Bazylice św. Piotra – koszt €5, mają również wersję w języku polskim, pod numerem 7 w menu (trzeba zostawić dokument tożsamości). Od niedawna można go również wykupić w formie aplikacji na smartfon lub android i jest to doskonała opcja, bo pozostanie Wam na zawsze, a w domu odsłuchacie jeszcze raz na spokojnie. Działa także off-line. Polecam – ogrom detali i ciekawostek, których nie zapewni Wam żaden przewodnik z uwagi na ograniczony czas. Zarezerwujcie minimum 1h 15 minut na zwiedzanie z audioprzewodnikiem. W ofercie również audioprzewodnik na kopułę bazyliki – €5 i do skarbca bazyliki – €8.

 

Hol bazyliki – wypożyczalnia audioprzewodników

 

Wypożyczcie audioprzewodnik w atrium bazyliki, a nie z boku (tam przechowalnia bagażu i toalety). Dlaczego? Mają niekompetentnych pracowników, nie wszyscy wiedzą, co wypożyczają. Mnie powiedziano, że nie ma polskiego. Wirtualny przewodnik po bazylice jest kiepski, ale można spojrzeć.

 

Kto ma dar koncentracji, może wypożyczyć audioprzewodnik w obcym języku. Rzym przeżywa od jakiegoś czasu inwazję turystów z Dalekiego Wschodu, a ci są męczący, doświadczyłam tego na własnej skórze. Grupa Chińczyków wpadła jak szarańcza do bazyliki, każdy obwieszony aparatami, tabletami, androidami i kijkami do selfie. Fotografowali się z każdym napotkanym kościotrupem wystającym z grobowców papieskich (przepraszam za kolokwializmy, ale inaczej się nie da). Żadnego skupienia, tylko przejść, strzelić fotkę i dalej. Jeśli traficie na taką grupę, to zwiedzanie zamieni się w koszmar, są okropnymi ignorantami, nie boję się tego powiedzieć głośno, żadnego respektu w świątyni. Ostatnio widziałam, jak ochrona bazyliki ścigała ich za porozwieszane kurtki na balustradzie biegnącej wzdłuż nawy głównej.

 

 

Atrium Bazyliki św. Piotra

 

 

4. GRÓB JANA PAWŁA II miejsce ważne dla Polaków mieści się w Kaplicy św. Sebastiana. To druga kaplica prawej nawy, kolejna po Piecie Michała Anioła. Obecnie jest odgrodzona szarą zasłoną po to, aby dać odrobinę intymności i skupienia wiernym z całego świata, którzy chcą się tu pomodlić. Nie ma żadnych opłat za odwiedzenie grobu. Nie są wymagane bilety wstępu. Tysiące czytelników pyta mnie o to. Nie wiem, skąd takie pomysły, bo Bazylika św. Piotra, odkąd pamiętam, była gratis. Tym też różni się Rzym od takich miast jak Florencja czy Wenecja, gdzie słono płaci się za wstępy do wielu kościołów. Tu wiele arcydzieł światowej klasy wciąż można podziwiać za darmo.

 

Bazylika św. Piotra – grób Jana Pawła II

 

Jan Paweł II został pochowany w Grotach Watykańskich. Po beatyfikacji 1 maja 2011 roku jego doczesne szczątki przeniesiono na górę, do Kaplicy św. Sebastiana. W tym miejscu spoczywał wcześniej Innocenty XI – papież, który przyjął naszego króla Jana III Sobieskiego po odsieczy wiedeńskiej. Obecnie spoczywa on pod Ołtarzem Przemienienia Pańskiego ze wspaniałą mozaikową kopią obrazu Rafaela (oryginał w Pinakotece Watykańskiej).

 

Bazylika św. Piotra – Ołtarz Przemienienia Pańskiego z kopią obrazu Rafaela

 

Bazylika św. Piotra – grób Innocentego XI – pod Ołtarzem Przemienienia Pańskiego

 

Kaplicę św. Sebastiana zdobi mozaikowa autorstwa Pier Paolo Cristofariego wykonana według szkiców Domenichina – ‘Męczeństwo św. Sebastiana’ – święty ginie przeszyty strzałami.

 

Po kanonizacji 27 kwietnia 2014 roku zmieniono tabliczkę na grobie Jana Pawła II z beatus – błogosławiony na sanctus – święty. W każdy czwartek (za wyjątkiem świąt kościelnych wypadających w tym dniu) o 7.10 jest odprawiana msza po polsku przy grobie Jana Pawła II. Wstęp wolny, nie są wymagane żadne bilety ani rezerwacja. Ostatnio miły czytelnik poinformował mnie, że podczas tej mszy były święcone dewocjonalia zakupione przez pielgrzymów. Nie wiem, czy jest to regułą, czy odbywa się wyłącznie na życzenie grup, ale to cenna informacja i na wszelki wypadek warto ze sobą zabrać te pamiątki.

 

 

W tejże kaplicy także dwa pomniki papieży Piusa XI – tego, który podpisał 11 lutego 1929 roku Traktaty Laterańskie, na mocy których powstało niezależne Państwo Watykańskie i Piusa XII – arystokraty, papieża okresu II wojny, krytykowanego za swoją zachowawczą postawę wobec faszystów, zwłaszcza kiedy 24 marca 1944 roku rozstrzelano 335 osób w Grotach Ardeatyńskich. Rana jest żywa do dziś wśród mieszkańców Rzymu pamiętających tamte czasy. Z drugiej strony ocalił życie wielu Żydów. Być może nigdy nie poznamy pełnej prawdy o Piusie XII.

 

 

5. TO JEST JUŻ ARCHIWALNA CZĘŚĆ ARTYKUŁU, DOTYCZĄCA ORGANIZACJI RUCHU W BAZYLICE NA CZAS TRWANIA ROKU JUBILEUSZOWEGO, ZOSTAWIAM JĄ JEDNAK NA PAMIĄTKĘ, WSZAK NASTĘPNY ROK ŚWIĘTY DOPIERO ZA 25 LAT, O ILE KOLEJNY PAPIEŻ NIE POSTANOWI INACZEJ.

 

Do bazyliki prowadzą dwie kolejki: jedna wyłącznie dla osób, które zarejestrowały przejście przez Drzwi Święte – wejście tuż przed Placem św. Piotra.

 

Jeśli ktoś nie jest zainteresowany wejściem do bazyliki przez Drzwi Święte, musi udać się od razu do prawej kolumnady Placu św. Piotra. Podobnie z wejściem na kopułę.

 

Przed wejściem do bazyliki zobaczycie następujące tablice:

 

Oddzielna kolejka prowadzi do bazyliki i grobu Jana Pawła II wewnątrz bazyliki ( wejście przez centralne drzwi bazyliki – jedyne ocalałe z bazyliki konstantyńskiej).

 

Oddzielna do Drzwi Świętych

 

Pielgrzymi przekraczają Drzwi Święte

 

I oddzielna na kopułę i do Grot Watykańskich (na prawo od Drzwi Świętych). Więcej informacji o Roku Jubileuszowym znajdziecie w artykule Jubileusz Miłosierdzia – wszystko, co powinien wiedzieć pielgrzym.

 

6. KOPUŁA BAZYLIKI

Wejście na kopułę polecam tylko osobom o bardzo dobrej kondycji. Nie szafujcie siłami. Jest gorąco, wiele osób mdleje, a zawrócić nie można. Nie ma też czasu na odpoczynek, bo blokujecie ruch. Radzę porządnie przemyśleć taką wspinaczkę. Kto nie czuje się na siłach, zawsze może wjechać windą na taras bazyliki i też zrobić niezłe zdjęcia.

 

Tablica prowadząca do wejścia na kopułę

 

Koszt €10 na taras i dalej pieszo – 320 schodków do pokonania, €8 pieszo od początku – 551 schodków. Wstęp na kopułę codziennie:

 

 

Wejście na kopułę – tablica informacyjna

 

1 kwiecień – 30 wrzesień 7.30-18.00 (opcja z windą), 7.30-17.00 piechotą.

1 październik- 31 marzec 8.00-17.00 (opcja z windą), 7.30-16.00 piechotą.

Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line, trzeba ustawić się w kolejce.

UWAGA!!! Kasa akceptuje wyłącznie gotówkę!!! Nie można płacić żadnymi kartami płatniczymi.

 

W atrium bazyliki od niedawna można wypożyczyć audioprzewodnik po kopule. Koszt €5, procedura taka sama jak w przypadku audioprzewodnika po bazylice, tzn. wersja normalna do wypożyczenia na miejscu lub wersja na smartfon lub android. 

 

7. MUZEA WATYKAŃSKIE – polecam wszystkim czytelnikom mój najnowszy przewodnik po Muzeach Watykańskich

Jak bezstresowo zwiedzić Muzea Watykańskie – praktyczny przewodnik

oraz perły Muzeów Watykańskich – jest to kilkuodcinkowy cykl po najpiękniejszych miejscach Muzeów Watykańskich. Na początek zapraszam do Galerii Map – Muzea Watykańskie – Galeria Map (Galleria delle Carte Geografiche).

 

Muzea Watykańskie – główne wejście

 

8. NEKROPOLIĘ WATYKAŃSKĄ z grobem św. Piotra można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, w sobotę 9.00-17.00. W niedzielę i święta nieczynna. Najpierw trzeba jednak wysłać e-mail bądź fax z prośbą o rezerwację. Należy podać liczbę uczestników, ich imiona i nazwiska, język oprowadzania, planowaną datę pobytu w Rzymie oraz dane kontaktowe. Biuro wykopalisk wyznaczy Wam datę i godzinę zwiedzania w zależności od dostępności. 

e-mail scavi@fsp.va

fax +39 06 69873017

lub przez formularz na stronie biura

Koszt wizyty €13, nie ma zniżek.

Obowiązują limity dzienne – 250 osób max. Grupy są niewielkie, zwykle 12-osobowe. Dzieci do 15 lat nie mogą zwiedzać nekropolii. Osoby, które cierpią na klaustrofobię lub inne dolegliwości zdrowotne związane z pobytem na głębokości (schodzimy na 10 metrów), powinny zrezygnować z wizyty. Na dole jest również bardzo wilgotno. 

 

Wejście do Auli Pawła VI

 

Wizyta trwa około półtorej godziny. Należy zgłosić się 10 minut wcześniej przed rozpoczęciem zwiedzania w bramie prowadzącej do Auli Pawła VI i pokazać gwardzistom szwajcarskim rezerwację. Wejście od Via Paolo VI, za lewą kolumnadą. W nekropolii obowiązuje zakaz fotografowania, aparaty i plecaki (nie akceptują żadnych rozmiarów) trzeba zostawić wcześniej we wspomnianej wcześniej przechowalni bagażu po prawej stronie fasady bazyliki, bo inaczej odmówią prawa wejścia. Obowiązuje strój tak jak do bazyliki: panowie długie spodnie, panie spódnica za kolano bądź spodnie, wszyscy zakryte ramiona. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie nekropolii, tam także jej wirtualne zwiedzanie.

 

9. OGRODY WATYKAŃSKIE

 

Powiem szczerze, nie polecam, nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Drogi wstęp, wątpliwe piękno, niejeden pasjonat ogrodów ma z pewnością lepszy ogród. Zostały owiane legendą i pewnie dlatego ludzie chcą je zobaczyć, a potem są rozczarowani.

 

Można je zwiedzać:

 

Piechotą z przewodnikiem – trwa 2 h, bilet €33, ulgowy €24 obejmuje także wstęp do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej (bez przewodnika), codziennie oprócz środy i niedzieli. Trasę zwiedzania można obejrzeć tutaj. Rezerwacja biletów na stronie muzeów.

 

Otwartym autobusem ekologicznym – przejazd busem trwa około 45 minut, bilet €37, ulgowy €23,obejmuje także wstęp do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej (bez przewodnika) – dostępne od poniedziałku do soboty 8.15 – 12.45. Audioprzewodniki  w języku angielskim, włoskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim. Dzieci poniżej 6 lat nie mogą uczestniczyć w tej przejażdżce. Autobus nie jest przystosowany do wózków inwalidzkich. Trasę przejazdu można obejrzeć tutaj. Rezerwacje na stronie muzeów.

 

10. Jeśli to możliwe, rozbijcie wizytę w Watykanie na dwa razy. Jeden poranek spędźcie w bazylice, drugie popołudnie w Muzeach Watykańskich. Od nadmiaru boli głowa. Męczą przede wszystkim Muzea Watykańskie, są ogromne, a Kaplica Sykstyńska znajduje się na końcu trasy. Warto o tym pomyśleć!

 

Zimowe popołudnie w Watykanie

 

11. AUDIENCJE PAPIESKIE

Oficjalnie odbywają się w środę około 10.30 na Placu św. Piotra bądź w Auli Pawła VI, w praktyce papież jest już wcześniej na Placu św. Piotra, więc najpóźniej trzeba przybyć o 9.30. W audiencjach może uczestniczyć każdy, ale potrzebny jest bilet wstępu. Ten trzeba zarezerwować, wysyłając fax do Prefektury Papieskiej – szczegóły na stronie prefektury, a następnie odebrać bezpłatnie w Bramie Spiżowej – Portone di Bronzo – po prawej stronie kolumnady stojąc twarzą do bazyliki, między 15-19 w dniu poprzedzającym audiencję lub rano tuż przed audiencją między 7-10.

 

Watykan Brama Spiżowa

 

Nie polecam odbierać w ostatniej chwili, bo już od 7 rano gromadzą się tłumy przed Placem św. Piotra. Miejsca nie są numerowane. Kto przyjdzie pierwszy, ma lepszy sektor, bliżej papieża. Przed uroczystościami należy zarezerwować bilety wcześniej. Pamiętajcie też, że środa jest najgorszym dniem na zwiedzanie Watykanu. Bazylika ze względów bezpieczeństwa jest zamknięta jeszcze przez godzinę po zakończeniu audiencji, a poza tym tego dnia są tłumy. Nie zapomnijcie nakrycia głowy, filtrów i wody!

 

W lipcu zawieszono audiencję generalną, ale Anioł Pański pozostanie bez zmian (w niedzielę o 12, bez biletu). Wszelkie szczegóły dotyczące audiencji generalnej i wizyt papieskich znajdziecie na www.vatican.va

 

12. W pobliżu obelisku na Placu św. Piotra, w Roży Wiatrów czeka na Was prawdziwa niespodzianka – serce Nerona.

 

 

13. Gdzie dobrze zjeść

Przede wszystkim uciekać z Watykanu, tam tylko menu turystyczne – często gęsto odmrażane produkty i nie najlepszej jakości. Nawet udając się w kierunku stacji metra Ottaviano San Pietro skręćcie w jedną z bocznych uliczek i jesteście uratowani. Jedno miejsce jednak polecę – przy Borgo Pio, 62 – Al Passetto di Borgo, zwane popularnie u Roberta. To tu latami stołował się kardynał Ratzinger zanim został papieżem. Prosta kuchnia rzymska, dobre ceny, skoro kardynał jadł przez tyle lat, musiało mu smakować.

 

Al Passetto di Borgo – tu jadał kardynał Ratzinger

 

Al Passetto di Borgo

 

Lody:

Gelateria dei Gracchi – Via dei Gracchi, 272, paralela Via Cola di Rienzo – blisko stacji metra Lepanto – top lodziarnia w Rzymie, od lat, tu uczą się najlepsi.

 

Lemon Grass – otwarta niedawno, bardzo smaczne lody, soki ze świeżych owoców i granity, są dwa punkty: tuż przy stacji metra Ottaviano San Pietro – Via Barletta, 1 i druga, idąc w kierunku Watykanu, przy Via Ottaviano, 29 – tam można również zjeść śniadanie, skorzystać z toalety i Wi-Fi.

 

Old Bridge – Via Bastioni di Michelangelo, 5,  niedaleko Piazza del Risorgimento – doskonałe, duże porcje, dobra cena, ponad 25 lat w Rzymie. Zawsze przed tym lokalem ustawia się duża kolejka.

 

Lodziarnia Old Bride

 

Nowość – lody specjalnie na Jubileusz Miłosierdzia – coppa papale – puchar papieski – w kolorach Watykanu – biel kremu śmietankowego (crema di latte) i żółty kolor limoncello. A wszystko we wspaniałej cukierni Hedera przy Borgo Pio, 179 – zaopatrującej papieża Franciszka w słodkości na specjalne okazje.

 

Cukiernia Hedera

 

Coppa papale lody na jubileusz – foto FB cukiernia Hedera

 

Coś na ząb:

Delikatesy Franchi, Via Cola di Rienzo, 200 – położone w pobliżu Watykanu, wykarmiły pokolenia rzymian. Oprócz supplì znajdziecie tu także inne delicje: sycylijskie arancini, krokiety ziemniaczane, karczochy, szynkę pieczoną (porchetta di Ariccia) czy smażonego dorsza (filetto di baccalà). Smacznie i bardzo przyzwoite ceny.

 

Delikatesy Franchi

 

Bacio di Puglia – mały lokalik przy Via del Mascherino, 59 – smakołyki kuchni apulijskiej – dobre ceny, duży wybór dań.

 

Bacio di Puglia – smakołyki kuchni apulijskiej

 

Pizzarium – Via della Meloria, 43 – pizza – poezja, najlepsza pizza na wynos w Rzymie, maestro Gabriele Bonci karmi tuż w pobliżu stacji metra Cipro Musei Vaticani, Uwaga! Nie jest tanio, ale raz można zaszaleć!

 

Pizzarium - Gabriele Bonci
Pizzarium – Gabriele Bonci

 

 

Zabierzcie też małą butelkę wody, zapasy zawsze można uzupełnić z miejscowych fontann, chociażby ze słynnej Fontanny Tiar.

 

 

Fontanna Tiar

 

 

Fontanna Tiar

 

Możecie pospacerować wzdłuż słynnego Passetto di Borgo, czyli prawie 800-metrowego pasażu łączącego Watykan z Zamkiem Świętego Anioła, podziwiając za murami Borgo, czyli dzielnicę przylegającą bezpośrednio do Watykanu. 

 

Passetto – pasaż łączący Watykan z Zamkiem Świętego Anioła

 

Passetto – pasaż łączący Watykan z Zamkiem Świętego Anioła

 

Passetto – pasaż łączący Watykan z Zamkiem Świętego Anioła

 

Passetto – pasaż łączący Watykan z Zamkiem Świętego Anioła – charakterystyczne Madonny w bramie

 

 

Zamek Świętego Anioła

 

Miłego zwiedzania!

 

 

 

 

318 Responses

 1. Anna

  Witam,
  Za tydzień będę w Rzymie i chciałabym zwiedzić Watykan. Czy nawet o tej porze roku warto kupować bilet przez internet, czy kolejki są mniejsze i nie ma sensu przepłacać? Bardzo proszę o odpowiedź

  • Voice of Rome

   Witam,
   Ma Pani na mysli Muzea Watykanskie? Kiedy dokladnie zamierza Pani je odwiedzic? W kazda ostatnia niedziele miesiaca mozna wejsc za darmo, sa spore kolejki, ale wiele osob z tego korzysta. Turysci sa przez caly rok, tym bardziej, ze trwa Rok Jubileuszowy. Najlepiej skorzystac z wizyty w porze obiadowej, okolo 13, wtedy nie ma tlumow. Srody sa dniami audiencji, wiec tez jest sporo osob. Generalnie musi Pani sama ocenic, jakim czasem dysponuje, bo koszt rezerwacji to €4 (oczywiscie oprocz ceny biletu). Do Bazyliki sw. Piotra zawsze sa kolejki. Jesli chce Pani przejsc przez Brame Swieta, musi sie Pani zarejestrowac na oficjalnej stronie jubileuszu (szczegoly znajdzie Pani na blogu). Pozdrawiam.

 2. Slawek

  Witam, Wiem, że w każdy czwartek o godz. 7:10 rano jest odprawiana msza św. przy grobie Jana Pawła II. Bardzo chciałbym w niej uczestniczyć. Co zrobić, aby tam się dostać ? Pozdrawiam Sławek

  • Voice of Rome

   Panie Sławku,
   Msza jest dostępna dla wszystkich, wystarczy, że będzie Pan w bazylice o 7 rano. Grób Jana Pawła II znajduje się w Kaplicy św. Sebastiana (druga po prawej, tuż za Pieta Michała Anioła).

 3. Hania

  Planujemy pobyt w Rzymie od 23-27.marzec 2016,chcielibyśmy uczestniczyć we mszy św w Bazylice .Czy potrzebna jest rezerwacja?

 4. Paula

  Witam,

  Czy poza środami (audiencje) i niedzielami (Anioł Pański) jest możliwość zobaczenia Papieża?

  Pozdrawiam

 5. Sławek

  Witam,
  Wybieram się z żoną na krótki wyjazd do Rzymu 9-11.03.2016r. (zwiedzanie w dużej mierze 10-tego cały dzień mamy w planie) i chcieli byśmy zwiedzić podziemia Watykanu, bazylikę oraz odwiedzić grób Jana Pawła II. Czy mogę uzyskać informację jakie muszę bilety zarezerwować i gdzie je kupić onnline lub na miejscu.

  Za informację będę bardzo wdzięczny

  pozdrawiam Sławek

  • Voice of Rome

   Panie Sławku,
   Bazylika św. Piotra jest otwarta od godziny 7 rano. W czwartki o 7.10 w Kaplicy św. Sebastiana (druga kaplica w prawej nawie, tuż za Pietą Michała Anioła) – tam, gdzie znajduje się grób Jana Pawła II, jest celebrowana msza święta.

   Trwa Wielki Jubileusz i jeśli ma Pan życzenie przejść przez Drzwi Święte bazyliki, musi Pan się zarejestrować na oficjalnej stronie jubileuszu, szczegóły tutaj http://www.im.va/content/gdm/pl/partecipa/registrazione.html. Jeśli nie, to ustawia się Pan w normalną kolejkę do bazyliki. Najlepiej przyjść rano, wtedy kolejki są mniejsze.

   Podziemia Watykanu – rozumiem, że ma Pan na myśli Groty Watykańskie – miejsce spoczynku papieży – są bezpłatne, nie można robić w nich zdjęć.

   Gdyby tego samego dnia chciał Pan obejrzeć Muzea Watykańskie, najlepiej pójść tam w porze obiadowej, mniej ludzi i kolejka nie taka tragiczna. Zawsze może Pan zarezerwować bilet przez internet na określoną godzinę €16 + €4 koszt rezerwacji https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking&codiceTipoVisita=26&step=2

   Życzę miłych wrażeń i duchowych, i artystycznych.

  • Voice of Rome

   Proszę bardzo. Życzę wielu wspaniałych wrażeń w Wiecznym Mieście.

 6. Sławek

  Bardzo dziękuję za informację. Mam jeszcze pytanie czy są oferowane jakieś wycieczki objazdowe? I czy nocą w Rzymie można spokojnie się przemieszczać pieszo, czy są jakieś dzielnice które należało by unikać?

  Za informacje bardzo dziękuję

 7. Sławek

  To mnie Pan nie pocieszył bo mam hotel nie daleko dworca głównego Termini. Mam nadzieję że ten wyjazd będzie należał do udanych.

  Bardzo dziękuję za informację

  • Voice of Rome

   Pani, nie Pan ;). Na pewno wyjazd się uda. A lepiej być ostrzeżonym niż negatywnie zaskoczonym. Wiele osób nocuje w pobliżu Termini ze względu na centralne położenie. Niestety, jak w każdym dużym mieście nocą dworzec centralny i okolice nie należą do najbezpieczniejszych.

 8. Anna

  Odnośnie punktu 5- byłam 12 marca i wchodząc do grot wychodzisz…pośrodku bazyliki, prawie pod baldachimem. Więc nie ma obaw, że nie wejdziesz do środka 😉 Warto zapytać strażnika, podpowie.
  Korzystałam z twojego przewodnika, dziękuję. Oczywiście doczołgaliśmy się do Gelateria dei Gracchi – lody pyszne, tripadvisor z punktacją zadowolonych pożeraczy słodkości wystawiony, a jakże. Najważniejsze- kupujcie najmniejszą porcję za 2,50- tam dają w tej cenie największe porcje! 3smaki w jednym wafelku do wyboru. Mniam!
  Nie wiem skąd te obawy odnośnie dworca- bardzo dużo policji, karabinierów, czuliśmy się bezpiecznie, wszystko dobrze oświetlone, dojazdy z tego punktu idealne. jak tam Sławku po wakacjach? My super zadowoleni 🙂 Kocham Rzym! Przez 6 dni zwiedziliśmy i naoglądaliśmy się tak wielu miejsc , budynków, obrazów, rzeźb, że moje sny to flesze – migają mi obrazki pod powiekami. Dziwnie tak 🙂

  • Voice of Rome

   Pani Aniu,
   Cieszę się, że pobyt w Rzymie się udał. Mój praktyczny przewodnik po Watykanie został napisany w połowie czerwca ubiegłego roku, w tej chwili trwa Rok Święty, więc widocznie na czas jubileuszu zmienili organizację ruchu wewnątrz bazyliki. Gelateria dei Gracchi to kultowe miejsce, kształci wielu adeptów tego zawodu i zawsze są tam tłumy ludzi. Co do dworca, ostrzegam, bo Pani oczami turystki nigdy nie zobaczy tego, co miejscowi, od ubiegłego roku grasują gangi Romów przy maszynach z biletami, żądają od ludzi pieniędzy za pomoc w zakupie biletu, nieletnie Rumunki, które wsiadają do metra właśnie na Termini i okradają. Dwa dni temu sama byłam świadkiem takiej sceny, na szczęście drzwi metra się zacięły i panna w popłochu porzuciła portfel i uciekła, to jest codzienność, dlatego ostrzegam, bądźcie czujni. Inne, newralgiczne miejsce od miesiąca to kolejka do Koloseum. Prasa alarmuje, też okradają, więc odrobina ostrożności nikomu nie zaszkodzi. Pozdrawiam 🙂

 9. Marta

  Witam serdecznie, mam takie pytanie planuje wyjazd do Rzymu na początku października, i takie moje pytanko, jaka w październiku może być pogoda? w jakich granicach temp. i do której pory roku w Polsce możemy porównać 😉

  • Voice of Rome

   Pazdziernik jest bardzo przyjemnym miesiacem do zwiedzania. W ciagu dnia temperatury przekraczaja 20 stopni, nie ma upalow, jest piekne swiatlo. Jedynie poranki i wieczory moga byc chlodniejsze. Trudno porownac rzymska pogode do polskiej pory roku, bo to zupelnie inny klimat i kazde porownanie bedzie nieadekwatne. Teraz na przyklad jest cieplo – 21 stopni, w ciagu dnia nawet 25, ale wieczory chlodnawe, patrzac tylko na temperatury mozna powiedziec, poczatek polskiego lata, a wcale nie nazwalabym tego latem 🙂 Kwiecien, maj i pazdziernik to najprzyjemniejsze miesiace na zwiedzanie Rzymu. Zycze wspanialej podrozy.

 10. Lucyna

  Mam pytanie: kupiłam on-line bilety do muzeów watykańskich dla 2 osób (nie jestem jedną z nich, podałam dane tych osób, ale podałam też swoje jako osoby płacącej kartą – jest na moje nazwisko), dostałam potwierdzenie rezerwacji z informacją, że wchodząc należy okazać maila: czy wystarczy wersja papierowa?

  • Voice of Rome

   Witam,
   Tak, wersja papierowa w zupełności wystarczy. Proszę wydrukować potwierdzenie rezerwacji i płatności. Miłego zwiedzania.

 11. Lucyna

  Dziękuję, ale jeszcze jedno pytanie: czy w muzeach można wypożyczyć audioprzewodnik w języku polskim?

  • Voice of Rome

   Niestety, Muzea Watykańskie nie mają jeszcze audioprzewodnika po polsku. Ma go natomiast Bazylika św. Piotra, kosztuje 5 euro i jest bardzo dobry.

 12. Lidia

  Czy wyjście z muzeów jest w tym samym miejscu co wejście? Na co powinna uważać osoba, która nie zna angielskiego ani włoskiego?

  • Voice of Rome

   Pani Lidio,

   Kiedy stoi Pani przed budynkiem muzeów (proszę spojrzeć na zdjęcia w artykule) wejście i wyjście są blisko siebie. Wewnątrz budynku wygląda to jednak inaczej, praktycznie ruch jednokierunkowy. Ostatnim etapem zwiedzania muzeów jest słynna Kaplica Sykstyńska i stamtąd schodami kierują bezpośrednio do wyjścia. Nie ma się Pani czego obawiać, nawet nie znając języków, ale powinna Pani wziąć w hallu plan zwiedzania i wiedzieć, co chce zobaczyć. Nie wolno wnosić ostrych przedmiotów, parasolek ani dużych butelek z wodą a już kategorycznie napojów alkoholowych. Duże plecaki należy zostawić w szatni. Zdjęcia można robić bez fleszu wszędzie za wyjątkiem Kaplicy Sykstyńskiej. Tam tego przestrzegają rygorystycznie. Nie można również filmować Kaplicy Sykstyńskiej. Muzea Watykańskie męczą, więc trzeba dokonać selekcji. Koniecznie musi Pani zobaczyć Museo Pio-Clementino – to najbardziej znane zbiory, Sale Rafaela i Kaplicę Sykstyńską – a nawet to minimum zabierze około 3 godzin. Zazwyczaj w Kaplicy Sykstyńskiej wszyscy padają ze zmęczenia. Nie da się wszystkiego zobaczyć w jeden dzień, niestety. Trasa zwiedzania liczy około 7 km samego spaceru. Rano jest największy tłok, radzę też zarezerwować bilet on-line, uniknie Pani długiej, czasem 2 godzinnej kolejki praktycznie w pełnym słońcu i zaoszczędzi sił na zwiedzanie. I oczywiście odpowiedni strój, bez mini i spodenek, z zakrytymi ramionami. To Watykan i tam sprawdzają, osoby ubrane nieodpowiednio zawracają. Miłego zwiedzania.

 13. Karina

  Kupiłam bilety do Muzeów watykańskich,ale na wydruku jest tylko moje nazwisko.Czy tak ma być,czy pozostałe osoby(w tym dzieci) muszą mieć dowód ewent.legitymację(paszportów wolę nie nosić)?

  • Voice of Rome

   Witam,

   Dokument tożsamości (tam, gdzie jest dokładna data urodzenia) należy okazać w przypadku biletów zniżkowych, dzieci, studentów. Rozumiem, że paszporty zostają w sejfie hotelowym bądź mieszkaniu. Radzę jednak wykonać kopię strony ze zdjęciem tak na wszelki wypadek, niekoniecznie do muzeum, bo przy pełnej cenie biletu nikt nie żąda dokumentów. Pozdrawiam.

 14. Jacek & Ania

  Witam,
  Mamy rezerwację na zwiedzanie podziemi i grobu św. Piotra na godz. 11:15 pod koniec maja. Tego samego dnia chcielibyśmy zobaczyć jeszcze ogrody watykańskie (open bus 45min.) muzea na szybko i kaplicę Sykstyńską. Mamy możliwość zarezerwowania biletów na godz. 9:00 lub 13:00 . Czy 2h wystarczą,żeby zobaczyć ogrody z muzeami i jeszcze zdążyć do podziemi na 11:15 ? Ile trwa zwiedzanie podziemi z przewodnikiem? Tego samego dnia chcielibyśmy jeszcze zobaczyć bazylikę i wjechać na kopułę. Jak to można sobie ułożyć,żeby wszystko zobaczyć pamiętając o rezerwacji do podziemi na 11:15 ?
  Mamy też rezerwację pielgrzymki w niedzielę do Drzwi Świętych. Czy po dojściu można będzie wejść do bazyliki i wjechać na kopułę? Czy w niedzielę będzie czynny wjazd ?

  Świetna stronka
  Pozdrawiamy

  • Voice of Rome

   Kochani,

   Strasznie napięty ten harmonogram. Na pewno fizycznie nie dacie rady zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego dnia, czasowo niemożliwe.
   Na niedzielę macie zarezerwowane wejście do Bazyliki św. Piotra przez Drzwi Święte. Czy będzie można zwiedzić świątynię? Jak najbardziej, to osobne symboliczne przejście przez Drzwi Święte możliwe wyłącznie w Roku Jubileuszowym. Wizyta w samej bazylice i Grotach Watykańskich nawet przy pobieżnym zwiedzaniu trwa około 2 godzin. Sugerowałabym tego samego dnia wjechać na kopułę (wjazd windą tylko na taras, dalej 320 schodków piechotą), wjazd na kopułę jest czynny codziennie w tym okresie od 8 do 18. Wejście jak rozumiem jest w godzinach popołudniowych, bo w południe jest Anioł Pański i bazyliki nie można zwiedzać. Kiedy już zwiedzicie bazylikę i groty, nie kierujcie się w stronę wyjścia z placu, powróćcie do hallu bazyliki i tam tabliczki poprowadzą Was w kierunku kopuły. W linku znajdziecie cennik http://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/it/cupola/orari.htm

   Co do pierwszego dnia: zwiedzanie nekropolii watykańskiej trwa średnio około 1,5 godziny. Musicie pojawić się na miejscu (wejście w pobliżu Auli Pawła VI – tam, gdzie zimą odbywają się audiencje) co najmniej 10 minut przed wejściem. Pamiętajcie o ciepłym ubraniu, bo schodzicie w podziemia, jest tam chłodno i dość wilgotno, oczywiście odpowiedni strój, koniecznie długie spodnie. Polecam przestudiować tę stronę http://www.scavi.va/content/scavi/en.html.

   Nie dacie rady zwiedzić Ogrodów Watykańskich i Muzeów o 9.00, pozostaje opcja o 13, choć obawiam się, że możecie nie zdążyć przejść od nekropoli do muzeów. Opuścicie nekropolię około 12.45, zakładając, że wszystko pójdzie jak w zegarku, to około 15-20 minut marszu do Muzeów Watykańskich, a bus odjeżdża punktualnie sprzed Muzeów Watykańskich o 13 i nie czeka. Tam trzeba przybyć jakieś 10 minut wcześniej. Może lepiej byłoby odpuścić sobie ogrody, a zarezerwować bilet na spokojnie tylko do Muzeów Watykańskich na przykład na 14, macie wtedy czas na chwilę odpoczynku pomiędzy zwiedzaniem. Nawet minimum w muzeum to również 1,5 godziny, gdyż Kaplica Sykstyńska znajduje się na końcu trasy. Muzea są fenomenalne, cały świat przyjeżdża je obejrzeć. Szkoda byłoby je przebiec. Ale decyzja należy do Was. Pamiętajcie, że muzea są nieczynne w niedzielę za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca, kiedy wstęp jest bezpłatny, ale kolejki ogromne, bo nie można wtedy zarezerwować wejścia.

   Życzę wspaniałych wrażeń 🙂

 15. Jacek & Ania

  Dziękujemy za wskazówki.
  W takim razie zwiedzanie Watykanu rozłożymy sobie na dwa dni. 🙂

  Mamy tylko jeszcze jedno pytanie. Czy są organizowane z Rzymu jednodniowe wycieczki do Asyżu ?

  Pozdrawiamy

  • Voice of Rome

   Tak, są organizowane, w większości dla turystów anglojęzycznych, tyle, że koszt jest dość wysoki, około €100 na osobę. Jeśli Państwo wstukają w wyszukiwarkę: day trip from Rome to Assisi, wyskoczy mnóstwo firm organizujących takie wyjazdy. Taniej jest wynająć auto na jeden dzień – około 3 godziny jazdy z Rzymu bądź udać się pociągiem.
   Pozdrawiam 🙂

 16. Iwona

  Witam,
  Od srody wieczorem bedziemy w Rzymie. Chcielibysmy w czwartek wziac udzial w porannej mszy przy grobie Jana Pawla II. Czy na te mszę obowiazuja specialne wejsciowki (doczytalam o tym dopiero teraz 🙁 )

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Nie, nie obowiązują żadne wejściówki, msza jest dostępna dla każdego, trzeba tylko przejść kontrol do bazyliki.
   Pozdrawiam.

 17. Karolina

  Witam, czytalam gdzies ze bilety do muzeow mozna zakupic w punkcie informacji turystycznej na konkretna godzine na placu sw. piotra chyba jka dobrze pamietam po lewej stronie bazyliki. Czy to prawda?

  • Voice of Rome

   Witam, mozna je zakupic w hallu Bazyliki sw. Piotra, ale odradzam, kosztuja 25 euro. Na stronie Muzeow Watykanskich tez moze Pani wybrac dowolna godzine. Koszt 16 euro plus 4 euro rezerwacja. Zaoszczedzi Pani 5 euro na inna atrakcje. Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Punkt, o ktorym Pani mowi to Opera Romana Pellegrinaggi, miesci sie przy Piazza Pio XII po lewej stronie tuz przed wejsciem na Plac sw. Piotra i sprzedaje bilety do Muzeow Watykanskich jeszcze drozej niz Bazylika sw. Piotra, po 29 euro od osoby. Czy warto tak przeplacac?

 18. Karolina

  Dziekuje za uświadomienie, myślałam ze sa w normalnej cenie.

  • Voice of Rome

   Bilety kosztuja u nich drozej, bo sa to firmy posredniczace, wiec pobieraja prowizje. Jesli ma Pani mozliwosc zarezerwowac bilet przez internet, prosze to zrobic. Kolejki sa ogromne, jest juz goraco, a stanie pod Murami Watykanskimi w pelnym sloncu to nic przyjemnego, tym bardziej, ze wizyta w muzeach meczy. Milego zwiedzania.

 19. Dawid

  Mam pytanie odnośnie przechowalni bagażu przy Bramie Spiżowej. W tekście jest wspomniana przechowalnia, ale gdy spytałem o to Prefetturę od biletów, to odpisali że tam nie ma przechowalni.
  Będziemy prosto z podróży z niewielkimi bagażami w ręku, ale wolałbym je gdzieś zostawić. Domyślam się, że nawet z tak małymi (50*40*20) nas nie wpuszczą na Mszę Papieską.

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Brama Spizowa prowadzi do Palacu Watykanskiego, stoi tam gwardzista szwajcarski i nigdy nie bylo tam przechowalni, nikt tam nie moze wejsc poza specjalna przepustka. Nie wiem, skad ma Pan takie informacje, bo ja nie wymieniam w tekscie Bramy Spizowej,a przechowalnie bagazy przed wejsciem do bazyliki. Kiedy przejdzie Pan przez bramki i zanim wejdzie na schody
   bazyliki, tabliczki prowadza do przechowalni. Wiem, ze podreczny bagaz jak wieksza torba czy plecak podreczny mozna zostawic, co do wiekszych bagazy nie wiem, nigdy nie widzialam nikogo z wieksza walizka. Natomiast jesli chce Pan uczestniczyc we mszy papieskiej, dostep do tej przechowalni bedzie zablokowany na czas audiencji czy mszy. Jesli jest to walizka podreczna, moga nie wpuscic na Plac sw.Piotra. Jedyne, co moge doradzic, to przechowalnia bagazy na Termini, pewnie tam Panstwo dotra w pierwszej kolejnosci. Wielu cudzoziemcow wlasnie tam zostawia bagaz, bo w Watykanie sa problemy, nawet male sklepiki nie oferuja takich uslug. A potem dojazd linia metra A do stacji Ottaviano San Pietro.Pozdrawiam.

 20. Dawid

  Dzień dobry. Z mojej strony był to skrót myślowy. Moje bagaże będą małe i dotrzemy na Plac przed rozpoczęciem Mszy. Jeśli można tam zostawić sztukę małego bagażu, to byłoby dobrze, bo Termini jest mi nie po drodze.
  Bramę Spiżową wskazała mi osoba od rezerwacji biletów na Mszę Papieską z adresu pontificalisdomus.va jako miejsce, gdzie należy odebrać bilety.

  • Voice of Rome

   Panie Dawidzie,

   Bilety na audiencję można odebrać w Biurze Prefektury Papieskiej w Auli Pawła VI (w Bramie Spiżowej już od dobrych kilku lat nie ma odbioru biletów), musi Pan przejść kolumnadę po lewej stronie Placu św. Piotra, zobaczy Pan bramę, a w niej gwardzistów, którzy pokierują Pana do auli. Odbiór we wtorek od 15 do 19 lub w środę rano od 7 do 10,ceremonie na placu dzień wcześniej, załączam kopię ze strony watykańskiej. (Avviso importante: I BIGLIETTI SONO DEL TUTTO GRATUITI e dovranno essere ritirati presso l’apposito Ufficio istituito internamente all’Aula Paolo VI a partire: UDIENZE GENERALI dalle 15,00 alle 19,00 del giorno precedente o la mattina stessa dell’udienza dalle ore 7,00 alle 10,00. CERIMONIE dal giorno precedente o previa comunicazione.) Co do bagażu, nie wiem, co Panu doradzić, bo do przechowalni w bazylice nie dotrze Pan, jest zamknięta na czas uroczystości na placu, z walizką podręczną mogą być problemy – są bardzo restrykcyjni i szczerze mówiąc nie widziałam walizek na placu. Niech Pan spróbuje skontaktować się z Centrum Pielgrzyma przy Via della Conciliazione, 7, wysłać im wiadomość bezpośrednio (mają stronę po polsku) lub poprzez facebook lub twitter, na pewno doradzą. http://www.im.va/content/gdm/pl/contatti.html Pozdrawiam.

   • Dawid

    Dziękuję za pomoc. Wysłałem do nich zapytanie.
    Poza tym postanowiłem ułożyć podróż tak, aby być nie 0,5, a 1,5h przed Mszą na miejscu. To oznacza dla mnie tylko 5 h snu, ale zrozumiałem, że nie jestem gotowy wpadać tam na ostatnią chwilę.
    Szczęść Boże!

    • Voice of Rome

     To ja dziękuję. Życzę udanego pobytu, wielu wrażeń duchowych i artystycznych.

     • Dawid

      Witam
      Bagaże zostawiłem w Bags Free przy Castro Pretorio, a bilety odebrałem w Bramie Spiżowej, 1h30min przed Mszą.
      Tak polecam też postąpić innym.
      z Bogiem!

     • Voice of Rome

      Dziekuje pieknie za informacje. Przechowalnia bagazu wyglada na solidna. Ostatnio wyczytalam, ze inna firma wkrotce planuje otworzyc punkt, w ktorym bedzie mozna zdeponowac bagaz przy Via Germanico, 20, tuz przy Muzeach Watykanskich. Pozdrawiam.

 21. Dawid

  Dzień dobry. Czy w Muzeach watykańskich warto pójść z przewodnikiem za 32euro, czy lepiej wziąść zwykłe wejście za 20 euro?

  • Voice of Rome

   To zależy, jaki sposób zwiedzania Pan preferuje. Czy ma Pan wolniejszy rytm zwiedzania i wtedy jest Pan królem swojego czasu, może warto rozważyć w takiej sytuacji wypożyczenie audioprzewodnika za 7 euro (nie ma wersji polskiej), czy woli Pan podążyć za przewodnikiem, który pokaże najważniejsze rzeczy, ale wtedy możliwość wykonania zdjęć czy zatrzymania się będzie ograniczona czasowo.

 22. Czarna

  Witam, Mam pytanie odnośnie Mszy Św. odprawionej przez Papieża na placu Św. Piotra w środę o 10:00. Gdzie należy się dokładnie udać po wejściówki i czy porozumiem się łamanym angielskim, a może po polsku? I o której godzinie najlepiej się stawić na Placu? Czy wtedy też przechodzi się przez bramki bezpieczeństwa albo czeka w jakiejś kolejce? Bardzo proszę o odpowiedź. I czy w przypadku tej Mszy na Placu Św. Piotra bądź niedzielnego Anioł Pański należy również być odpowiednio ubranym, chodzi mi głównie o męskie spodnie, czy mogą być takie do kolan? Nie chciałabym żebyśmy zostali wyproszeni. Dziękuję z góry za odpowiedzi. Wybieramy się z mężem 21.05 do 25.05. z okazji moim trzydziestych urodzin- moje marzenie 🙂 Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Witam Pani Magdo,
   Na środową audiencję musi Pani zarezerwować bilety faksem, a następnie odebrać je po południu dzień przed audiencją, szczegóły znajdzie Pani w punkcie 10 artykułu. Porozumie się Pani bez problemu po angielsku.
   Audiencja rozpoczyna się oficjalnie o 10.30. Trzeba przejść przez bramki bezpieczeństwa. Radzę pojawić się o 7.30 na placu, wejdzie Pani spokojnie, bez większych kolejek i zajmie dobre miejsce w pierwszym sektorze, kto pierwszy, ten lepszy. Musi być odpowiedni strój na audiencję, do bazyliki i Muzeów Watykańskich – mężczyźni długie spodnie, kobiety żadnych mini ani spodenek, zasłonięte ramiona i po kłopocie. Proszę pamiętać o nakryciu głowy w razie słonecznego dnia. W Rzymie nie jest jeszcze zbyt gorąco, na razie przechodzi fala ulew. Spodnie do kolan można zapakować w plecaczek i zmienić je w toalecie po audiencji, jeśli będzie gorąco i nie zamierzają Państwo zwiedzać dalej Watykanu.
   Na niedzielny Anioł Pański nie potrzeba biletów, wchodzi się bez rezerwacji- pewnie dobrze byłoby przyjść na plac około 11.00.
   Super prezent! Wszystkiego dobrego z okazji urodzin i wspaniałego pobytu w Rzymie 🙂

   • Czarna

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie odnośnie rezerwacji przejścia przez Drzwi Święte. Rezerwacje zrobiłam ponad tydzień temu wybierając date na wtorek 24.05), ale nadal mam status -Confirm (Potwierdzanie) a nie Confermata (Potwierdzone) (dziwne że tylko to nie jest w języku polskim) i nie otrzymałam e-mali z wyznaczoną godziną przejścia. Jutro wylatuje do Rzymu i nie będę miała już możliwości wydrukowania tej rezerwacji. Moje pytanie: jak Pani myśli czy jeśli udamy się w niedzielę do Centrum Pielgrzyma i pokażemy wydrukowaną kartkę z PrintScreen strony z numerem rezerwacji grupy i statusem jak pisałam wyżej, to otrzymamy wejściówki czy raczej nie da się tego załatwić bez tego wydrukowanego potwierdzenia które ma być rzekomo wysłane na e-maila? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Voice of Rome

     Jak najbardziej otrzymaja je Panstwo. Via della Conciliazione, 7. Zycze udanego pobytu i wielu wrazen.

 23. Ariel

  Witam,
  Mam kilka pytań dotyczące sprawnego zwiedzania Watykanu. Planujemy kupić karte Omnia Pass. Czy dzięki tej karcie ominiemy kolejki do Bazyliki, Muzeów Watykańskich itp? Zastanawiam się też czy kartę Omnia kupić na miejscu czy też przez internet (i tak trzeba odebrać w punkcie sprzedaży). Po przeczytaniu wcześniejszych wpisów natrafiłem na informacje o rezerwacji godziny wejścia do Muzeów. Czy to konieczne? Czy mając tą kartę również? Kolejny problem to zgranie wszystkiego w czasie…. Na 13.00 mamy wejście do Nekropolii, na 15.30 mamy być w okolicy Zamku Św Anioła w celu przejścia przez Drzwi Święte. Wykonalne? Jak zaplanować czas przed 13.00? Muzea i Kaplice Sykstyńska damy rade zwiedzić do 12.00? Ile czasu będziemy potrzebować na wejście do bazyliki? Dużo pytań ale też duży ból głowy z ogarnięciem całej wizyty. Ewentualnie myślę aby od rana zwiedzać Bazylikę aż do 13.00 a Muzea przenieść na kolejny dzień kosztem jakiś zabytków Rzymu.

  • Voice of Rome

   Witam,
   Nie widze zadnej korzysci z zakupu Omnia Pass. Wstep do Muzeow Watykanskich (Kaplica Sykstynska jest ich czescia) on-line na konkretna godzine, czyli bez zadnej kolejki to €20 (€16 bilet + € koszty rezerwacji). Z Omnia Pass kosztuje to Pana €29, czyli €9 zaplacone dodatkowo jako prowizja dla Opera Pellegrini wydajacej te karte. Wstep do Bazyliki sw. Piotra jest gratis, audioprzewodnik kosztuje €5, z Omnia Pass cala przyjemnosc kosztuje Pana €15, a majac rezerwacje wejscia do bazyliki przez Drzwi Swiete i tak Pan do niej wejdzie, czyli €10 przeplaca Pan. Dalej opcja 24-h to koszt €50 – tak jak powiedzialam, zaden zysk, malo tego straci Pan przejazd busem, ktory jest w ich ofercie, bo nie bedzie na to czasu. Opcja 72-h za €108 tym bardziej nie ma sensu, bo do swojej oferty dolaczaja oferte Roma Pass, ktora tez nie jest nadzwyczajna i ma sens, jesli ktos nastawia sie na zwiedzanie muzeow. W Pana przypadku troche problematyczna w zaplanowaniu jednego dnia w Watykanie jest ta rezerwacja nekropolii o 13.00. Tlumacze dlaczego. Musi Pan stawic sie w miejscu rezerwacji 10 minut przed wejsciem, czyli 12.45-12.50. Nie akceptuja zadnych plecakow ani aparatow fotograficznych (prosze dokladnie przeczytac moj artykul, sa tam linki do strony wykopalisk). Musi je Pan zostawic w przechowalni, inaczej odmowia wejscia. Tyle, ze przechowalnia znajduje sie obok bazyliki, po prawej stronie fasady i aby tam sie dostac, musi Pan przejsc przez bramki bezpieczenstwa. Nie wiem, czy w tym przypadku trzeba odstac w kolejce, czy ochrona przepusci Pana bez niej, wiec poranna wizyte w Muzeach Watykanskich raczej bym sobie podarowala, bo to bedzie bieg, a nie spokojne zwiedzanie, przelozylabym ja na nastepny dzien. Nie ma sensu rowniez poranna wizyta w bazylice, bo ma Pan rezerwacje na 15.30. To jest de facto wejscie do bazyliki przez Drzwi Swiete, wiec bylaby podwojna wizyta w bazylice. Zwiedzanie nekropolii trwa 1.5h. Skonczy ja Pan okolo 14.30. Zostawiajac plecak i aparat zapytalabym sie ochrony, czy bede miala dojscie do zdeponowanego sprzetu bez kolejki jeszcze przez wejsciem przez Drzwi Swiete. Pokazalabym im rezerwacje na 15.30. Mowia po angielsku i na pewno pomoga. Kolejka do Drzwi Swietych to oddzielna kolejka, ktora prowadzi przez caly Plac sw. Piotra az do bazyliki. Idzie bardzo sprawnie. Takze rano zaplanowalabym cos innego, ale nie Koloseum i Forum Romanum, bo tam tez ogromne kolejki, a okolo 11.30 pojawila sie w Watykanie, natomiast Muzea Watykanskie zwiedzila na spokojnie nastepnego dnia z rezerwacja on-line. Pozdrawiam serdecznie.

   • Ariel

    Witam ponownie
    Dziękuje bardzo za wyczerpującą oraz bardzo pomocną odpowiedź. Co do zwiedzania Muzeów Watykańskich to zgodnie z sugestią przełożymy na kolejny dzień a od rana zwiedzimy bazylikę, znajdziemy sobie wszystkie punkty gdzie musimy być na konkretną godzinę w tym tą przechowalnie bagaży, która jak dobrze rozumiem znajduje sie na zewnątrz bazyliki. Więc po zwiedzeniu bazyliki i nekropolii odbierzemy bagaż i udamy sie w okolice Zamku Św Anioła, chyba że tam również nie można mieć placaków, wówczas zastawimy je do końca dnia, albo obejdziemy sie bez nich w ten dzień. Jedno jeszcze pytanie czy torebka damska także musi pozostać w przechowalni bagażu na czas zwiedzania nekropolii? Wiem że nie wolno mieć aparatów oraz plecaków czy bagaży, nie wiem jak potraktują torebkę. Jeśli chodzi o kartę Omnia to wybór nasz padł na 72h. Akurat tyle czasu będziemy w Rzymie. Wydaje mi się, że główną zaletą karty jest wejście bez kolejek do Muzeów Watykańskich oraz atrakcji Rzymu, jak np Koloseum. Nie chcielibyśmy spędzać czas na staniu w kolejkach po bilety. Chyba, że jestem w błędzie i jak zwykle mądry będzie Polak po szkodzie. Plusem karty jest też możliwość podróżowania komunikacją miejską a nocleg mamy na kampingu Fabulous wiec trzeba dojeżdżać. Dlatego wydaje mi się że nawet jeśli wyjdzie ona o kilka czy kilkanaście Euro drożej, to na korzyścią będą wejścia bez kolejek oraz fakt, że wszystko mamy w jednej karcie. Dobrze myślę czy jednak lepiej wybrać pojedyńcze bilety na wszystko? Z góry już bardzo dziękuje za pomoc która w tym przypadku jest nieoceniona. Pozdrawiam seredcznie

    • Voice of Rome

     Witam,
     Przechowalnia bagazu miesci sie po prawej stronie fasady bazyliki, tuz przed wejsciem na schody bazyliki. Pisal Pan, ze ma rezerwacje na 15.30 – przejscie przez Drzwi Swiete do wnetrza bazyliki. Sa otwierane co 25 lat. Niech Pan z nich nie rezygnuje, dlatego pisalam, ze idac i rano, i po poludniu wizyta sie dubluje. Bazylika jest otwarta od 7 do 19. Moze warto wejsc rano i zostawic bagaz, wtedy ma Pan wiecej luzu.Zamek Aniola jest otwarty od 9, wiec do 12 sporo czasu na zwiedzenie go. Co do damskiej torebki, nie wiem. Na ich stronie pisza, ze nie akceptuja duzych toreb. Najlepiej chyba byloby zostawic wszystko, a dokumenty, pieniadze i klucze zawiesic na szyi.

   • Ariel

    Po chwili namysłu doszedłem do wniosku że może najlepszą opcją byłoby kupić przez internet Muzea Watykańskie a do tego Roma Pass gdzie mamy m.in Koloseum + coś jeszcze oraz komunikacje miejską. Kupując przez internet Muzea bilet drukujemy w domu czy trzeba gdzieś odebrać?

    • Voice of Rome

     Witam,
     Wystarczy wydrukowac rezerwacje biletow do Muzeow Watykanskich w domu. Na miejscu pojda Panstwo bezposrednio do wejscia. Tysiace ludzi rezerwuje ostatnio te bilety z uwagi na ogromne kolejki. Roma Pass jak najbardziej, linia kolejowa Roma – Lido jest rowniez w ofercie transportu gratis.

    • Voice of Rome

     Jeszcze jedna uwaga, wejscie do Koloseum obejmuje jeszcze Forum Romanum i Palatyn. Na Forum Romanum niech Pan nie ominie kosciola Santa Maria Antiqua. To atrakcja tego lata, otwarty po 30 latach restauracji, byl nazywany Kaplica Sykstynska sredniowiecza. Naprawde warto. Miesci sie niedaleko od ruin westalek.

 24. Justyna

  Dziękuje za wyczerpujący opis. Mam dodatkowe pytania, chciałabym zabrać babcie, która marzy o tym żeby na Anioł Pański być na placu św. Piotra w Watykanie. Czy na teren Bazyliki (na czas mszy) można wnieść składane krzesełko i jak najlepiej się poruszać po Rzymie z osobą chodzącą o kuli? Myślałam o zwiedzaniu z pokładu autobusu turystycznego, ale może ma Pani lepszą wskazówkę.
  Dziękuje

  • Voice of Rome

   Pani Justyno,
   Na Anioł Pański może wejść każdy bez biletów. W tym roku z uwagi na jubileusz jest zaostrzona kontrol, w związku z czym, nie wiem, czy akceptują krzesełka rozkładane. Podaję Pani link do centrum pielgrzyma, które koordynuje Rok Jubileuszowy, niech Pani wyśle zapytanie i upewni się. Mają stronę w języku polskim, znajdzie Pani zakładkę kontakty, a tam wypełni formularz. Proszę zapytać również, czy wynajmują wózki inwalidzkie, może to byłoby rozwiązanie, bo nawet udając się do bazyliki, krzesełko trzeba zostawić w przechowalni bagażu. http://www.im.va/content/gdm/pl.html. W Muzeach Watykańskich wynajmie Pani wózek inwalidzki, ale musi go Pani zamówić wcześniej drogą internetową. Podaję link http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Servizi.html. Na pewno babcia ucieszyłaby się, oglądając Kaplicę Sykstyńską, w której wybierają papieży.

   Nie wiem, o jakiej mszy Pani mówi wewnątrz bazyliki, bo jeśli przy grobie Jana Pawła II czy w ołtarzu, są ławki. Również podczas środowej audiencji na Placu św. Piotra. Rzym, niestety, jest miastem kiepsko przystosowanym do obsługi osób niepełnosprawnych, nawet jeśli babcia porusza się o kuli, zmęczy się, spacerując po rzymskim bruku. Autobusy są niskopokładowe, z metrem katastrofa, bo nie wszystkie stacje mają windy. Dobrze pomyślała Pani o busie turystycznym, choć to droga impreza rzędu €20 dziennie od osoby, ale mają przystanki przy najważniejszych obiektach turystycznych. Pozdrawiam.

 25. Piotr

  Witam.

  Proszę Panią o informację odnośnie audioprzewodnika do bazyliki św. Piotra.
  Od której godziny można go wypożyczyć w atrium Bazyliki.

  Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Życzę udanego pobytu w Wiecznym Mieście i proszę pozdrowić babcię.

 26. MAGDA

  Witam
  Wybieramy się samochodem do Rzymu dokładnie w Rzymie będziemy 14 i 15 czerwca,zabieramy ze sobą dwie sześćdziesięcio paroletnie babcie w dobrej formie więc jesteśmy nastawieni na dużo chodzenia. Jest to ich i nasza wymarzona wycieczka .Proszę o podpowiedź jak dostać się do groby Jana Pawła czy 7 letnie dziecko też może tam wejść i o której godzinie najlepiej tam być.Czy we wtorek lub środę jest odprawiana msza święta przez Papieża Franciszka i czy jest możliwość dostania się na nią .Bardzo proszę o kilka rad co warto zobaczyć gdzie kupić bilety itp. Dziękuję bardzo i czekam na dobre podpowiedzi. Z pewnością jeszcze do Pani napiszę
  \

  • Voice of Rome

   Witam,
   Sześćdziesięcioparoletnie panie, nawet jeśli fizycznie babcie, to jeszcze kobiety w kwiecie wieku 🙂 Jeśli chodzi o Watykan, bardzo proszę przeczytać uważnie mój artykuł. Znajdzie tam Pani szczegółowe odpowiedzi na wszystkie pytania, łącznie z ograniczeniami w Roku Jubileuszowym. Ma Pani zaplanowany pobyt 14 i 15, czyli we wtorek i środę. Sugerowałabym wizytę w Bazylice św. Piotra we wtorek jak najwcześniej, około 8 rano. Nie ma ograniczeń wiekowych, każdy może wejść. Audiencje papieskie odbywają się w środy około 10.30 i trzeba je zarezerwować – szczegóły również w artykule. Po audiencji bazylika jest zamknięta jeszcze przez godzinę, a potem udają się tam tłumy, więc środa to najgorszy dzień na wizytę w Watykanie.
   Dwa dni na Rzym to bardzo mało czasu. Proponowałabym klasykę, jeśli będą Państwo pierwszy raz, a mają Państwo również dziecko w grupie.
   Wtorek rano – Bazylika św. Piotra, nie wiem, czy w grę wchodzą także Muzea Watykańskie, są męczące – min. 3 h zwiedzania, bilet wypadałoby zarezerwować on-line. Z Watykanu mogą Panie podejść piechotą poprzez Most św. Anioła – Via dei Coronari – tam doskonała Gelateria del Teatro aż do Piazza Navona. Z Piazza Navona do Panteonu, w pobliżu są dwie najlepsze kawiarnie rzymskie Sant’Eustachio i Tazza d’Oro. Stamtąd blisko do Via dei Condotti – najdroższej rzymskiej ulicy położonej u stóp Schodów Hiszpańskich. Schody są nieczynne, kończą generalny remont, ale można wejść na szczyt schodkami od Piazza Mignanelli. Ze wzgórza Pincio rozciąga się piękny widok na miasto. Ewnetualnie spacerek ulicą artystów – Via Margutta, malowniczym zaułkiem Wiecznego Miasta. Od Piazza di Spagna już niedaleko do Fontanny di Trevi. W jej pobliżu wspaniała Galleria Sciarra – wejście od Via di Santa Maria in Via. Stąd można powędrować na Piazza Venezia i Wzgórze Kapitolińskie, obowiązkowo. Siedziba władz miejskich. Cudowny widok na Forum Romanum, przepiękny kościół Santa Maria in Aracoeli. Ze wzgórza dojście wzdłuż Teatru Marcellusa do Ust Prawdy (Boccà della Verità). Dalej koniecznie poleca, wyprawę na Awentyn z Ogrodem Pomarańczy, kościołem św. Sabiny i magiczną dziurką od klucza. 10 czerwca rozpoczyna się lato nad Tybrem, między Ponte Garibaldi a Ponte Sublicio. Mnóstwo straganów i dobrej zabawy, a wieczór można zakończyć na Zatybrzu. Jeśli Panie zdecydują się na audiencję papieską, trzeba być świadomym, że zajmie czas do południa. Jeśli planujecie Koloseum i Forum Romanum wewnątrz, trzeba zarezerwować bilety, bo kolejki ogromne. Blisko Koloseum są dwie bazyliki papieskie – San Giovanni in Laterano i Santa Maria Maggiore. Blisko Santa Maria Maggiore Mojżesz Michała Anioła w San Pietro in Vincoli – stąd można przespacerować się urokliwą dzielnicą Monti na Kwirynał pod Pałac Prezydencki, a potem pójść na Campo dei Fiori, Piazza Farnese i urokliwą Via Giulia. Możliwości jest wiele, to już zależy od Pań. Po centrum najlepiej poruszać się pieszo. Bilet jednorazowy na cały transport €1,5. Dzieci do 10 lat nie płacą, ale musi mieć Pani jakiś dokument potwierdzający wiek. Całodobowy bilet kosztuje €7. Roma Pass – dwa wstępy do muzeów, w tym Kolosseum, ale nie Muzeów Watykańskich plus transport – http://www.romapass.it/?l=en do rozważenia, o ile chcą Państwo zwiedzać muzea, jeśli nie, nie warto inwestować. Pozdrawiam.

 27. MAGDA

  Witam
  Jeśli mogę to proszę jeszcze o kilka wskazówek .Zdecydowaliśmy się ,że priorytetem naszej wyprawy jest odwiedzenie grobu papieża , i w środowa Msza Święta( zgłoszenie wysłałam faxem) .Nie planujemy zwiedzania muzeów Watykańskich.Będziemy mieszkać w
  Via dei Guadagni 2, Gianicolense, 00163 Rzym, proszę mi napisać czym najlepiej z tamtąd dostać się do Bazyliki Św Piotra i w środę na mszę .
  Bardzo dziękuję i czekam na podpowiedź.

 28. MAGDA

  Bardzo bardzo Pani dziękuję za podpowiedzi teraz o wiele spokojniejsza wyjeżdżam.
  Pozdrawiam

 29. Aleksandra

  Gratuluję ciekawej strony, czytam Pani artykuły z wielką przyjemnością, widać, że Rzym ma Pani “w małym palcu”! Od 9. do 19.9.2016 będę w Pompejach i chciałabym przyjechać do Rzymu na dwa dni. W (okropną) środę 14.9. planuję rano przejść z Termini do Santa Maria della Vittoria i stamtąd już po 12-tej dojechać 40 lub 64 do Watykanu. Na następny dzień 15.9. planowałam udział we Mszy w Campo Santo Teutonico, ale wyczytałam tu u Pani, że w tym samym czasie jest Msza przy grobie JPII, więc oczywiście wybiorę tę. Pytania mam dwa. Jedno: czy wolno przynieść do grobu świeczki, lampki lub jakieś kwiaty i drugie: czy zna Pani jakieś tanie miejsce w pobliżu bazyliki, żeby bez luksusów przenocować? Chodziłoby o jakieś schronisko lub dom pielgrzyma, byleby się tylko przytulić na noc i bez problemu zdążyć na 7:00. Z Casa Santo Spirito otrzymałam dziś niestety odmowę… Dziękuję i łączę pozdrowienia!

 30. Aleksandra

  To będzie Rzym po raz trzeci. Pierwszy raz byłam tu w 1991 roku (dziś ze wstrząsem stwierdziłam, że to już 25 lat temu!), drugi na Sylwestra 1999 – Nowy Rok 2000, miałam szczęście być na Mszy kończącej rok, celebrowanej przez JPII, to były niezwykłe chwile. Moja tegoroczna mini-wizyta w Rzymie nabiera kształtów, zapełnia się miejscami, które chętnie bym zobaczyła. Mam już kilka punktów z Pani przewodników – wielkie dzięki! Jestem wielkim fanem Berniniego, toteż czeka mnie męka wyboru. Czuję się też magicznie związana z Panteonem, który fascynuje mnie ciągle na nowo. Odkryłam tu u Pani fantastyczny opis obchodów Zesłania Ducha Św. i nabrałam ochoty, żeby pojawić się właśnie w tym czasie i być może spędzić więcej czasu w Rzymie. Kto wie? Wszak “wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”… Bardzo Pani dziękuję za pomoc i inspiracje!

  • Voice of Rome

   Pani Aleksandro,
   Cieszę się, że choć troszeczkę Pani pomogłam. Z pewnością będzie to dla Pani ciekawy powrót po wielu latach i wielkie emocje, bo dojrzewając inaczej odbieramy te same miejsca. Pisała Pani o Santa Maria della Vittoria – zobaczy Pani ‘Ekstazę św. Teresy’ Berniniego tuż po restauracji. Jest piękna. Jeśli Bernini tak Panią zachwyca, to może znajdzie Pani chwilkę aby wpaść do Sant’Andrea delle Fratte, aby zobaczyć tam dwa oryginalne anioły przeznaczone na Most św. Anioła, te na moście to kopie. Na Zatybrzu jest jeszcze kościół San Francesco a Ripa http://en.sanfrancescoaripa.com/beata-ludovica-albertoni i inne arcydzieło Berniniego – Błogosławiona Ludovica Albertoni oraz cela na piętrze, w której zatrzymał się św. Franciszek podczas pobytu w Rzymie. Szkoda tylko, że kościoły są zamykane w ciągu dnia, mocno komplikują zwiedzanie. A w przyszłości może Galleria Borghese – tam dopiero widać geniusz Berniniego. Życzę Pani wspaniałego pobytu w Wiecznym Mieście, wielu wrażeń duchowych i estetycznych. Pozdrawiam serdecznie.

 31. Aleksandra

  Chciałabym donieść Pani, że znalazłam możliwość przenocowania na zasadzie Bed & Breakfest przy ulicy Via Degli Scipioni, blisko stacji Ottaviano za 40 Euro (“jedynka” plus rezerwacja 4 Euro i dodatek turystyczny 3,50). Lokalizacja wydaje się idealna, a co do reszty, to nie mam wyśrubowanych życzeń – przychodzę ok. godz. 20-tej, a o 6.15 już mnie nie ma. Czyli: fundamenty obu podróży stoją, a teraz będę je wypełniać kolejnymi elementami programu. Odezwę się znowu już po podróży i opiszę Pani ten mój trzeci Rzym po latach widziany moimi oczami, przetestuję też nocleg – być może przyda się to innym użytkownikom Pani bloga. Najserdeczniej dziękuję i pozdrawiam!

  • Voice of Rome

   To świetna wiadomość. Najważniejsze, że będzie Pani blisko Watykanu. Życzę zatem miłego pobytu i czekam na relację. Pozdrawiam.

 32. Irena

  Witam
  Prosze o opinie o autobusach hop on-off czy warto i jesli tak to ktory wybrac? Jade do Rzymu z moja 80+ letnia mama 15/6 wiec mysle ze bedzie zbyt goraco na dlugie piesze wycieczki.
  dziekuje i pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Szanowna Pani,
   Autobusy turystyczne hop on hop off są na pewno ciekawym, choć dość kosztownym sposobem poruszania się po mieście. Ceny kształtują się od €20 do €28 od osoby za 24 h. Uprzedzam, że nie mają polskiej wersji językowej. Za mało rodaków korzysta z tej formy zwiedzania. Podam Pani link, pod którym znajdzie Pani wszystkich przewoźników kursujących po Rzymie. http://www.turismoroma.it/info_viaggio/linee-turistiche?lang=en Proszę przejrzeć i porównać oferty. Zazwyczaj kursują między Watykanem, Koloseum i Termini. Roma Cristiana dojeżdża też na Lateran. W tej chwili w Rzymie są upały i na pewno jest to wygodna forma zwiedzania zwłaszcza dla starszej osoby, o ile nie przeszkadza brak informacji po polsku. Jeśli nie, można pomyśleć o całodobowym bilecie na transport miejski €7 – 24h. Pozdrawiam.

 33. Konrad

  Witam,
  chcemy w tą niedzielę wybrać się do Watykanu, tego dnia jest bezpłatne wejście. Proszę powiedzieć czy na darmowe wejścia też są wcześniejsze rezerwacje. Jeśli nie, to o której trzeba się zjawić, żeby bez problemu wejść. pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Ma Pan na myśli Muzea Watykańskie. Nie, nie ma rezerwacji on-line. Otwierają o 09.00, więc najlepiej ustawić się w kolejkę o 7.30. Pozdrawiam.

 34. Maria

  Dzień Dobry,
  do Rzymu wybieramy się na początku października, na Watykan mamy dwa dni, 1-szy dzień Bazylika, 2-gi ogrody i muzea watykańskie+kaplica syktyńska, i tu jest problem, nie ma audioprzewodnika w j.polskim po muzeach,
  a kupując bilety przez internet do muzeów nie ma opcji z przewodnikiem oprowadzającym w j.polskim.
  Jeżeli kupimy bilety do ogrodów watykańskich (w tym muzea+kaplica), czy po zwiedzaniu ogrodów z przewodnikiem
  do muzeów wejdziemy bez kolejki , i czy da się je zwiedzać samemu bez osoby oprowadzającej?
  możę jest jakiś przewodnik książkowy z trasą zwiedzania godny polecenia? Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Bilet do ogrodów watykańskich uprawnia Państwa do wejścia do Muzeów Watykańskich bez kolejki. Muzea bez problemu zwiedzą Państwo sami, ale trzeba się do nich przygotować i wybrać to, co Państwo chcą zobaczyć. Z polskich publikacji mogę polecić Rzym znany i nieznany Stanisława Zdzisława Kwiatosińskiego, wydany w 1991 roku. Może być trudno dostępny. Na mojej stronie powinien pojawić się we wrześniu artykuł o Muzeach Watykańskich. Co mogę polecić? Najlepiej, jak przejdą Państwo dłuższą trasą z największymi atrakcjami muzeów – rozpoczynając od Dziedzińca Szyszki (Cortile della Pigna) poprzez Museo Pio Clementino – najpierw Dziedziniec Belwederski ze słynnymi rzeźbami: Grupa Laokoona, Apollo Belwederski, Perseusz z obciętą głową Meduzy. Potem Sala Muz (Sala delle Muse) z Torsem Belwederskim pośrodku, Sala Rotonda – charakterystyczna z kopułą i czerwonymi wnękami – na środku wanna Nerona. Kolejna sala to Sala a Croce Greca z sarkofagami św. Heleny i Konstancji. Dalej wejdą Państwo na półpiętro i po prawej będzie Sala della Biga – z rydwanem pośrodku. A za nią ciąg sal: Galeria Świeczników (Galleria dei Candelabri), Galeria Arrasów (Galleria degli Arazzi), przepiękna Galeria Map (Galleria delle Carte Geografiche), Sala Sobieskiego – z obrazem Matejki ‘Sobieski pod Wiedniem’, Sala dell’Immacolata, wspaniałe Stanze di Raffaello, po czym poprzez Galerię Sztuki Współczesnej dotrą Państwo do Kaplicy Sykstyńskiej. Całe przejście zabiera około 3h, jeśli starczy sił, warto obejrzeć Pinakotekę Watykańską i powozy papieskie w Padiglione delle Carrozze. Pozdrawiam.

 35. Maria

  Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Bardzo podoba mi się ten blog , podziwiam pracę włożoną w jego utworzenie, będę śledzić stronę we wrześniu. Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Pani Mario,
   Serdecznie dziękuję za ciepłe słowa. Zobaczy Pani, że wizyta w Watykanie będzie wspaniałym przeżyciem, zarówno Bazylika św. Piotra, jak i wspaniałe Muzea Watykańskie. Pozdrawiam.

 36. Ela

  Witam
  Wybieram się do Rzymu w pierwszym tygodniu października br.
  Niestety nie umiem języka angielskiego (korzystam z pomocy syna).
  Tym bardziej wielkie dzięki za tę stronę która jest bardzo pomocna i zawiera mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji. Czekam z niecierpliwością na Państwa artykuł o Muzeum Watykańskim aby bardziej świadomie je zwiedzić. Bardzo dziękuję za pomoc i liczę na atrakcyjne wieści które znacznie ułatwią mi życie. Mam pytanie czy w którejś bazylice np. Jana na Lateranie, Schodów Świętych, Marii Większej są auto przewodniki i jeszcze po polsku? a może w muzeum np. na Zamku św. Anioła, Villa Borghese A może wziąć przewodnika? tylko będzie drogo (widziałam np 160 euro w zależności od grupy). proszę o poradę – pozdrawiam Ela

  • Voice of Rome

   Pani Elu,
   Niestety, audioprzewodniki w języku polskim są dostępnie jedynie w Bazylice św. Piotra (i warto go wypożyczyć, bo jest dobrze opracowany) oraz w Koloseum, na Forum Romanum i Palatynie – zbiorowy audioprzewodnik. Nie rozumiem, dlaczego do tej pory nie ma audioprzewodnika po polsku po Muzeach Watykańskich – miejsce oblegane przez Polaków, bardzo by pomógł w zwiedzaniu. Niestety, za dostarczenie audioprzewodników po polsku do Muzeów Watykańskich jak i do bazylik papieskich odpowiada Ambasada Polska przy Stolicy Apostolskiej. Jak na razie słabo reaguje na prośby rodaków.
   Zarówno w Bazylice Jana na Lateranie, na Świętych Schodach są audioprzewodniki w cenie €5 każdy, ale niestety bez wersji polskiej. W Santa Maria Maggiore chyba tylko poprzez streaming internetowy, na pewno nie ma tradycyjnych audioprzewodników. Koszt wynajmu indywidualnego przewodnika po Rzymie to mniej więcej €30-€40 za godzinę, grupom się opłaca, przy indywidualnej wizycie to już spora suma, a obie bazyliki spokojnie da Pani radę zwiedzić sama, w obu bazylikach można kupić przewodniki książkowe po polsku, nie są drogie. W Santa Maria Maggiore najważniejsze są relikwie Żłóbka Pańskiego pod głównym ołtarzem, piękne mozaiki w apsydzie i kaplica po lewej stronie, w której znajduje się cudowny obraz Salus Populi Romani, pozna ją Pani po charakterystycznym marmurze w kolorze lapis lazuli. Można zejść do podziemi, tam jest muzeum z najstarszym żłóbkiem na świecie (wstęp około €5).

   San Giovanni in Laterano to rzymska katedra – skromna i trochę niedoceniana, a przecież to najważniejszy kościół Rzymu. W ołtarzu głównym w relikwiarzach przechowywane są czaszki św. Piotra i Pawła. Po lewej stronie w prezbiterium zobaczy Pani złocony relikwiarz prezentujący Ostatnią Wieczerzę, też przechowuje fragmenty stołu pańskiego. Cały transept wypełniają malowidła przedstawiające sceny z życia cesarza Konstantyna i jego nawrócenie na chrześcijaństwo. Można też za dodatkową opłatą zwiedzić klasztorne krużganki. Obok bazyliki najstarsze rzymskie baptysterium.

   W Zamku Anioła tymczasowo zawieszono wynajem audioprzewodników. W Gallerii Borghese kosztują również €5 bez wersji polskiej. W Katakumbach św. Kaliksta przy Via Appia Antica jest oprowadzanie w języku polskim wliczone w cenę biletu.

   Decyzja należy do Pani.
   Pozdrawiam serdecznie

 37. monika

  Witam serdecznie,

  Na początku wielkie gratulacje za tyle przydatnych informacji.
  Wybieram się do Rzymu na 4 dni przy czym ten ostatni jest wyjazdowy.. Pytanie mam odnośnie Grobu Papieża, wiem , że istnieje w Pt zwiedzanie MW wieczorną porą czy też otwarte jest wtedy wejście na grób? jeśli nie to czy w niedzielę od rana jest czynna Bazylika?
  Oraz czy karta roma pass ważna przez 3 dni jest do ostatniego dnia do godz 24? np jesli skasuje ja w pt rano to czy bedzie ona wazna do nd rana czy do 24? rozne informacje sa podane wiec sama nie wiem co bardziej oplaca sie kupic karte czy 3 dniowy bilet
  Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Pani Moniko,
   Grób Jana Pawła II można zwiedzać w godzinach otwarcia bazyliki – 1.04-30.09 od 7 do 19, zimą od 7 do 18.30. Na pewno jest otwarta w niedzielę rano i to najlepsza pora na jej zwiedzanie zaraz po otwarciu, bo przynajmniej przez godzinę jest spokój, natomiast nie wiem, czy ją zamykają na czas modlitwy Anioł Pański o 12.00. Nie wiem, kiedy Pani przyjeżdża, ten rok to Rok Jubileuszowy i są pewne utrudnienia w niektóre soboty czy niedziele, kiedy trwają wielkie uroczystości. Proszę odwiedzić oficjalną stronę jubileuszu i tam sprawdzić http://www.im.va/content/gdm/pl/roma/grandi-eventi.html.
   Od 11 lipca jest nowa 72-godzinna Roma Pass, która jest ważna 72 godziny od pierwszego skasowania, kosztuje €38.50. Ta karta ma jednak sens, jeśli zamierza Pani zwiedzać muzea, dwa są wliczone gratis. http://www.im.va/content/gdm/pl/roma/grandi-eventi.html. Nie jest wliczony koszt transportu na lotnisko, podobnie zresztą i całodobowy bilet miejski nie obejmuje podróży na lotnisko. Warto usiąść i zrobić sobie kosztorys, bo wszystko zależy od tego, gdzie Pani mieszka i co chce obejrzeć, być może wystarczą pojedyncze bilety, zwłaszcza, że Rzym najlepiej przemierzać piechotą. Pozdrawiam i życzę miłych wrażeń w Wiecznym Mieście.

 38. Piotr

  A czy kupując bilet on-line do Muzeów Watykanskich wystarczy samo potwierdzenie mailowe na telefonie, czy tez musi ono byc wydrukowane? Czy polska legitymacja studencka wystarczy jako dokument do zniżki, czy trzeba miec ISIC ?

  • Voice of Rome

   Proszę wydrukować potwierdzenie rezerwacji, z telefonu niektóre czytniki nie odczytują. Bez problemu wejdzie Pan z polską legitymacją. Pozdrawiam.

 39. monika

  Będę w Rzymie od 9-11 września. Chyba faktycznie Roma pass mi się nie kalkuluje. Zwłaszcza , ze tylko chce odpłątnie wejść do Colloseum. Bilet 3 dniowy będzie lepszą opcją. Można go kupić już na lotnisku?na stacji metra też sprzedają? czy są do tego specjalne kioski?

  • Voice of Rome

   Tak, mozna go kupic na lotnisku, na Termini czy na stacjach metra z maszyn. 72-godzinny kosztuje 18 euro, wazny 72 godz od pierwszego skasowania.

 40. Ewa

  Witam
  Planujemy jednodniowy wypad Rzymu 17 września (sobota). Na pierwszy raz chcemy zwiedzić spokojnie tylko bazylikę Św Piotra i grób Św.Jana Pawła II.Bardzo proszę o radę jak to zaplanować ( rezerwacja , godziny).
  dziękuję bardzo pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Szanowna Pani,
   To zależy, czy zamierza Pani zarezerwować wejście do Bazyliki św. Piotra przez Święte Drzwi. Podczas rejestracji ma Pani możliwość wyboru czasu przejścia między 7.00 a 13.00 lub 13.30 – 17.00. Radziłabym wybrać jak najwcześniej, choć wrzesień to miesiąc turystyczny, więc zawsze będą tłumy. http://www.im.va/content/gdm/pl/partecipa/registrazione.html

   Jeśli nie zamierza Pani rezerwować Drzwi Świętych, bazylika jest również otwarta od 7 rano. Grób Jana Pawła II znajduje się wewnątrz bazyliki, w kaplicy św. Sebastiana, tuż za Pietą Michała Anioła. Jest to miejsce modlitwy, a kiedy są zamówione msze święte w tej kaplicy, służby zasłaniają ją, ale zawsze można dołączyć do modlitwy. Polecam audioprzewodnik po bazylice, jest bardzo dobrze opracowany, mają polską wersję, kosztował €5. Musi Pani zostawić dokument tożsamości. Można go wypożyczyć w hallu bazyliki. Jeśli jednak będzie Pani przechodzić przez Drzwi Święte, musi Pani poprosić ochronę o wynajem audioprzewodnika, bo do Drzwi prowadzi osobna i odseparowana kolejka.

   Po zwiedzeniu bazyliki powinna Pani podążyć za znakami na kopułę i do Grot Watykańskich – miejsca pochówku papieży. Wszystko jest bardzo dobrze oznaczone. Zobaczy Pani kolejkę na kopułę, a tuż za nią wejście do Grot.

   Miłego pobytu.

 41. Ewa

  Dziękuję bardzo
  Czy rezerwację na przejście przez drzwi święte mogę dokonać już teraz i w jaki sposób? Czy lepiej dzień lub dwa dni wcześniej? Czy dobrze zrozumiałam że samo zwiedzanie bazyliki jest bezpłatne ,oprócz audioprzewodnika oczywiście.Mamy trochę ograniczony czas 2-3 godz.

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   W poprzedniej wiadomosci przeslalam Pani link do rejestracji. Najlepiej zarezerwowac jak najwczesniej. Wstep do Bazyliki sw. Piotra jest bezplatny. Rzymskie koscioly nie pobieraja oplat, platne sa jedynie kruzganki w niektorych bazylikach. 3h w zupelnosci wystarcza na zwiedzanie bazyliki. Udanego pobytu.

 42. krysia

  Dzień dobry
  W przyszłym tygodniu wybieramy się do Rzymu. Planujemy uczestniczyć we mszy św. w czwartek przy grobie św. JPII. Dopiero teraz zorientowałam się, że można przejść przez drzwi święte i w związku z tym pytanie, czy można to zrobić jeszcze przed mszą, a jeśli tak, to czy jest szansa jeszcze sie zarejestrować i czy zarejestrowanie się gwarantuje wczesne wejście?. Na godzinę 10.30 mamy zarezerwowane bilety do MW. Będę wdzięczna za wskazówki organizacyjne.
  Pozdrawiam i dziękuje za prowadzenie tak pomocnej strony

  • Voice of Rome

   Witam,
   Powinna Pani jak najszybciej zarejestrować się na oficjalnej stronie jubileuszu http://www.im.va/content/gdm/pl/partecipa/registrazione.html i wskazać jako godzinę przejścia 7 rano, może dopisać gdzieś w uwagach, że chce Pani uczestniczyć w czwartkowej mszy o 7.10. W odpowiedzi wskażą Pani godzinę wejścia, mam nadzieję, że będzie to 7 rano. Jest co prawda centrum pielgrzyma przy Via della Conciliazione 7, ale ono dokonuje rezerwacji na ostatnią chwilę i rozdziela to, co pozostało, nie ma więc gwarancji godziny, poza tym musiałaby się Pani tam udać dzień wcześniej. Uwaga, kaplica z grobem Jana Pawła II jest zasłaniana na czas mszy, wiele osób to dezorientuje, ale proszę podejść, a ochrona wpuści Państwa na modlitwę.
   Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Rejestracja jest potrzebna wylacznie do przejscia przez Drzwi Swiete, kto ma takie zyczenie. Na msze moze wejsc kazdy bez zadnej rejestracji, wejdzie Pan wtedy glownym wejsciem.

 43. Czytelnik

  Voice of Rome, napisał Pan(i), że na zwiedzenie Bazyliki wystarczą trzy godziny. A ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzenie Muzeów Watykańskich oraz Kaplicy Syktyńskiej?

  • Voice of Rome

   Aby zobaczyc najwazniejsze rzeczy, trzeba poswiecic okolo 3.5-4 godz. Wiecej fizycznie nie da sie, a przynajmniej ja nie dalam rady, za kazdym razem padalam ze zmeczenia. Muzea sa ogromne, nie da sie zwiedzic calosci za jednym razem. To okolo 7km spaceru bez zatrzymywania sie, w wiekszosci pomieszczen nie ma klimatyzacji i sa tlumy. Koniecznie trzeba zobaczyc Dziedziniec Szyszki, Dziedziniec Oktagonalny – to tu narodzily sie muzea, Museo Pio- Clementino, przepiekna Galerie Map, obraz Matejki ‘Sobieski pod Wiedniem’, pokoje Rafaela i na koncu tego skrzydla Kaplice Sykstynska. W drodze powrotnej mozna zajrzec do Biblioteki Watykanskiej, potem chwile odpoczac, jest kawiarnia, jest restauracja, a obok nich wejscie do pawilonu z powozami papieskimi. W drugim skrzydle mozna odwiedzic galerie obrazow – Pinakoteke Watykanska, jest znakomita i klimatyzowana.

 44. Czytelnik

  Pani Urszulo, mam do Pani jeszcze jedno pytanie. Pytanie dotyczy zakupu biletów na kopułę Bazyliki św. Piotra. Wiem, dzięki Pani stronie, że w przypadku Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej warto kupić bilet przez internet. A jeżeli chce się wejść na kopułę Bazyli św. Piotra, to czy w takim przypadku również warto kupić bilet przez internet? Czy na kopułę św. Piotra również są duże kolejki?

  No i jak Pani myśli? Ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzenie kopuły św. Piotra?

  • Voice of Rome

   Niestety, nie mozna kupic biletow na kopule za posrednictwem internetu. Trzeba stanac w kolejce. Mysle, ze minimum 1.5 h przy umiarkowanej kolejce. Najpierw wjezdza sie winda na taras, mozna zrobic zdjecia wnetrza bazyliki z poziomu wnetrza kopuly, a potem dosc meczaca wspinaczka po schodach na szczyt.

 45. Czytelnik

  Serdecznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

  Do Watykanu zamierzam przyjechać w czwartek o godzinie 7 rano. Chciałbym wziąć udział we mszy papieskiej, wejść na kopułę, zwiedzić Bazylikę św. Piotra, Muzea Watykańskie oraz Kaplicę Sykstynśką. W Watykanie zamierzam spędzić cały dzień.

  Ale jest problem – będę z plecakiem.

  Czy nie będę miał trudności, żeby z tym plecakiem wejść na pl. św. Piotra?

  Czy mając ze sobą plecak, będę mógł uczestniczyć we mszy papieskiej?

  Gdzie mógłym przechować plecak, żeby nie przeszkadzał on podczas zwiedzania?

  Wiem o przechowalni na dworcu Termini, niestety jest ona dla mnie zbyt droga. Czy jest jakaś inna opcja?

  • Voice of Rome

   To zależy jakiej wielkości jest ten plecak. Jeśli mały bądź średni, w którym zmieści się statyw albo akcesoria dla małego dziecka, to wpuszczą na teren Watykanu i trzeba go zostawić w przechowalni bagażu tuż przed wejściem do bazyliki. Zobaczy Pan tabliczki, tuż przed schodami do bazyliki. Podobnie w Muzeach Watykańskich. Z bardzo dużym plecakiem nie wpuszczają i trzeba go zostawić w przechowalni bagażu. Najtańsza w mieście mieści się blisko Termini, €4 za dzień tutaj link http://bags-free.com/en/prince-transport-luggage-storage-rome.html, jedyny problem to godzina otwarcia, są czynni od 8, więc musiałby Pan zostawić bagaż na noc dzień wcześniej. W pobliżu Watykanu też jest przechowalnia, ale droga, €2 za godzinę, otwierają o 8.00. http://www.stowyourbags.com/it/shop/roma/deposito-bagagli-vaticano-san-pietro/.

 46. Magda

  Ile trwa podróż i czym z dworca Termini do Watykanu? Lepiej mieszkać przy Watykanie czy przy Termini zeby zwiedzić i Watykan i większość zabytków Rzymu?

  • Voice of Rome

   Linia metra A – z Termini, wysiadka na stacji Ottaviano – San Pietro, jakieś 10 minut metrem. Termini jest położone centralnie, więc bliżej do zabytków. Watykan jest trochę oddalony, ale bezpieczniejszy. Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Linia metra A – z Termini, wysiadka na stacji Ottaviano – San Pietro, jakieś 10 minut metrem. Termini jest położone centralnie, więc bliżej do zabytków. Watykan jest trochę oddalony, ale bezpieczniejszy. Pozdrawiam.

 47. krysia

  Bardzo Pani dziękuję za szybka odpowiedź i wyczerpujące wskazówki oraz podpowiedzi. Z bloga wynika, ze kieruje się Pani ogromną życzliwością, za która jestem wdzięczna.

  • Voice of Rome

   Dziękuję Pani za ciepłe słowa. Cieszę się, kiedy mogę pomóc innym. Życzę wspaniałego pobytu w Rzymie.

 48. Agi

  Dzień dobry,

  lecę z grupą w nd do Rzymu. Niestety dopiero na miejscu dowiem się dopiero czy grupa chce wejść do Muzeum Watykańskich czy tylko do Bazylikii, ewentualnie na kopułę. Mam w związku z tym kilka pytań.
  1. ile obecnie czeka się w kolejce do bazyliki. Czy 2h wystarczą na bazylikę oraz kopułę ? (bez przewodnika)
  2. Jesli zdecydujemy się na Muzea Watykańskie, mniej więcej ile czasu zajmie nam stanie w kolejce, plus zwiedzenie muzeum ?

  Będę wdzięczna za odpowiedź!

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Wrzesień to pełnia sezonu turystycznego, a ten rok jest rokiem jubileuszowym, więc kolejki są o każdej porze. Jeśli ma Pani taką możliwość, proszę przybyć z grupą jak najwcześniej, najlepiej przed 8 rano. Wtedy kolejka do bazyliki jest minimalna, mniej więcej pół godziny oczekiwania. Już około 8.30 może być godzina. Proponowałabym wejść najpierw na kopułę – otwierają wejście o 8, więc kolejka będzie nieduża, także później do wind dowożących na taras widokowy, stamtąd kto czuje się na siłach i nie ma problemów z krążeniem, z chodzeniem, nie ma chorób sercowych czy nie cierpi na klaustrofobię, może wejść pieszo na szczyt. Proszę to wytłumaczyć uczestnikom, bo ludzie często szarżują siłami, a wejście jest wyczerpujące. Jeśli Pani ustawi się później, to ryzykuje nawet 2h na wejście, wjazd i zejście, niestety są kolejki. Zwiedzanie bazyliki i Grot Watykańskich na spokojnie maksymalnie 2h, dla chętnych są bardzo dobre audioprzewodniki w języku polskim do wynajęcia w hallu bazyliki, koszt €5, trzeba zostawić dokument tożsamości. Do Muzeów Watykańskich są długie kolejki, rano nawet 2-godzinne. Proszę spróbować ustawić się około 13.00, w porze obiadowej, jest nieco mniejszy ruch. Na Muzea musi Pani poświęcić około 3h. W praktyce cały dzień na pobyt w Watykanie i nie w środę, bo wtedy jest audiencja papieska i wstęp do bazyliki zablokowany do 13.00, a w muzeach tłumy. Pozdrawiam.

 49. krysia

  Mam jeszcze dodatkowe pytanie dotyczące transportu z lotniska Fiumicino do Rzymu. Nigdzie nie mogę znależć trasy autobusu firmy Terravission, żeby poznać miejsca przystanków po drodze. Czy autobus jadący z lotniska na Termini Station zatrzymuje się gdzieś po drodze?

  • Voice of Rome

   Autobus wyjezdza z lotniska i jedzie non-stop na Termini bez przystankow po drodze, przejazd zabiera okolo 1h.

 50. GK

  Witam, czy można zwiedzic ogrody Watykanskkie bez wstepu do Muzeum? Chodzi o to ze wejsciowki do Muzeum juz wykupilem i nie bardzo bym chcial placic jeszcze raz tylko dlatego ze chce jeszcze ogrody zwiedzic.

  • Voice of Rome

   Niestety, nie można. Sprzedają Ogrody Watykańskie tylko w pakietach z Muzeami.

 51. Gosia

  Witam
  Planuję zwiedzać MW w ostatnią niedzielę listopada, gdy jest dzień otwarty. Czy można wtedy zwiedzać Ogrody z przewodnikiem lub autobusem?? czy bilet do OW jest możliwy w ten dzień taniej (pod warunkiem że są otwarte…)
  P.S. świetna strona 🙂 i baaardzo dużo przydatnych info – jeszcze nigdy nie byłam w Rzymie, a po poczytaniu strony, czuję się jakbym wiedziała i widziała już sporo atrakcji.

  • Voice of Rome

   Pani Małgosiu,
   Cieszę się, że moja strona pomaga Pani w planowaniu wizyty w Wiecznym Mieście. Dodatkowo zobaczy Pani dwie największe atrakcje tuż po remoncie – Schody Hiszpańskie i Fontannę di Trevi. Ogrody Watykańskie są nieczynne w niedziele, a poza tym można je zwiedzać tylko w pakiecie z biletem wstępu do Muzeów Watykańskich. Dobra i praktyczna porada, proszę pojawić się przed muzeami o 7.00 rano, zabrać ze sobą coś do jedzenia. Wtedy ma Pani szansę wejść o 9.00. Zainteresowanie MW jest ogromne niezależnie od pory roku, a kolejki kilometrowe, przychodzą nie tylko turyści, ale i wielu miejscowych. Wpuszczają tylko do 12.30, a 0 13.30 trzeba już opuszczać sale, więc tego czasu nie jest tak dużo, jakby się mogło wydawać. Proszę się przygotować na tłumy zwiedzających. Pozdrawiam i życzę udanych rzymskich wakacji.

 52. wojtek

  dzień dobry. wybieram się na początku listopada do rzymu i chcę również zwiedzić watykan. ponieważ 1listopada jest święto, to watykan odpada. ale 2ego już tak. tylko, że to jest środa. czy w związku z tym będzie też audiencja jak w każdą środę czy jednak nie, ze względu na święto 1ego listopada?

 53. Dominik

  Witam, wybieram się w sobotę 29.10 do 3.11 do Rzymu i chciałem się dowiedzieć o miejscach, które warto zwiedzić z dziećmi – 5 i 10 lat – zoo? jakieś parki, muzea i gdzie warto coś zjeść. Również chciałem się dowiedzieć coś więcej na temat darmowych wejść do muzeum watykańskiego w niedziele – o której trzeba być w kolejce tak aby zdążyć na Anioł Pański o 12.00, i moje ostatnie pytanie dotyczące mszy czwartkowej przy grobie JP2 – czy są problemy z miejscem oraz o której trzeba być.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Zacznę od Muzeów Watykańskich – realnie musi Pan ustawić się w kolejkę o 7 rano, jeśli chce Pan wejść o 9, kiedy je otwierają. Kolejki są zawsze niezależnie od pory roku. Aby zdążyć na Anioł Pański, powinien Pan opuścić Muzea około 11.15, tak aby spokojnie dojść na Plac św. Piotra i przejść kontrol.
   Czwartkowa msza św. przy grobie Jana Pawła II rozpoczyna się o 7.10, jest dostępna dla każdego, ale musi Pan być w bazylice o 7 rano, tuż po otwarciu.
   Jeśli chodzi o kulinaria, proszę wejść na zakładkę na stronie Voice of Rome – Smaki Rzymu. Znajdzie Pan tam wiele podpowiedzi i sprawdzonych lokali https://voiceofrome.com/smaki-rzymu/gdzie-warto-zjesc-w-rzymie/

   Dzieciom polecam
   Ogród zoologiczny w Villa Borghese http://www.bioparco.it/english/
   Lunapark w dzielnicy EUR – otwierany dziś – w ten weekend wyłącznie święto Halloween, bilety można zakupić tylko on-line, a dzieci muszą mieć przebranie. Będzie to największa impreza w Rzymie. http://www.luneurpark.it/web/guest/halloween
   Jest jeszcze Museo dei Bambini, ale w weekend należy je zarezerwować https://www.mdbr.it/en/
   Po innych muzeach nie wiem, czy jest sens oprowadzać małe dzieci, nudzą się. Pewnie bardziej ucieszą je dobre lody czy inny smakołyk.
   Na Via Margutta niedaleko Schodów Hiszpańskich w ten weekend wystawa malarzy. Polecam, bo to urocze miejsce, a jesienią jest klimatycznie i kolorowo.
   Życzę udanego wyjazdu.

 54. mario

  Dzień Dobry,
  mam trochę nietypowe pytanie – do muzeów dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo, czy trzeba mieć i okazywać dokument tożsamości? oraz jak rozpatrywać przypadek – dziecko ur 10.06.2010 – jedziemy 22.01 do 29.01.2017

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,

   Czy ma Pani na myśli konkretnie Muzea Watykańskie czy także inne muzea.

   Dokument tożsamości jest wymagany zawsze, nawet w przypadku małych dzieci, które wchodzą gratis. Dziecko urodzone 10.06.2010 ukończyło 6 lat w czerwcu tego roku. Na stronie informują, że dzieci, które ukończyły 6 lat i do 18 roku życia (data urodzin jest granicą) płacą bilet ulgowy €8.
   http://www.museivaticani.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Biglietto.html

   W Państwa przypadku trzeba będzie kupić ulgowy bilet. Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Jesli chodzi o inne muzea, trzeba sprawdzac kazde osobno, rzadza sie swoimi prawami. Prosze powiedziec, jakie muzea chca Panstwo zwiedzic, sprawdze ich strony i pomoge.

 55. Kasia

  Dzien Dobry
  Przyjechalam z mezem(taki niespodziankowy prezent na urodzenie syna:-) do Rzymu na 3 dni i czytam (dopiero teraz) z wielkim podziwem Pani strone od 4 godzin (szkoda ze wczesniej nie wiedzialam o jej istnieniu). Zgodnie z Pani wskazowkami zapiasalam sie na przejscie przez Swiete Drzwi. Jedyna mozliwa data ktora mi zaproponowano to niedziela 14/11 popoludniu (muzeum watykanskie zwiedzamy 11/11). Boje sie ze kolejki (do Bazyliki i na kopule) sparalizuja nam cale popolunie. Chcielibysmy uczestniczyc w modlitwie Aniol Panski o 12h i potem przejsc do Bazyliki. Ile czasu moze nam zajac wejscie do Bazyliki i na kopule (chyba wyjedziemy winda zeby zaoszczedzic sily na dalsze zwiedzanie). Serdecznie Pani dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam. Kasia

  • Voice of Rome

   Pani Kasiu,
   Gratuluję synka, a mąż miał wspaniały gest. Czy otrzymała Pani email z konkretną godziną wejścia? Powinna Pani otrzymać taki dokument z Watykanu. Najpierw wysyłają ogólne potwierdzenie rezerwacji, a potem dokument w PDF-ie z konkretną godziną przejścia przez Drzwi Święte. Tłumy będą na pewno, bo to ostatnia niedziela otwarcia Drzwi Świętych, 20 listopada kończy się jubileusz. Kolejki na kopułę są zawsze, czasem stoi się w kolejce 1h, czasem 1,5h, a czasem pół godziny. Łut szczęścia. Trudno mi coś doradzić, nie mając konkretnej godziny wejścia, jeśli wyznaczą Pani np. 13.00, nie będzie problemu, ale już o 15.00, nie ma Pani szans na wejście na kopułę. Jeśli zależy Pani bardzo na wejściu na kopułę, dobrym wyjściem byłoby przyjście do bazyliki przed 8 rano. O 8 otwierają wejście na kopułę i wtedy jeszcze nie ma wielkich tłumów. Nie wiem, o której zamykają bazylikę przed modlitwą Anioł Pański. Praktycznie musiałaby Pani dwukrotnie ustawić się w kolejkę do Bazyliki św. Piotra: rano na kopułę, a po południu do Drzwi Świętych. To oddzielna kolejka, odgrodzona i prowadzi do samego wnętrza bazyliki. Pozdrawiam.

 56. Kasia

  Dziekuje za porade. Tak, dostalam maila z potwierdzona godzina przejscia przez Drzwi: 17h. Z racji na tak pozna godzine zdecydowalismy na pojscie do Bazyliki jutro z samego rana, na otwarcie (jesli sie nie myle otwieraja o 7h) a potem o 8h sprobujemy wjechac na kopule. A po wizycie w watykanie udamy sie na zwiedzanie Rzymu (koloseum, forum romanum i … jeszcze nie wiem co dalej. Co by Pani polecila do nie ominiecia? mamy tylko 2 dni i ciezko wybrac, przewodniki proponuja tyle rzeczy (muzeum watykanskie juz zwiedzilismy). W niedziele wrocimy do Watykanu na Aniol Panski i przejscie przez Drzwi Swiete (o ktorej powinnismy sie ustawic w kolejce zeby o 17h przejsc przez Drzwi Swiete?). Watykan jest tak magicznym miejscem ze 3 wizyty to i tak nie bedzie za duzo ;-). Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Koniecznie Panteon, Plac Kapitolinski z kosciolem Matki Bozej Niebianskiego Oltarza (Santa Maria in Ara Coeli). Obok jest Oltarz Ojczyzny. Koniecznie Fontanne di Trevi, Schody Hiszpanskie, Piazza Navona i Campo dei Fiori. Powodzenia 🙂

 57. Agnes

  Witam , wybieramy sie z córką i rodzicami w przyszle lato na tydzień do Rzymu i tak poczylalam o tej Omina Card- czy by Pani polecila ?
  A tak wogole to świetnie Pani tutaj wszystko opisuje, z pewnością skorzystamy z Pani cennych wskazówek;)
  Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dziękuję Pani za miły komentarz. Nie poleciłabym Omnia Card. Jest bardzo droga i kompletnie bezużyteczna. Muzea Watykańskie można zarezerwować on-line. W muzeach państwowych dzieci do 18 lat mają wstęp gratis, a w muzeach miejskich zniżki. Na tak długi pobyt opłaca się zainwestować w tygodniową kartę transportu miejskiego CIS http://www.atac.roma.it/page.asp?p=229&i=14. Żadna z kart nie pokrywa transportu na lotnisko. Co do Roma Pass ma sens tylko wtedy, jeśli chcą Państwo intensywnie zwiedzać muzea. Jest ważna maksymalnie tylko 72 h http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2. Pozdrawiam.

 58. Artur

  Witam, Probujemy sie z zona zapisac na przejscie przez brame swieta ale caly pojawia sie komunikat:
  Attenzione
  Contenuto non disponibile

  Moze Pan pomoc. Z gory dziekuje

  • Voice of Rome

   Panie Arturze,
   Moze serwis juz nie dziala, bo sobota 19 listopada jest ostatnim dniem przejscia. Jesli Pan jest w Rzymie, prosze sprobowac przejsc bez zadnej rezerwacji. Pozdrawiam

 59. Artur

  Bylismy dzis o 14 nic nie sprawdziali spokojnie przeszlismy:)

  Mam jeszcze jedno pytanie troche trudnieksze. Jutro wybieramy sie na Msze Św. na Plac Sw. Piotra czy jest transmija w radiu zeby moc sluchac po polsku Mszy??

  • Voice of Rome

   Fajnie, ze sie udalo. Co do transmisji po polsku nie mam pojecia, musialby Pan sprawdzic poszczegolne polskie stacje albo Radio Maryja. Radio Watykanskie na pewno bedzie transmitowac, ale po wlosku. Pozdrawiam.

 60. Krzysiek

  Niesamowita strona. Podróżuję od wielu lat, obecnie po raz pierwszy wybieram się do Rzymu. Jeszcze nigdy nie trafiłem na tak przydatny zbiór informacji przed podróżą. Na ogół muszę sam sobie takie porady zebrać. Jestem pod wrażeniem i bardzo dziękuję.

  • Voice of Rome

   Dziękuję za ten komentarz. Cieszę się, że moja strona pomoże Panu w planowaniu podróży. Udanych rzymskich wakacji!

 61. Emilia

  Witam. Słyszałam, że dostęp do grobu Jana Pawła II jest otwarty tylko do godz 15. W Internecie nie znalazłam żadnych informacji na ten temat, można zatem rozumieć, ze dostęp jest swobodny w godzinach otwarcia Bazyliki?

  • Voice of Rome

   Grób Jana Pawła II jest dostępny w godzinach otwarcia bazyliki. Nie wiem, kto rozpowszechnia takie informacje, może osoby, które przypadkowo trafiły na wydarzenia jubileuszu podczas Roku Świętego, kiedy czasami bazylika była zarezerwowana na uroczyste msze. Jubileusz zakończył się, więc nie ma obaw. Pozdrawiam.

 62. Elwira

  Witam serdecznie,
  w kolejny weekend (sobota – niedziela) wybieram się do Rzymu. Chciałabym zwiedzić jednego dnia Koloseum i okolice, a drugi dzień przeznaczyć na Watykan. Wiem, że dwa dni to bardzo mało, stąd mam prośbę i pytanie jak najrozsądniej rozplanować zwiedzanie? Będę mieszkać koło dworca głównego. Myślałam o uczestnictwie w niedzielnej Mszy Św. na planu Św. Piotra, z kolei w niedziele jest zamknięte muzeum Watykańskie, może je odpuścić? Czy warto jednak się tam udać? Będę wdzięczna za wszelkie porady i sugestie.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,

   Muzea Watykańskie to jedno z najbogatszych muzeów świata ze wspaniałą Kaplicą Sykstyńską, szkoda byłoby je ominąć. W przyszłą niedzielę nie ma mszy na Placu św. Piotra, msze są tylko podczas wielkich uroczystości, natomiast w każdą niedzielę w południe jest Anioł Pański i każdy może przyjść, nie potrzeba wejściówek. Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca i wstęp do Koloseum jest darmowy. Aby uniknąć gigantycznych kolejek, powinna Pani wejść najpierw na Palatyn lub Forum Romanum, najlepiej rano zaraz po otwarciu kas, a do Koloseum wejść już bez kolejki, bo to bilet łączony.

   Pozdrawiam
   U.

 63. Wojtek

  Dzień dobry,
  dziękuję za ten blog – to skarbnica praktycznych informacji.
  Będziemy w Rzymie w dniach 16-21 marca czteroosobową rodziną. Dwoje dorosłych + dzieci 16 i 7 lat.
  Chcemy w tych kilka dni zwiedzić miasto. Obowiązkowo Watykan. Mieszkać będziemy 300m od niego:)
  Czy ma Pani radę dla naszego zróżnicowanego wiekowo składu nt zwiedzania Watykanu?
  Czy jest sens z 7-latkiem zwiedzać Muzea Watykańskie? Przestrzega Pani że to męczące a dzieci się nudzą. Dokąd iść a dokąd nie z dzieckiem?
  Czy w tym okresie są jakieś szczególne wydarzenia w Watykanie które mogą utrudnić lub uatrakcyjnić zwiedzanie?

  • Voice of Rome

   Panie Wojtku,

   Nikt nie zna lepiej własnych dzieci niż ich rodzice. Muzea Watykańskie są w czołówce muzeów światowych, więc dlaczego mieliby je Państwo odpuścić, ale to Państwo najlepiej wiedzą, ile wytrzyma Państwa dziecko, choć 7-latek jest już spokojniejszy od rozwrzeszczanego 3-latka, ale też trzeba go czymś zainteresować. Niestety, większość rodziców puszcza dzieci samopas, bo nie chce im się włożyć minimum wysiłku, aby przygotować małego człowieka do takiej wizyty. Trzeba zobaczyć Dziedziniec Pinii, Dziedziniec Belwederski, Muzeum Pio-Clementino, wspaniałą Galerię Map, Stanze Rafaela i Kaplicę Sykstyńską, to minimum, które i tak zabierze ponad 2h. Jeśli to chłopiec, można mu jeszcze pokazać galerię pojazdów papieskich. Muzea najlepiej zwiedzać w porze obiadowej, nie ma wtedy tłumów.
   Proponowałabym też odwiedziny szopki papieskiej czynnej cały rok. Piszę o niej w artykule. Koniecznie niech Państwo przywiozą kamyk z miejsca, w którym mieszkają i zostawią go pracownikom, na pewno się ucieszą, a kamień zostanie wmurowany razem z innymi z całego świata.
   Nie ma żadnych utrudnień w tym czasie w Watykanie, ale Bazylikę św. Piotra też najlepiej zwiedzać jak najwcześniej, zanim przybędą tłumy.
   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu.
   U.

 64. Wojtek

  Szanowna Pani,
  dziękuję za sugestie. Spróbujemy zwiedzić MW z siedmiolatkiem. Może uda się przygotować do zwiedzania, skorzysta on i rodzice:)
  Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące dojazdu z lotniska. Plan jest taki:
  Dolatuję na Fiumicino, do Rzymu dojadę pociągiem do Fara Sabina, na Travestere przesiadka do pociągu do Cesano-Viterbo a wysiadamy na Rome San Pietro.
  Czy bilety na te pociągi warto kupić przez Internet, czy wystarczy w kasie na dworcu?
  Czy są zniżki na dzieci 7 i 16 lat?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,

   Proszę kupić bilet na miejscu, gdyż odcinek z lotniska Fiumicino do obwodnicy rzymskiej nie wchodzi w skład metropolii Rzymu, więc nie wiem, jak Panu policzą bilet na tym odcinku. Poza tym bilet miejski upoważnia tylko do jednego przejazdu pociągiem, a Pan ma przesiadkę, nie wiem, czy przy przesiadce będzie Pan musiał wyjść poza bramki czy jechać dalej na tym samym bilecie. Dzieci do 10 lat na terenie Rzymu mają darmowy przejazd, powyżej nie ma zniżek.
   Pozdrawiam

 65. Ola

  Prosze o podpowiedz, czy trzeba osobno kupowac bilety do Watykanu (bazylika, place se. Piotra, grob JP II) i osobno do muzeum? I jesli kupie bilety na stronie Watykanu i zgodnie z sugestia, bede chciala rozbic zwiedzanie na dwa dni, to czy musze kupowac dwa bilety? I jeszcze jedno pytanie (mam nadzieje, ze nie naduzywam uprzejmosci), na jakiej stronie kupic bilety do Koloseum (wejscie bez kolejki). Z gory dziekuje za odpowiedz, Ola

  • Voice of Rome

   Pani Olu,
   Wstęp do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny, płaci się jedynie za wejście na kopułę. Muzea Watykańskie są płatne i bilet jest do wykorzystania tylko w dniu zakupu. Pisałam o rozbiciu wizyty w Watykanie na dwa dni (zarówno Bazylika św. Piotra jak i Muzea Watykańskie znajdują się na terenie Watykanu), jeśli ktoś ma więcej czasu z uwagi na ogrom zabytków. Samą bazylikę można zwiedzać przez 3 h, w Muzeach Watykańskich 3h to minimum.
   Oficjalna strona sprzedaży biletów wstępu do Koloseum to http://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm. Bilet do Koloseum, Forum Romanum i Palatyn jest ważny dwa dni. W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny.
   Pozdrawiam,
   Urszula

   • Ola

    Dzien dobry Dziekuje za tak szybka odpowiedz. Dostosuje sie do pani rady i jednego dnia zwiedzimy bazylike, drugiego muzea. Czy moglaby pani polecic strone, na ktorej kupie bilety do Koloseum? Pozdrawiam, Ola

 66. Mariusz

  Dzień dobry,

  Lecimy do Watykanu w przyszłym tygodniu i chcielibyśmy uczestniczyć w audiencji w środę, 15/03/2017

  Prawdopodobnie trochę późno się obudziliśmy, bo już nie zdążymy załatwić darmowych biletów poprzez prefekturę papieską faxem.

  Na wielu forach i blogach wyczytałem, że jednak na audiencje na Plac Św. Piotra wchodzą wszyscy chętni i nie są potrzebne żadne bilety. Bilety potrzebne są do dostania się na lepsze sektory. Stąd moje pytanie, czy informacja zawarta w tekście jest nadal aktualna?
  Lub ewentualnie jest możliwość zakupić lub dostać bilet na audiencję na miejscu?

  Trudno mi sobie wyobrazić, że tysiące turystów najpierw wysyła faksem (swoją drogą, kto w dzisiejszych czasach używa faksów :)) prośbę o bilet, a kto tego nie zrobił, na miejscu nie jest wpuszczany na audiencję.

  Dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Mariusz

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,

   Informacja zawarta w moim artykule jest jak najbardziej aktualna. Takie są wymogi Prefektury Papieskiej. Na Plac św. Piotra wejdzie Pan w każdej chwili, ale poza strefę sektorów, a to jest spora odległość od ołtarza. Do sektorów obowiązują bilety wstępu, które są bezpłatne. Nie ma zasady – lepsze, gorsze sektory. Kto przyjdzie wcześniej, ma szansę znaleźć się blisko papieża. Proszę udać się do Spiżowej Bramy po prawej stronie kolumnady św. Piotra we wtorek od 15 do 19 lub w środę rano o 7. Pojedynczym osobom nie odmawiają biletu wstępu, ale niech Pan prześle im faks, ma Pan jeszcze tydzień czasu i zabierze ze sobą jego kopię, będzie sprawniej.
   Niestety, zaskoczę Pana, ale pomimo XXI wieku tysiące osób muszą wysłać faks do Watykanu, rezerwując bilety. To poza tradycyjną pocztą to jedyny sposób komunikacji z Prefekturą Papieską. Jak Pan może zauważył, na stronie internetowej Prefektury nie ma żadnego telefonu kontaktowego, a procedurę rezerwacji e-mailem uruchomiono jedynie podczas Roku Jubileuszowego, ale pracowało wówczas mnóstwo wolontariuszy. Również we Włoszech jeśli chce Pan przesłać np. zwolnienie lekarskie lub ważne dokumenty do urzędu lub szpitala, honorują jedynie faks, bo email nie ma żadnej wartości prawnej.
   Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu.

 67. marcin

  Witam,

  mam pytanie – planuje wakacje we Włoszech i tym razem odwiedzimy Rzym na 2 -3 dni oczywiście chcemy pozwiedzać. i tu moje pytanie będziemy z niepełnosprawnym dzieckiem na wózku czy są jakieś formalne ograniczenia w Watykanie ? czy są jakiś ograniczenia inne na które powianiem zwrócić uwagę planując zwiedzanie ?

  pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź i wskazówki
  marcin

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   W Watykanie nie będzie miał Pan problemu, są dobrze przygotowani. Przesyłam Panu link do strony chociażby po to, aby obejrzeć zdjęcia i mieć orientację http://stpetersbasilica.info/People/Accessible/AccessibleStPeter's.htm
   Przejdą Państwo kontrolę po prawej stronie kolumnady św. Piotra, jest oddzielna bramka dla niepełnosprawnych. Potem tuż przed schodami do bazyliki będzie wejście do szatni, a obok niego winda, która wywozi na poziom atrium bazyliki, wejście podjazdem, ostatnie drzwi po lewej, proszę prosić o pomoc ochroniarzy, zawsze pomagają. Dostępne są również Groty Watykańskie i taras przy wjeździe na kopułę, niedostępne Ogrody Watykańskie i nekropolia watykańska. Obok poczty watykańskiej po lewej stronie kolumnady jest punkt medyczny Kawalerów Maltańskich, warto o tym pamiętać w razie kłopotów zdrowotnych.
   Muzea Watykańskie są również doskonale dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
   Załączam link do specjalnej trasy dla osób na wózku inwalidzkim, wszystkie najważniejsze miejsca są dostępne. http://www.museivaticani.va/content/dam/museivaticani/pdf/visita_musei/servizi_visitatori/mappa_disabili_en.pdf
   Jeśli ma Pa zaświadczenie lekarskie potwierdzające ponad 74% inwalidztwo, wtedy wstęp do muzeów dla tej osoby jest gratis. Należy je przedstawić po przejściu kontroli bezpieczeństwa w okienku Special Permits, jeśli dziecko jest całkowicie niepełnosprawne, wtedy bilet gratis przysługuje także opiekunowi, osoby na wózku nie muszą oczekiwać w kolejce, kierują się Państwo bezpośrednio do wejścia, ochrona przepuści bez problemu.
   Z Rzymem jest gorzej, na pewno nie będzie problemu w Koloseum, dzieci do 18 lat mają wstęp wolny, Forum Romanum też w końcu otworzyło trasę, ale z transportem w metrze już gorzej, nie wszystkie stacje mają windy, a i te są często zepsute. Należy korzystać z największych stacji.
   Polecam jeszcze tę stronę po angielsku, znajdzie Pan tam sporo informacji o różnych miejscach w Rzymie przystosowanych dla osób na wózku. http://www.sagetraveling.com/Disabled-Access-at-the-Colosseum-in-Rome
   Życzę udanego pobytu:)

 68. Ania

  Dzień dobry,byłabym wdzięczna za podpowiedź, bo chyba przeoczyłam to w Pani artykule, czy chcąc odwiedzić grób Jana Pawła II muszę kupić bilety. Lecimy do Rzymu na maraton i 3 kwietnia (poniedziałek) chcielibyśmy odwiedzić grób papieża.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Grób Jana Pawła II znajduje się w Bazylice św. Piotra, wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Pozdrawiam.

 69. Ania

  Bardzo Pani ślicznie dziękuje za szybką odpowiedź 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 70. Dariusz

  Witam
  Wysłałem faxem zgłoszenie do prefektury Papieskiej ze zgłoszeniem na środową audiencję w maju.
  Mam pytanie – czy otrzymam jakieś potwierdzenie , czy tylko mam się zgłosić dzień przed terminem audiencji po odbiór biletu ?

  Dariusz

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Powinni przysłać Panu potwierdzenie faksem lub mailem z informacją, gdzie i kiedy odebrać. Pozdrawiam.

 71. Marta

  Bardzo dziekuje za genialnie napisany tekst i doskonaly sposob przekazania wyczerpujacych informacji, niezbednych do zwiedzenia Watykanu.

 72. Kaśka

  Wspaniała strona, cieszę się że mogę skorzystać z takiej skarbnicy wiedzy.
  Mam oczywiście pytania 😉 5 maja planuję zwiedzanie Watykanu. Będzie nas 3 osoby dorosłe i dwoje dzieci: 10 i 16 lat. Proszę o rzucenie okiem czy mój plan jest wykonalny. Może ma Pani jakieś sugestie, uwagi do niego? Zdaję sobie sprawę, że realizacja go będzie mocno wyczerpująca fizycznie, więc może będzie lepiej podzielić na dwie tury: I.: kopuła, bazylika, groty i II.: ogrody i muzea?
  Plan na jeden dzień:
  7.30 przybycie na plac św. Piotr
  8.00 – 9.30 wyjazd na kopułę bazyliki
  10.00 – 10.45 zwiedzanie ogrodów watykańskich otwartym busem, wejście na podstawie rezerwacji on-line
  11.00 – 14.30 zwiedzanie muzeów z odpoczynkiem w kawiarni
  14.30 – 16.30 zwiedzanie bazyliki i grot z adioprzewodnikiem.

  Drugie pytanie dot. Koloseum. Gdzieś czytałam o możliwości nocnego zwiedzania. Czy jest taka możliwość 2 maja? Jeśli tak to:
  – gdzie kupić bilet, czy można on-line?
  – w jakiej cenie?
  – czy bilet na koloseum nocą obejmowałby również wejście do Forum Romanum i Palatyn?
  Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam Kaśka.

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Jesli tylko dysponuje Pani czasem, prosze zwiedzac Watykan w dwoch turach. Jeden dzien to masakra dla ciala i duszy, wezmie gore zmeczenie, a nie doznania. Oddzielnie bazylike, oddzielnie Muzea Watykanskie.
   http://www.coopculture.it/en/events.cfm?id=177
   Luna al Colosseo to Koloseum by night. Mozna je zwiedzac w maju od poniedzialku do soboty, za wyjatkiem wtorkow i niedzieli, wiec 2 maj odpada.Wiecej wiadomosci i bilety na stronie coopculture.it link powyzej, bilet obejmuje jedynie Koloseum.

 73. Kaśka

  Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Wiele czasu nie mamy bo jedynie 4 dni, stąd mój pomysł żeby na cały Watykan poświęcić 1 dzień. Jednak utwierdziła mnie Pani w przekonaniu, że byłaby to orka a nie przyjemność. Spróbuję więc rozbić zwiedzanie Watykanu na dwa dni i połączyć ze zwiedzaniem Rzymu. Pozdrawiam Kaśka

 74. Iwona

  Dzień dobry. Przewertowałam Pani blog i jest ogromnie przydatny dla nas turystów. Bardzo dziękuję i gratuluję wiedzy praktycznej i cierpliwości do nas 🙂 I też mam pytanie 🙂 W przyszłym tygodniu wybieramy się do Włoch. Celem jest Manoppello, ale półtora dnia będziemy mieć na Rzym. Wiem że to prawie nic, ale cieszę się, że i choć tyle. Niestety nie uda nam się dotrzeć do Bazyliki św. Piotra rano, bo we wtorek dotrzemy do Rzymu ok 11, a w środę jak Pani pisze do 13tej Bazylika jest zamknięta. Mam pytanie czy jest inna pora dnia np godzinę przed zamknięciem kiedy tłumy są mniejsze? I inna sprawa, w środę mamy wylot z Fiumicino do Polski o 14.20. Czy jest sens pchać się do przodu na audiencję generalną czy nie będzie problemów z wcześniejszym wyjściem z przednich sektorów? (poza tym będziemy z podręcznymi plecakami) I o której powinnyśmy wyjechać z Watykanu żeby na czas zdążyć na lotnisko? Wyczytałam, że najszybciej chyba będzie pojechać na Termini i stamtąd pociągiem pojechać na Fiumicino. Pozdrawiam serdecznie

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Tlumy do Bazyliki sw. Piotra sa o kazdej porze, bo juz rozpoczal sie sezon turystyczny. Czas spedzony w kolejce do kontroli musza Panstwo wliczyc w plan dnia, jak rowniez okolo 1.5h na zwiedzenie swiatyni i grot watykanskich.
   Maja Panstwo wylot o 14.20, wiec o 12.20 rozpoczyna sie odprawa. Z Termini przejazd zabiera 30 min, z Ottaviano San Pietro na Termini to kilka przystankow. Najpozniej o 11 trzeba wyjechac z Watykanu. Rzeczywiscie latwiej ewakuowac sie z tylnych sektorow, biorac pod uwage tlumy na audiencji.
   Pozdrawiam.

 75. Kasia

  Dzień dobry
  Zamierzam odwiedzić Rzym w lipcu. Czy konieczna jest rezerwacja biletów do koloseum on-line, czy to znacznie skróci czas oczekiwania ? Czytałam, że kolejka dla osób wymieniających bilety zakupione on-line na te rzeczywiste jest równie długa, jak ta do biletów kupionych w kasie. Czytałam, że można kupić bilety przy Forum Romanum, bo tam kolejka jest niewielka. Czy jest tak także w licu ? O jakiej porze kolejki są najmniejsze ?
  Dziękuję i pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Koloseum to najczęściej odwiedzany obiekt we Włoszech i drugi obiekt na świecie po Wielkim Murze Chińskim, zainteresowanie jest ogromne. Od ubiegłego roku w związku z zagrożeniem terrorystycznym zaostrzono kontrol w Koloseum i dlatego wydłuża się czas wejścia. Lipiec to szczyt sezonu, może Pani spróbować kupić bilet w kasie przy wejściu na Forum Romanum od Via dei Fori Imperiali, ale tylko rano nie ma kolejki albo jest niewielka. Trzeba jednak pojawić się o 7.30, kasy otwierają bodajże od 8.15. Lepiej też zwiedzać Forum rankiem, potem upały dają się we znaki. Bilet do Koloseum, na Forum Romanum i Palatyn jest ważny przez 2 dni. Pozdrawiam.

 76. Irek

  Dzień dobry
  Jestem osobą niepełnosprawną i mam polską kartę parkingową. Wraz z moją rodziną będę po Włoszech poruszał się samochodem z wypożyczalni. Czy mogę do centrum Rzymu wjechać samochodem i czy mogę zostawić auto na jakimś bezpłatnym parkingu lub na ulicy? Wiem, że są specjalnie namalowane linie dla osób niepełnosprawnych, ale słyszałem, że samochody z turystami nie mogą wjeżdżać do centrum Rzymu.
  Czy są jakieś zniżki w muzeach dla osób niepełnosprawnych?
  W Rzymie planuję być w sobotę i niedzielę 20-21 maja 2017.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Powinien Pan skontaktować się z wypożyczalnią, mają obowiązek udzielić Panu informacji dotyczących parkowania samochodu dla niepełnosprawnych i jego oznakowania, być może honorują polską kartę, bo przecież jesteśmy w Unii. Wiem, że mieszkańcy Rzymu muszą mieć specjalną kartę parkingową wydawaną przez miasto. Do ścisłego centrum, tzn. między Via del Corso i Piazza del Popolo nie mogą wjeżdżać nawet mieszkańcy. Linie żółte są zarezerwowane dla niepełnosprawnych. W niedzielę można parkować bezpłatnie. Najbliżej centrum można zaparkować na Piazza della Bocca della Verita’ lub w pobliżu szpitala wojskowego niedaleko Koloseum na Piazza Celimontana.
   20 maja od 20 do 2 jest planowana noc muzeów – wstęp do wielu obiektów za symboliczne euro.
   Wiem, że w Muzeach Watykańskich przysługuje darmowy bilet, jeśli jest orzeczenie od lekarza o ponad 75 % inwalidztwa, trzeba zarezerwować bilet mailem i przeskanować im dokument. Co do innych obiektów trzeba odwiedzić stronę internetową poszczególnych muzeów i zobaczyć, czy w ogóle oferują zniżki.
   Życzę udanego pobytu.

 77. Kasia

  Dzień dobry
  Zamierzam kupić przez internet bilet do Muzeów Watykańskich i w jeden dzień zwiedzić bazylikę Św. Piotra oraz muzea i wejść na kopułę. W jakiej kolejności najlepiej to zrobić, aby nie stać w najdłuższych kolejkach ? Na którą godzinę zakupić bilet do muzeów, o której ustawić się w kolejce do bazyliki i na kopułę ? W Rzymie będę w połowie lipca.
  Dziękuję i pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Najlepiej przyjechać rano, od 8 można wjeżdżać na kopułę, potem zwiedzić bazylikę, a do Muzeów Watykańskich wejść w porze obiadowej, około 13.30. Miłego pobytu.

 78. Ania

  Dzień dobry,
  23.09 przylatuje do Rzymu, między 16-17 godziną powinnam być już w miejscu zakwaterowania, które znajduje się 10 minut pieszo od Watykanu. Jest to moja pierwsza wizyta w Rzymie i niestety dość krótka (wylot 26.09 przed 15 z Ciampino), ale mimo wszystko chciałabym zobaczyć jak najwięcej się da (w granicach rozsądku). Po drodze jest ostania niedziela miesiąca, więc będą obowiązywały zniżki,z których chciałabym, choć częściowo skorzystać. Czy dobrym pomysłem jest aby zwiedzanie Watykanu rozbić na dwa, ale druga część zwiedzania w dniu wylotu (od godz. 7 do 10). Jak wówczas podzielić atrakcje? Czy może jeszcze inaczej podzielić czas pobytu na zwiedzanie Watykanu, ale tak by zobaczyć również główne atrakcje Rzymu? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie!
  Pozdrawiam serdecznie.
  Ania

  • Voice of Rome

   Pani Aniu,
   Przy tak krotkim pobycie sugeruje jeden dzien w Watykanie – rano bazylika, po poludniu Muzea Watykanskie. Nastepnego dnia glowne atrakcje Rzymu. Nie odkladalabym niczego waznego na dzien wylotu. Pozdrawiam.

 79. Ala

  Czy mógłby Pan napisać jak kupić 2 normalne bilety do Muzeów Watykańskich? Na stronie www nie wiem, którą opcję wybrać, a chciałabym bilety tylko z opcją wejścia do Muzeów nic wiecej

 80. Ewa

  Witam serdecznie,
  planuję moim rodzicom pobyt w Rzymie (jadą na 3 dni od 9.06 do 11.06) i wychodzi mi że mają 1 dzień – 10.06 -sobota, aby zwiedzić Watykan. Czytałam stronę Watykanu, czytałam Pani bloga i komentarze i czytałam Tripadvisora i już zgłupiałam 🙂

  Z Pani bloga zrozumiałam, że najlepiej ich wysłać do Bazyliki z samego rana, w atrium wypożyczą audioguide po polsku po Bazylice. Chciałam się podpytać czy jest możliwość, aby w jakiś sposób ominąć kolejkę do Bazyliki? Widziałam w internecie oferty np. http://www.rzymbilety.pl/swiedzanie/muzea-watykanskie-vatakumby-i-bazylika-sw-piotra/ i niby tak można ominąć kolejkę – czy sądzi Pani że w ten sposób będzie naprawdę szybciej? Czy orientuje się Pani ile mogą ewentualnie stać w kolejce, gdyby jednak poszli sami bez wycieczki?

  Po Bazylice – ok. 1,5h zwiedzania – wyślę ich do MW. Z Pani komentarzy wynika, że powinni obejrzeć Dziedziniec Szyszki, Oktagonalny, Pio-Clementno, Galerię Map, Obraz Matejki, Pokoje Rafaela, Bibliotekę Watykańską, Pinalotekę i oczywiście Kaplicę – czy jest coś jeszcze obowiązkowego co powinni zobaczyć jako minimum? Czy sądzi Pani, że 4 h wystarczą, żeby spokojnie przejść? Czy w Muzeum są jakieś miejsca aby usiąść i odpocząć (wiele muzeów ma takie kanapy lub ławki na środku sali, ale nie wszystkie)? O miejsca do odpoczynku wypytuję się, bo tata ma słabą kondycję.

  Moja mama ciągle mówi o ogrodach Watykańskich i się zastanawiałam czy może nie wysłać ich do Bazyliki na 8.00, potem na 10.00 ogrody Open Bus i na resztę dnia do MW. Czy to ma sens? Czy to za dużo, a czasu za mało?

  Ewentualnie chciałam się zapytać co sądzi Pani o opcji Full Day by train Plus lub Vip
  http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/visita-i-musei/scegli-la-visita/musei-e-collezioni/vaticano-in-treno/vaticano–i-full-day-plus–i–in-treno.html

  Uff… to wszystkie moje pytania (chyba) jeśli chodzi o Watykan. Przepraszam, że ich tak dużo, ale bardzo chciałabym im dobrze zorganizować czas, żeby byli zadowoleni.

  Mam jeszcze tylko jedno pytanie dotyczące transportu z lotniska FIUMICINO w pobliże ulicy Via Dei Polacchi (tam ich zakwaterowałam) – ile może kosztować taksówka? Czy ewentualnie jest jakiś inny bezpośredni sposób dotarcia w okolice tej ulicy?

  Cieszę się, że znalazłam Pani blog, dzięki niemu mogę lepiej zaplanować rodzicom pobyt.
  Gratuluję Pani świetnego i ciekawego stylu oraz niezwykłej pracy, którą Pani tu wykonuje! 🙂

  Serdecznie pozdrawiam!

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Pani Ewo,
   Pozostaję przy opcji – bazylika w godzinach porannych i najlepiej być na Placu św. Piotra o 7.30, wtedy nie ma jeszcze dużej kolejki. Audioprzewodnik sprawdziłam i mogę go polecić. Jestem wymagająca i mogę Panią zapewnić, że oferuje wiele ciekawostek, których nie podają przewodnicy. 1.5 h to za mało, minumum 2 godz, doliczając zejście do Grot Watykańskich. Potem doradzam rodzicom jakiś posiłek i zregenerowanie sił, bo wizyta w Muzeach Watykańskich jest męcząca. Proszę zarezerwować rodzicom bilety on-line, bo to już sezon i kolejki są ogromne. Niestety, w muzeach brak miejsc do odpoczynku. Szczęśliwcom udaje się usiąść w Kaplicy Sykstyńskiej. Jest restauracja i kawiarnia pomiędzy dwoma skrzydłami muzeów. Przewodnika odradzam, indywidualnie lepiej się zwiedza, swoim rytmem, bez gonitwy, zwłaszcza jeśli Pani tato ma problemy ze zdrowiem.
   Ogrody watykańskie odradzam, są przereklamowane i na pewno nie poleciłabym ich przy tak ograniczonym czasie, trzeba skoncentrować się na największych skarbach Watykanu, takie jest moje zdanie.
   Jednodniowe zwiedzanie pociągiem to głównie wyprawa do Castel Gandolfo – letniej rezydencji papieży, łącznie z muzeami będzie bardzo wyczerpująca.
   Taxi z Fiumicino do centrum Rzymu kosztuje €48, tylko białe licencjonowane taksówki. Można też dojechać ekspresowym pociągiem na dworzec Termini i stamtąd ewentualnie autobus 64 i wysiąść na Corso Vittorio Emanuele, ale to mekka kieszonkowców ten bus, więc nie ma sensu fundować rodzicom stresu za parę groszy mniej. Z bagażami najlepiej podjechać taxi pod sam hotel, który mają w ścisłym centrum, niedaleko kościoła polskiego i Largo di Torre Argentina, bardzo dobra lokalizacja, wszędzie blisko.
   Dziękuję za docenienie mojej pracy.
   Jeśli ma Pani dodatkowe pytania, proszę pisać.
   Pozdrawiam serdecznie.

 81. Dobrochna

  Fantastycznie, że trafiłam na ten blog przed przyszłotygodniowym wyjazdem do Rzymu! Dziękuję za wszystkie szczegółowe informacje :). W planach mamy Watykan oczywiście (bo to wycieczka z okazji Pierwszej Komunii Św. synka), szkoda, że nie będziemy w czwartek na mszy przy grobie Jana Pawła II.. Będę szukała innych mszy po polsku :). Czeka nas Anioł Pański w niedzielę, Galeria Borghese (mamy już bilety) i runda po rzymskich lodziarniach. Zastanawiam się co jeszcze byłoby ciekawe dla 10 latka, czy w weekend 26-28 maja dzieje sie w Rzymie coś wyjątkowo ciekawego, czego nie powinniśmy przegapić?

 82. Agach

  Witam! Mam pytanie odnośnie biletów. Zarezerwowałam bilety na urlop w czerwcu do Ogrodów Watykańskich autokarem na godzinę 13, i teraz się zastanawiam czy na ten bilet można wcześniej odwiedzić muzea. Bo dopiero później doczytałam że muzea są do 14 (chyba) więc pewnie po ogrodach muzea będą zamknięte.
  P.s super artykuł o Watykanie zabieram go ze sobą jako przewodnik.

 83. Grażyna Zienkiewicz

  Wybieram się z mężem i znajomą do Rzymu 30.05.Na zwiedzanie będziemy mieli 4 dni (31.05-3.06).Drugi dzień pobytu planujemy spędzić w Watykanie.Bilety do Muzeum Watykańskiego i ogrodów mamy już kupione.Chcielibyśmy też zobaczyć panoramę Rzymu z kopuły Bazyliki Św.Piotra.Z uwagi na stan zdrowia i wiek nie damy rady wejść po schodach i chcemy wjechać windą.Czy z tego poziomu można popatrzeć na Rzym – czy jest tam jakiś taras widokowy. I jeszcze jedno czy można wejść do Bazyliki w spodniach za kolana tzw. rybaczkach, czy koniecznie muszą być długie. Bardzo proszę o odpowiedź.Pani blog jest super.Pozdrawiam serdecznie.

  • Voice of Rome

   Pani Grazynko,
   Jak najbardziej polecam taras bazyliki, jest on na poziomie figur fasady bazyliki ogladanej z Placu sw. Piotra, tez mozna sporo zobaczyc. Na tym poziomie mozna rowniez obejsc podstawe kopuly dookola wewnatrz bazyliki, o ile nie maja Panstwo leku wysokosci. Bez problemu wejdzie Pani w rybaczkach, panowie rowniez w spodniach do kolan, ale juz z krotszymi moga byc problemy. 2 czerwca jest swieto Republiki, dzien wolny od pracy. Zwykle od 15 godziny mozna wejsc za darmo do ogrodow prezydenckich na Kwirynale, jesli to Panstwa interesuje. Zycze udanego pobytu w Wiecznym Miescie.

 84. Grażyna Zienkiewicz

  Dziękuję bardzo Pani za wyczerpujące informacje. Chętnie skorzystamy z możliwości zobaczenia ogrodów prezydenckich na Kwirynale. Dzięki Pani wspaniałemu blogowi, po Rzymie będziemy chodzić jak “po sznurku”. Udzielane informacje są nieocenione. W Rzymie byliśmy ca 25 lat temu i bardzo chcieliśmy odświeżyć sobie wspomnienia. Jeszcze raz bardzo Pani dziękuję za pomoc i wspaniały pomysł.

 85. BELLA

  Witaj 🙂
  Wybieramy się z mężem 20 czerwca na dwa dni ( spełniam swe marzenie życia hurrra ) …czytam tu porady i jestem zestresowana już bo nie ogarniam tego. Lądujemy o 8,30 nocujemy w Happy Rome. Niestety naszym językiem obcym jest tylko język niemiecki 🙁
  Oprócz Watykanu ( grobu JPII ) Chcemy zwiedzić tz Top 10 bezpłatnych atrakcji . ALe jak się poruszać ? skąd ? dokąd ? jak i co ? Jak można otrzymać taką mapkę z darmowymi autobusami – przystanki ? krok po kroku ? może istnieje taki “gotowiec”? za pomoc będę bardzo bardzo wdzięczna 🙂

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Podstawowe informacje znajdzie Pani na oficjalnej stronie turystycznej Rzymu, jest rowniez w wersji niemieckiej. Mapy bezposrednio na lotnisku w punkcie informacji turystycznej.
   http://www.turismoroma.it/?lang=de
   Pozdrawiam serdecznie.

 86. Monika

  Witam
  W lipcu będziemy spędzać urlop we Włoszech. W planach mamy zwiedzanie Rzymu i Watykanu. Problem polega na tym, że podróżujemy z dziećmi i psem rasy Yorkshire. Moje pytanie dotyczy możliwości wstępu na Plac Świętego Piotra i w inne miejsca w Watykanie z psem. Nigdzie nie podają takiej informacji, byłabym wdzięczna za pomoc.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Na Plac św. Piotra można wejść z psem w kagańcu, podobnie w komunikacji miejskiej.
   Do Bazyliki św. Piotra nie można wprowadzać zwierząt, nie akceptują nawet wózków czy spacerówek dziecięcych.
   Na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich jest informacja o zakazie wprowadzania zwierząt wszelkich rozmiarów, akceptują jedynie psy-przewodniki osób niewidzących za okazaniem specjalnego dokumentu. http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/visita-i-musei/consigli-utili.html
   Pozdrawiam.

 87. ami

  tylu Polaków przebywa w samym Watykanie i nic nie robią aby były przewodniki po polsku , nikomu nie zależy na rodakach (np seniorach)…a są w innych językach …a i nawet po rosyjsku…??

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   To zależy jakie przewodniki. Nie brakuje przewodników po Bazylice św. Piotra w języku polskim, można je kupić nawet za 2 euro w księgarni położonej tuż przy Poczcie Watykańskiej po zejściu ze schodów bazyliki. Natomiast Muzea Watykańskie rzeczywiście leżą. Nie ma audioprzewodnika po polsku, nie ma publikacji po polsku na stoiskach w muzeach i nie ma żadnego zainteresowania ze strony Ambasady Polskiej przy Stolicy Apostolskiej(bo to jej kompetencje), aby pomóc rodakom.

 88. Beata

  Dzień dobry
  W sierpniu planujemy zwiedzać Watykan. Chcieliśmy wcześniej kupić wszystkie bilety wstępu, jednak nie potrafię nigdzie znaleźć biletu do wejścia na Kopułę Bazyliki. Czy istnieje jakaś strona internetowa gdzie takie bilety są dostępne?
  Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Nie ma przedsprzedazy biletow na kopule. Trzeba ustawic sie w kolejke, najlepiej rano. Pozdrawiam.

 89. Rafal

  Witam. Wybieramy sie do Rzymu 28 czerwca. Dzieki Pani blogowi dowiedzialem sie ze w czweartek 29 w bazylice odbywa sie msza z okazji Swieta Piotra I Pawla. Domyslam sie zatem ze msza przy grobie Swietego Jana Pawla II rano o 7:10 nie bedzie odprawiana? A rowniez zwiedzanie Bazyliki w tym dniu bedzie raczej nierealne. Czy zatem w piatek rano powinno byc juz to mozliwe zeby zwiedzac bazylike? Jedziemy z dziecmi 12 I 16 lat wiec chcialbym uniknac bardzo dlugich kolejek, jaka godziba na wejscie bylaby najlepsza? Dziekuje za odpowiedz I pozdrawiam. Rafał

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Tak, 29 czerwca to swieto patronow Rzymu i dzien wolny od pracy. O 9.30 w Bazylice odbedzie sie uroczysta msza swieta z biletowanym wejsciem. Zwiedzanie bedzie mozliwe, ale po poludniu. W piatek jak najbardziej, od samego rana. Radzilabym Panu przybyc jak najwczesniej, nie ma tlumow, jest spokoj, bazylika jest otwarta od 7. Od 8.30 juz sa tlumy w kolejce. Przez Rzym przechodzi teraz fala upalow, wiec stanie na sloncu nie jest zbyt bezpieczne. Jesli znajda Panstwo czas, 29 czerwca od rana w Watykanie tuz przed wejsciem na Plac sw. Piotra mozna podziwiac piekne dywany kwiatowe przygotowywane na ten dzien. Piazza Pio XII i czesc Via della Conciliazione, a o 21.30 pokaz sztucznych ogni na Piazza del Popolo http://www.romatoday.it/eventi/girandola-roma-29-giugno-2017.html. Zycze udanego pobytu i prosze pic duuuzo wody.

   • Rafal

    Dziekuje za odpowiedz I informacje ale jeszcze pytanie czy swieto oznacza ze jest to dzien wolny I wszystkie sklepy restauracje itp beda zamnkiete? Metro czy tramwaje kursuje normalnie? Pozdrawiam

    • Voice of Rome

     Komunikacja miejska kursuje jak w dni swiateczne. Restauracje na pewna beda otwarte, sklepy w centrum rowniez. Zamkniete sa Muzea Watykanskie.

 90. Andrzej

  Witam! Mam pytanie odnosnie zwiedzania bazyliki w niedzielę podczas błogosławieństwa papierza Anioł Pański.Czy w tym czasie bazylike mozna zwiedzac a jesli nie to w jakich godzinach jest przerwa.Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dobry wieczor,
   Bazylika jest zamknieta podczss modlitwy Aniol Panski, ale tuz po niej ustawia sie kolejka i mniej wiecej od godziny 13 mozna juz ja zwiedzac. Pozdrawiam.

 91. Jola

  Dzień dobry, wybieramy się z rodziną na Sycylię (samochodem) i Rzym będzie naszym jednodniowym przystankiem. Będzie z nami również mały piesek. Czy będziemy mieli możliwość wejścia na teren Watykanu z psem? Pozdrawiam 🙂

 92. Wojtek

  dzień dobry. takie pytanie. na stronie biletów jest opcja zakupu na muzea + kaplicę + bazylikę. byłem w zeszłym roku i wiem, że z kaplicy można przejść skrótem do bazyliki (przejście w prawo zamiast w lewo) ale wisi tam informacja, że tylko dla grup. a jak to zrobić podczas czteroosobowej rodziny? czy muszę odstać swoje w oddzielnej kolejne na placu watykańskim do kas i zamienić voucher na bilet jak ma to miejsce przy wejściu do muzeów czy jednak mogę skorzystać z jakiegoś “tajnego” skrótu?

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Rzeczywiscie, grupy wychodza z Kaplicy Sykstynskiej po lewej stronie. Pojedynczych osob nie puszczaja, czasem straznik przepusci, jesli jest w dobrym humorze. Najlepiej podczepic sie pod grupe i wyjsc w ten sposob. Jedna uwaga, jesli zakupil Pan bilet przez internet, powinien Pan udac sie od razu do wejscia do Muzeow Watykanskich, sprzedaz on-line sluzy uniknieciu stania w gigantycznej kolejce. Wewnatrz Muzeow wymiana voucheru na bilet to zaledwie kilka minut, sa bardzo dobrze zorganizowani, wiec nie wiem, o jakiej kolejce Pan pisze. Kaplica Sykstynska jest czescia Muzeow Watykanskich, wiec zawsze trzeba wykupic bilet do muzeow. Pozdrawiam.

   • Wojtek

    może źle się wyraziłem. faktycznie rok temu po kupieniu vouchera wszedłem bez kolejki do muzeów, zamieniłem bilet tak jak pani mówi w kasie. wszystko do tej pory ok zrobiłem 🙂 tylko jak potem bez kolejki przejść bezpośrednio z muzeów do bazyliki? o to mi chodzi. jest jakieś przejście oprócz tego z kaplicy sykstyńskiej? po prosty chciałbym przejść z dziećmi od razu z muzeów do bazyliki. gdzieś mi umknęła informacja jak to zrobić. żona coś mi wspomina, że dla pojedynczych gości wejście jest od 13ej a dla grup już od samego rana. proszę jeszcze o informację – będę 30 i 31ego października – czy w te dni nie będzie mszy na placu?

    • Voice of Rome

     Dzien dobry,
     Oficjalnie nie ma mozliwosci przejscia z Muzeow Watykanskich bezposrednio do bazyliki dla pojedynczych turystow. Wyjatkiem sa grupy zorganizowane z przewodnikiem, ktore przechodza z Kaplicy Sykstynskiej do bazyliki, a ze inni czasem oszukuja i podczepiaja sie pod grupe, to juz inna historia. Godziny wejscia sa takie same zarowno dla grup, jak i turystow indywidualnych. 30 i 31 pazdziernika nie ma mszy, ale prosze sprawdzac strone Prefektury Papieskiej, na ktorej sa umieszczane wszystkie uroczystosci liturgiczne http://www.vatican.va/various/prefettura/index_it.html. Pozdrawiam.

     • wojtek

      dziękuję bardzo za informacje. dzięki pani będziemy znowu cieszyć się rzymem 🙂 (żona dużo bardziej 🙂

 93. Szymon

  Ileż tu przydatnych informacji! Ale mam jeszcze jedno szczegółowe pytanie. Wybieram się we wrześniu po raz kolejny do Rzymu. Byłem już wcześniej z przewodnikiem w grupie w Muzeach Watykańskich pędem, ale chcę tam wrócić tym razem spokojnie sam. Z grupą nie zwiedzaliśmy Pinakoteki, którą koniecznie chcę zobaczyć. I interesuje mnie to, czy można zacząć od Pinakoteki, a potem przejść się tą trasą, na której końcu jest Kaplica Sykstyńska, czy Pinakoteka musi być na końcu. Pamiętam, że przy samym początku zwiedzania przewodnik pozwolił grupie strzelić szybko fotki kopuły z jakiegoś tarasu. I tam chyba był kierunek na Pinakotekę, którą ominęliśmy, a po Sykstyńskiej był koniec trasy. Na voucherze (zarezerwowałem już godzinę 9 rano) na trasie po Sykstyńskiej jest strzałka do dziedzińca Pinakoteki i dalej do wyjścia. I jest też strzałka od wejścia przez kręte schody na dziedziniec Pinakoteki (ale nie ma stamtąd strzałki w kierunku Dziedzińca Szyszki i Pio Clementino). Więc chcę zapytać, czy z Pinakoteki jest tylko ruch w jedną stronę do wyjścia, czy można zacząć od galerii obrazów, wrócić się jakoś na trasę, zobaczyć starożytności, Stanze Rafaela, Kaplicę Sykstyńską i dopiero wyjść? Przepraszam, że szczegółowe pytanie, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi i nie mam kogo poprosić o pomoc.

  • Voice of Rome

   Panie Szymonie,
   Bardzo dobre pytanie.
   Kiedy wjedzie Pan na poziom wejscia i zobaczy stoiska z wypozyczanymi audioprzewodnikami, na wprost zobaczy Pan szklane drzwi prowadzace na taras, o ktorym Pan wspominal, z tarasu jest zejscie w dol do pomieszczenia z pojazdami papieskimi. Przed nimi sa dwie plansze: na lewo dojscie do Kaplicy Sykstynskiej, na prawo Pinakoteka, ktora znajduje sie w zupelnie innym skrzydle niz Kaplica Sykstynska. Proponuje zaczac zwiedzanie od Pinakoteki. O 9 rano wszystkie grupy biegna w kierunku Kaplicy Sykstynskiej, wiec w Pinakotece nie bedzie tlumow. Po zwiedzeniu wroci Pan przed drzwi tarasu i kierujac sie w lewo zobaczy dwie plansze prowadzace do Kaplicy Sykstynskiej: prosze nie wybierac short itinerary, bo ta omija Dziedziniec Pinii – Cortile della Pigna. Zwykle przewodnicy wyprowadzaja grupy z Kaplicy Sykstynskiej do Bazyliki sw. Piotra, omijajac spora czesc muzeow. Pan jako turysta indywidualny wroci inna trasa, przez Biblioteke i inne ciekawe pomieszczenia do punktu wyjscia i opusci muzea slynnymi spiralnymi schodami.
   Pozdrawiam.

 94. Gosia

  Witam serdecznie mam pytanie posiadamy małego pieska 3kg bardzo grzeczna zwiedziła już z nami wiele miejsc ale w tym roku będąc na Sycylii chciałam pojechać do Rzymu zdaje sobie sprawę ze muze czy bazylika nie zostanę wpuszczona z psem ,ale czy wpuszcza mnie na Plac św Piotra?
  Pozdrawiam serdecznie

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Powinni Pania wpuscic na Plac sw. Piotra, moze nie na caly obszar, ale przynajmniej na poczatek, gdzie i tak bez problemu zrobi Pani zdjecie. Bazylika sw. Piotra i Muzea Watykanskie nie akceptuja zwierzat. Pozdrawiam.

 95. Mateusz

  Dzień dobry:)

  We wrześniu zabieramy z żoną na wycieczkę do Rzymu rodziców (po 60-tce) i jej i moich i malutkiego półtorarocznego synka. Będziemy w Rzymie 6 dni i na Watykan chcielibyśmy poświęcić cały dzień. Bardzo proszę o pomoc gdyż nurtują mnie dwie kwestie. Po pierwsze czy zamawiając bilety on-line do Muzeów Watykańskich trzeba dodatkowo zamówić jakąś wejściówkę dla synka czy wpuszczą nas z nim bez żadnych dodatkowych dokumentów czy biletów? No i drugie pytanie: proszę z doświadczenia podpowiedzieć nam ile czasu powinniśmy poświęcić na zwiedzanie Muzeów Watykańskich tak żeby oprócz nich zdążyć w tym dniu zobaczyć jeszcze bazylikę wraz z kopułą, groty watykańskie i zamek świętego Anioła? Czy najlepiej zacząć od MW czy podejść do tej wycieczki w innej kolejności? Serdecznie dziękuję za wszystkie cenne wskazówki. Pozdrawiam, Mateusz

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,

   Zaczelabym od kopuly punktualnie o 8 rano, musza Panstwo przybyc okolo 7.30 i ustawic sie w kolejke do kontroli, wrzesien to jeszcze szczyt sezonu turystycznego. Potem bazylika wraz z Grotami Watykanskimi. Uwaga! do bazyliki nie mozna wejsc z wozkiem/spacerowka, trzeba je zostawic w przechowalni bagazu. Kto wchodzi na kopule, czy rodzice sa w tak dobrej formie, ze wejda? Zwracam na to uwage, bo wejscie jest ciezkie. Mozna wjechac winda na taras bazyliki i tam poczekac z maluchem, bo tez nie da rady.
   Muzea Watykanskie sa gratis do 6 roku zycia, trzeba jednak miec ze soba dokument tozsamosci dziecka i przedstawic go w kasie, kiedy bedzie Pan wymienial voucher na bilety. Koniecznie zarezerwujcie bilety dla doroslych on-line, kolejki sa ogromne. Proponowalabym pore obiadowa – 13.30-14.00. Na Muzea minumim trzeba poswiecic okolo 3.5-4 h, aby spokojnie obejrzec najwazniejsze obiekty. Muzea akceptuja spacerowki i wozki dzieciece. Nie wiem, czy starczy Panstwu czasu na Zamek sw. Aniola, kasy biletowe zamykaja o 18.30.
   Pozdrawiam serdecznie.

 96. Ewa

  Witam serdecznie. Niesamowity ogrom informacji ! Lece we wtorek z rodzina i tesciami do Rzymu i planuje wizyte w Watykanie w srode ( audiencja generalna) i czwartek (o 7 rano msza przy grobie Papieza). Mam zarezerwowana wejsciowke na Plac w srode. Prosze mi powiedziec czy wejscie do Bazyliki na msze przy grobie jest bez wczesniejszej rezerwacji? Po prostu ustawic sie w kolejce? Chcialam zarezerwowac bilety do MV i ogrodow busem na czwartek ale czy moge tam wejsc po porannej mszy i zwiedzeniu Bazyliki? Czytalam ze majac bilety na open bus tour zwiedza sie najpierw ogrody a potem muzea i ze nie ma mozliwosci wyjscia z busa, czy gdy skonczy sie przejazdzka busem bedzie jeszcze mozliwosc przejscia sie po tych ogrodach? I jeszcze jedno pytanie czy po adudiencji w srode mozna zobaczyc te szopke o ktorej pani wspominala? Lub wejsc na kopule? Dziekuje bardzo za wszelkie informacje. Pozdrawiam Ewa

  • Voice of Rome

   Dobry wieczor,
   Na msze czwartkowa nie jest wymagana rezerwacja.
   Szopka jest otwarta przez caly rok, dokladne godziny otwarcia znajdzie Pani w artykule, rowniez te dotyczace zwiedzania kopuly.
   Co do mozliwosci zwiedzania ogrodow watykanskich, wizyty sa tylko w wyznaczonych godzinach porannych, jesli wybierze Pani opcje zwiedzania busem, nie ma mozliwosci spaceru. Prosze sprawdzic date piatkowa, bo czwartek jest juz zarezerwowany. Ewentualnie pozostaje opcja zwiedzania ogrodow piechota w sobote o 9.15 w jezyku polskim tu link https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?aaaamm=201710&numeroPartecipanti=6&codiceLinguaVisita=POL&step=3&action=booking
   Jest to jednak bardzo meczaca opcja, bo zwiedzanie ogrodow piechota zabiera okolo 2h, potem Muzea Watykanskie wliczone w cene biletu to minimum 3h, wiec robi sie z tego bardzo ciezki dzien, zwlaszcza dla starszych osob.
   Pozdrawiam serdecznie i zycze milego pobytu w Rzymie.

 97. Wiola

  Witam,

  Na początku listopada wybieram się do Rzymu. jestem studentka i mam 25 lat Czy zatem przysługuje mi zniżka na bilet wstępu do Muzeum Watykańskiego? Na stronie jest informacja, że jest to zniżka dla studentów 18-25 lat. Zatem mam rozumieć, że osoba która ukończyła 25 rok życia a nie ukończyła jeszcze 26 “łapie się” na tę zniżkę?
  Czy jako dowód wystarczy zwykła legitymacja studencka z uczelni?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczor,
   We wloskich muzeach data graniczna jest data urodzin. Dzien po urodzinach znizka juz nie przysluguje. Jesli na przyklad skonczyla Pani 25 lat 6 pazdziernika, a wybiera sie w listopadzie, nie przysluguje juz bilet ulgowy. Niestety, wersja angielska na stronie Muzeow Watykanskich nie jest zbyt precyzyjna i moze nieco zamieszac w glowie, wersja wloska mowi jasno – do ukonczenia 25 lat.
   Pozdrawiam

 98. Tomasz

  Dzien dobry! Kopalnia wiedzy! Gratuluję ! Mam pytanie dotyczące zwiedzania Rzymu/Watykanu. Prosze o sugestie co i jak powinienem zorganizowac zeby w jak najwiekszym stopniu ulatwic zwiedzanie Mamie (lat 68), ktora ma problemy z poruszaniem sie jezeli chodzi o dalekie dystanse pieszo. Co warto Jej pokazac ? (Mama nigdy nie byle w Rzymie- to prezent urodzinowy) Jak zorganizować taki pobyt? Pobyt 2-6 listopada. Czy jest w ogole szanse uczestniczyc w jakimkolwiek wydarzeniu z Papieżem w tych dniach? Czy mozliwe jest zobaczenie wylacznie kaplicy sykstynskiej bez muzeow ? Dziekuje za pomoc!

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Panie Tomaszu,
   Dziękuję za miłe słowa. Proszę mi podpowiedzieć, czym interesuje się mama, czy lubi muzea, kościoły, czy raczej obserwować życie ulicy? Na pewno powinna zobaczyć minimum turystyczne, tzn. bazyliki papieskie i słynne place – od Piazza del Popolo (metro A – przystanek Flaminio), Piazza di Spagna (metro A – przystanek Spagna), Piazza Navona, Piazza della Rotonda z Panteonem i Fontanne di Trevi (blisko metro A – przystanek Barberini).
   Na Lateran (Bazylika San Giovanni in Laterano) mozna dojechac metrem A – przystanek San Giovanni albo tramwajem nr 3 spod Koloseum w kierunku Valle Giulia.
   Nie wiem, czy mama jest zainteresowana wejsciem do Koloseum, bilet wstepu obejmuje rowniez Forum Romanum i Palatyn i jest wazny 2 dni. W poblizu Koloseum polecam kosciol San Pietro in Vincoli ze wspaniala rzezba Mojzesza Michala Aniola.
   Na Wzgorze Kapitolinskie najlepiej wejsc od strony Via di San Pietro in Carcere (boczna od Via dei Fori Imperiali), jest to lagodne wejscie i mozna bez wysilku wejsc do wspanialego kosciola Santa Maria in Aracoeli.
   Bazylika Santa Maria Maggiore znajduje sie w poblizu dworca Termini.
   Bazylika San Paolo fuori le Mura – metro B – przystanek San Paolo.
   Z Piazza Venezia (Plac Wenecki) – centrum miasta z Oltarzem Ojczyzny – tramwaj nr 8 dowiezie Panstwa na Zatybrze – przystanek Belli, stad dojscie na plac Santa Maria in Trastevere.z
   I oczywiscie Watykan. Papiez powinien byc w Rzymie 5 listopada w niedziele, Aniol Panski na Placu sw Piotra, najlepiej byc tam o 11. Nie sa wymagane bilety.
   Aby dojsc do Kaplicy Sykstynskiej i tak musza Panstwo przejsc przez czesc Muzeow, nie ma bezposredniego dojscia do niej. W takim przypadku, kiedy juz Pan wjedzie schodami ruchomymi do miejsca, w ktorym wydaja audioprzewodniki, trzeba wybrac krotsza trase zwiedzania. Moze Pan rozwazyc wynajem wozka inwalidzkiego na parterze tuz przy szatni, jesli mama ma problemy z chodzeniem. Zostawia Pan dokument tozsamosci i depozyt przy wynajmie.
   Nie wiem, gdzie ma Pan nocleg, co sie bardziej kalkuluje, czy bilet calodobowy, czy pojedyncze bilety, na pewno nie Roma Pass, bo ta kalkuluje sie jedynie w przypadku intensywnego zwiedzania muzeow, a nie obejmuje dojazdu z lotniska do centrum. Pozdrawiam i czekam na wiecej szczegolow.

 99. Renata

  Witam, wybieramy się z rodzicami do Watykanu w ich 20 rocznicę ślubu. To miał być prezent dla nich. Niestety nie sprawdziliśmy że w czasie naszego pobytu (19 listopada) Muzeum Watykańskie będzie zamknięte. Zastanawiam się czy również Bazylika św. Piotra tez będzie zamknięta. Nie mogę znaleźć takich informacji. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   19 listopada to niedziela. Muzea Watykańskie są zamknięte w niedzielę za wyjątkiem ostatniej w miesiącu. Bazylika św. Piotra jest otwarta w niedzielę, ale zamykana na czas modlitwy Anioł Pański, więc otwierana ponownie około 13. Czy Państwo przebywają tylko jeden dzień w Rzymie?

 100. Anna

  witam serdecznie,
  byliśmy dzisiaj w Necropoli – chciałabym ostrzec wszystkich, że w środku jest potwornie duszno i naprawde ciepło. pogłoski o 10 stopniach są mocno przesadzone.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Publikuję Pani komentarz, bo może przydać się osobom odwiedzającym nekropolię w najbliższym czasie. Nie wiem tylko, skąd Pani wzięła informację o 10 stopniach, ja w artykule piszę o 10 metrach głębokości :). Owszem, wewnątrz jest wilgotno i to potęguje uczucie ciepła, dlatego mogą wzrastać temperatury, o czym zresztą informuje oficjalna strona wykopalisk, ostrzegając osoby z problemami zdrowotnymi przed rezerwacją.
   Tegoroczne lato meteorolodzy okrzyknęli latem stulecia, 45 stopni w ciągu dnia przez półtora miesiąca. Dziś również było 27 stopni w ciągu dnia, niecodzienna temperatura jak na koniec października. Proszę korzystać z ostatnich chwil ciepłej rzymskiej jesieni. Pozdrawiam.

 101. Rox

  Dzień Dobry,
  Świetna strona, wiele przydatnych informacji ! 🙂
  Mam pytanie od 10 do 14 stycznia 2018 wybieram się z mamą do Rzymu. Chciałabym między innymi pójść z nią na mszę odprawianą przy grobie JPII, czy wie Pani może czy od roku 2018 zmienią się dzień i godzina odprawiania tej mszy? Czy to dalej będzie 7:10 w czwartek?
  Oraz jak wygląda wejście na taką mszę? Normanie stanąć w kolejce prowadzącej do Bazyliki? Czy jakimiś innymi wejściem?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Dziękuję za miły komentarz.
   Nic mi nie wiadomo o zmianie godziny mszy, od lat jest odprawiana w czwartki rano. Musi Pani stanąć w kolejce do bazyliki. To wczesna pora, więc nie ma tłumów. Msza jest odprawiana w drugiej kaplicy prawej nawy, tuż za Pietą Michała Anioła. Życzę spokojnych świąt i udanego pobytu w Rzymie.

 102. Rox

  Bardzo serdecznie dziękuję i również życzę spokojnych i zdrowych Świąt 🙂
  A jak wygląda sprawa z muzeum watykańskim? Jakiej długości są trasy? Po jakim dystansie i czasie?
  Zależy mi właśnie ze względu na mamę przede wszytskim na Watykanie w czwartek.
  Chciałabym zobaczyć kaplicę sykstyńska ale ograniczyć jakoś trasę po muzeum, by jej za bardzo nie zmęczyć zważywszy na to, że będą jeszcze kolejne 2 dni na zwiedzenie Rzymu.
  Można gdzieś znaleźć trasy? schemat?
  Proszę o poradę

  • Voice of Rome

   Dobry wieczor,
   Sa dwie trasy: krotsza – okolo 1.5 h i pelna. Podaje Pani link, na stronie Muzeow Watykanskich mozna sciagnac mapke z obiema trasami, doradzilabym jednak Pani wejsc przynajmniej na Dziedziniec Szyszki, bo krotsza trasa tego nie obejmuje. Koniecznie Dziedziniec Belwederski, Galerie Map, Stanze Rafaela i Kaplice Sykstynska, podarowac sobie Muzeum Egipskie czy Etruskow, a wejsc na koncu do Pinakoteki. Srednio okolo 3-4 h potrzeba, zeby zobaczyc najwazniejsze rzeczy, a warto, bo Muzea Watykanskie sa w pierwszej 10 najlepszych muzeow swiata, bilet jest drogi, a trasa wykonalna, z malym odpoczynkiem w kawiarni. Pozdrawiam http://www.museivaticani.va/content/dam/museivaticani/pdf/visita_musei/servizi_visitatori/mappa_musei_vaticani.pdf

 103. m.m.van son

  dzien dobry
  bedziemy w lutym 2018 w rzymie,chcielibysmy zobaczyc szopke w watykanie,czy to jest mozliwe?
  pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Którą szopkę ma Pani na myśli? Jeśli tę na Placu św. Piotra to nie. Jest tylko na okres Bożego Narodzenia, do 7 stycznia włącznie. Natomiast ulubiona szopka Jana Pawła II – Presepe dei netturbini jest otwarta przez cały rok, szczegóły w artykule. Pozdrawiam.

 104. Rox

  Dzień Dobry,
  Dziękuję za informację. Powie mi Pani jeszcze gdzie będę mogła wydrukować bilety na powrót z Rzymu? Gdyż Ryanair nie pozwala się odprawić szybciej niż 4 dni przed wylotem. Najlepiej w okolicach Watykanu?
  Oraz gdzie proponuje Pani się stołować smacznie i w rozsądnych cenach? Gdzieś dostanę inne dania niż pizze i makarony?
  Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Najlepiej, jeśli zabierze Pani pendriva ze sobą i zapisze bilet już po odprawie, bo wydrukować można w każdym punkcie ksero. Co do odprawy, najlepiej zapytać się w miejscu, gdzie Pani nocuje, może udostępnią Pani Internet. Jedyny Internet Point, jaki mi przychodzi do głowy w centrum, to ten niedaleko Kościoła Sant’Andrea della Valle niedaleko Piazza Navona https://www.yelp.it/biz/internet-point-s-andrea-della-valle-roma.
   Kuchnia włoska jest znakomita i różnorodna, a cudzoziemcy znają tylko makaron i pizzę, makaron we Włoszech to inna bajka, radzę spróbować. Proszę zajrzeć na moją główną stronę Gdzie można dobrze zjeść w Rzymie, znajdzie tam PAni część inspiracji. Poza tym to sezon na karczochy – 5,5 euro za sztukę, smakowite warzywo, do spróbowania. Główna zasada – jeść z dala od popularnych obiektów turystycznych, niższe ceny, inna jakość. Dużo fajnych, małych lokali jest w dzielnicy Monti – między Koloseum a Via Nazionale. W okolicy Watykanu – Bacio di Puglia – przychodzą miejscowi – znakomite dania z Apulii i ceny też przyzwoite. A poza tym rozpoczyna się karnawał, więc faworki -le frappe i castagnole – małe smażone kulki dostępne w każdej piekarni.
   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu.

 105. Robert&Renata

  Dzień dobry. Wybieramy się do Rzymu w dniach od 1 do 5 lutego. Będziemy zwiedzać sami, bez przewodnika. Zaplanowaliśmy wizytę w Watykanie 2 lutego. Jedna z tytułu tego, że jest to Święto Ofiarowania Pańskiego, mamy pytanie czy w tym dniu będzie można zwiedzać bazylikę i Muzea Watykańskie? Czy z Muzeów Watykańskich wychodzi się bezpośrednio do Bazyliki nie wychodząc na zewnątrz? Czy w kasach muzeum można kupić bilet na następny dzień w przedsprzedaży, żeby nie trzeba było następnego dnia stać w kolejce? Raczej nie planujemy kupować przez internet. Czy jednego wieczoru da się zrobić spacer na trasie: Coloseum – Fontanna di Trevi i Schody Hiszpańskie? jaka to mniej więcej odległość? Czy będzie to bezpieczne wieczorem (ok. 18-20), będą z nami dzieci? Nocować będziemy w hotelu w okolicach Coloseum. Gdzie kupić bilety na metro? W kasie, automacie? Jaki to mniej więcej koszt? Lepiej kupić bilet na jeden odcinek czy może są jakieś “całodzienne” . Dużo tych pytań, ale taką “samodzielną” wyprawę odbędziemy pierwszy raz, chcemy się dobrze przygotować 🙂

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   2 lutego można zwiedzać Muzea Watykańskie od 9 do 18, ostatnie wejście o 16, w Bazylice św. Piotra będzie celebrowana msza papieska, więc w tym czasie bazylika będzie niedostępna dla zwiedzających. Proszę odwiedzać stronę prefektury papieskiej, bo jeszcze nie podano godziny celebracji http://www.vatican.va/various/prefettura/it/udienze_it.html
   Nie ma przejścia z Muzeów Watykańskich do Bazyliki św. Piotra dla turystów indywidualnych, przejść mogą jedynie grupy z przewodnikiem.
   Nie ma możliwości wejścia do Muzeów Watykańskich po bilet, innymi słowy kolejka, którą Państwo widzą, to kolejka do wejścia, najpierw kontrol antyterrorystyczna, potem zakup na dany dzień, ewentualnie odbiór biletów. Przedsprzedaż jedynie internetowa. Proszę spróbować wejść w porze obiadowej około 12.30 – 13.00, o tej porze roku nie powinno być kolejek.
   Spacer da się zrobić, jak najbardziej, od Placu Koloseum to około 2,5 km, zakładając powrót metrem, bo dzieciaki na pewno skapitulują. Proszę poruszać się głównymi ulicami – Via dei Fori Imperiali i Via del Corso i uważać na kieszonkowców w metrze i w okolicy Koloseum.
   Bilet jednorazowy kosztuje 1.5 euro na 100 min. Całodzienny 7 euro. Dzieci do 10 lat jeżdżą za darmo za okazaniem dokumentu. Powyżej 10 lat nie ma zniżek. Muszą Państwo sami zadecydować, biorąc pod uwagę program zwiedzania. Jeśli jest sporo przejazdów, opłaca się bilet dzienny. Jeśli tylko wyjazd i powrót do hotelu, zdecydowanie jednorazówki. Centrum Rzymu najlepiej zwiedzać piechotą. Bilety dostaną Państwo w tabacchi, w automatach na każdej stacji metra, kasy są wyłącznie na dużych stacjach metra. Życzę udanej wyprawy 🙂

 106. Rox

  Generalnie właśnie chodziło mi o same punkty ksero, bo komputer i pendriva biorę, a wifi mam w hotelu. Czy w okolicy Watykanu przychodzi Pani na myśl jakiś punkt ksero?
  Dziękuję za radę co powinniśmy spróbować 🙂
  W jaki sposób podawane są karczochy? Nigdy nie jadłam a chętnie spróbuje
  Pozdrawiam

 107. Dominik

  Czy ktoś z Państwa ma pomysł jak dostać się na audiencje generalną (środa)? Chodzi o tą audiencję, do której trzeba wysłać fax do Prefektury Domu Papieskiego. Mam dwa pytania 1. Czy jest jakiś inny sposób niż fax, bo w dzisiejszych czasach to duże wyswanie? 2. Kiedy wysłałam fax na numer +39 06 6988 5863 to faks się nie zglasza, więc nie mogę wysłać faksu z potrzebnymi danymi, co robić? Może mam zły numer faksu? Proszę o pomoc.

 108. Ann

  Witam, bardzo pomocna jest Twoja strona. Na nieszczęście dowiedziałam się, że kupiłam bilet samolotowy i zarezerwowałam hotel niepotrzebnie. 19 marca 2018 r. muzea watykańskie są zamknięte. Szkoda, że wcześniej tu nie trafiłam, bo myślałam, że jedynie w niedziele muzea te są nieczynne, oraz święta religijne (które pokrywają się z naszymi).

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Generalnie muzea te są nieczynne we włoskie święta religijne, które niekoniecznie pokrywają się z polskimi, na przykład 29 czerwca – święto patronów Rzymu czy 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie. Oprócz tego muzea zastrzegają sobie inne daty i ten 19 marca w tym roku do nich należy. Szkoda, że nie odwiedziłaś oficjalnej strony muzeów tuż przed rezerwacją, ponieważ terminarz na 2018 rok został opublikowany już jesienią. Pozdrawiam serdecznie.

 109. Kinga

  Mam pytanie o kartę Omnia Vatican & Rome. W tej karcie mam zawarte zwiedzanie ogrodów watykańskich busem, czyli już nie muszę rezerwować busa na godzinę? Wg tego co pisze na stronach internetowych to zwiedzanie ogrodów jest możliwe tylko przy wcześniejszej rezerwacji. Czyli jeżeli kupię kartę na 2 lub 3 dni to automatycznie mam zarezerwowany ten przejazd po ogrodach? Jak to wygląda w praktyce? Mogę kupić kartę on-line ale muszę ją odebrać w punktach odbioru w Rzymie?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Przesyłam Pani link do oficjalnej strony Omnia https://www.omniakit.org/en/what-it-is/omnia-card-72-hours. Karta nie zawiera wstępu do Ogrodów Watykańskich. Znajdzie tam Pani punkty odbioru tejże karty w Rzymie, nie mają punktów na lotniskach. Musi ją Pani odebrać osobiście, pokazując voucher. Proszę się poważnie zastanowić nad zakupem tej karty, bo ceny mają z kosmosu, nieadekwatne do tego, co znajdzie Pani na oficjalnej stronie muzeów. Nie znam nikogo, kto polecałby tę kartę, jest to wyrzucenie pieniędzy w błoto, krótko mówiąc. Pozdrawiam.

 110. AnkaG

  Dobry wieczór
  super strona z wieloma cennymi informacjami, z których na pewno skorzystam.
  Wybieramy się do Rzymu w kwietniu 21-25. Mam pytanie – czy w niedziele Katedra Św Piotra jest również otwarta od godz. 7.00 bez przerwy? Zastanawiam się nad możliwością połączenia zwiedzania od rana Bazyliki z Modlitwą Anioł Pański o godz. 12.00? I zostawienia zwiedzania Muzeów Watykańskich na kolejny dzień zgodnie z Pani sugestią:)
  pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór, na pewno o 7 rano jest otwarta, o ile nie odbywa się uroczystość na Placu św. Piotra. O której ją zamykają, nie wiem, a z pewnością zamykają ze względów bezpieczeństwa podczas modlitwy Anioł Pański. Pozdrawiam.

 111. mikel

  Mam pytanie czy opłaca się kupować karty ROMA PASS mając zamiar zwiedzać główne atrakcję Rzymu? Dodam że jedziemy na weekend majowy z dwójką dzieci 13 i 11 lat.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   To zależy, co Państwo chcą zwiedzać. Karta ta jest droga, a nie obejmuje ani transportu z lotniska, ani Muzeów Watykańskich, bo to już inne państwo. Dochodzi 1 maja, kiedy Koloseum jest nieczynne, inne muzea tego dnia mogą być również zamknięte, muszą Państwo bezpośrednio sprawdzić to na stronach obiektów. Jeżeli jest nocleg w ścisłym centrum, to większość tras przemierza się piechotą, więc nawet transport się nie zwróci. Dzieci do lat 18 mają darmowy wstęp w muzeach państwowych. Może lepiej zarezerwować bilety do Koloseum i na Forum Romanum, Palatyn – to jeden bilet, a wykupić pojedyncze bilety. Muszą Państwo sami zadecydować. Pozdrawiam i życzę udanego pobytu.

   • mikel

    Chyba jedna kupię ROMA PASS bo będziemy mieszkać przy stacji metra i właśnie metrem planujemy dojazd do centrum. Czytałem też że ROMA PASS uprawnia do zniżek i wejść bez kolejek. Czy to prawda?

    • Voice of Rome

     http://www.romapass.it/en/home/ To oficjalna strona Roma Pass, proszę ją dokładnie przestudiować. Wejścia bez kolejki obejmują Koloseum, Muzea Kapitolińskie i Zamek św. Anioła. Są zniżki różnego rzędu od 20 do 50 procent w zależności od obiektu.

     • mikel

      Pisałem jeszcze o kolejności zwiedzania Watykanu tz. Bazylika z kopułą i muzea watykańskiej. Bilety mam kupione na 11.00. Czy to dobra pora bo ewentualnie mogę przebookowac na inna godzinę. Jaka kolejność zachować żeby zwiedzanie przebiegło sprawnie.

     • Voice of Rome

      Dobry wieczór,
      Jeśli ma Pan tylko jeden dzień, to najlepszy scenariusz dnia – kopuła-bazylika- Muzea Watykańskie, zacząć jak najwcześniej, kopuła jest czynna od 7.30, potem bazylika. Najlepszy czas na muzea to pora obiadowa od 13.30.

     • mikel

      Po powrocie krótkie info jak to wszystko wygląda na miejscu.
      Roma Pass zamówione jeszcze w Polsce. Odbiór w wyznaczonym punkcie informacji turystycznej w Rzymie. Dzięki tej karcie wstęp do Koloseum, Forum Romanum i Palatyn bez jakiejkolwiek kolejki (na Palatyn trzeba wchodzić tym drugim wejściem dalej od Koloseum). W 5 min jest się już w środku wliczają kontrolę 🙂 Bilety do Muzeów Watykańskich kupione również w kraju na 13.30. A tu znów kolejka gigantyczna a my boczkiem, boczkiem do wejścia online. Bez jakiejkolwiek kolejki. Nie zazdroszczę stania w tej jak na tę porę dnia dużej kolejce. A sam Watykan? Przyjechaliśmy na plac około 9.00. Postanowiliśmy najpierw wejść do Bazyliki. Kolejka do kontroli na jakieś 20 min. Po bazylice czas na kopułę i tu znów żadnych kolejek. Po prostu pusto. Może mieliśmy szczęście. Wrażenia niezapomniane. Pozdrawiam.

     • Voice of Rome

      Dziękuję Pani za komentarz po powrocie. Na pewno mieliście trochę szczęścia, bo Wielkanoc rozpoczyna sezon turystyczny, a maj i czerwiec są obleganymi miesiącami.

 112. Kasia

  Dzień dobry, skarbca wiedzy ten blog 🙂
  Dziękujemy za tę pasję, która ułatwia i nam życie w zwiedzaniu tego pięknego miasta.
  Mam pytanie, jesteśmy z najbliższą sobotę czyli 7 i 8 kwietnia w Rzymie, czy jest sens zacząć w sobote zwiedzanie Bazyliki, a potem Muzea Watykańskie? Planujemy być w niedziele na Anioł Pański na placu to może lepiej w niedzielę rano zwiedzić Bazylikę?
  Czy to już sezon kolejkowy do Muzeum Watykanskiego? Niestety za pozno wzielam sie do rezerwacji i na ich stronie nie ma juz biletow na sobotę. Czy w sobotę rano jak stanę w kolejce o 8 to będzie tragedia?
  Czy lepiej skorzystać z ofert posrednikow ale winduja za normalne wejscie 115zł…
  Bede wdzięczna za pomoc.
  Pozdr
  Kasia

  • Voice of Rome

   Dzień dobry, Pani Kasiu,
   Niech Pani rozpocznie od Muzeów Watykańskich jak najwcześniej. Już są tłumy w Watykanie, więc nawet o 8 może być mała kolejka, ale im później, tym gorzej. Pośredników nie polecam, to strata pieniędzy, lepiej wydać je na dobrą kawę czy lody.
   Bazylika jest otwarta w niedzielę od 7 rano i wtedy ma Pani bazylikę dla siebie, bez dzikich tłumów, które pojawiają się już od 8.30. O której ją zamykają przed modlitwą Anioł Pański, nie wiem. Może warto w sobotę zapytać osoby pracujące przy kontroli.
   Pozdrawiam serdecznie. W niedzielę będzie sporo zamieszania koło Koloseum, bo rusza maraton. Podaję Pani link do strony https://www.maratonadiroma.it/?!a/=/en-117-route/. Można przestudiować ewentualne utrudnienia.
   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu.

 113. mikel

  Mam już za bookowane bilety na 11.00. Nie wiem czy to najlepsza pora ale chyba można zmienić online godzinę wejścia.

  • Voice of Rome

   Bilety do Muzeów Watykańskich są sprzedawane na konkretną godzinę. W tym przypadku można rano wejść na kopułę, a po południu wrócić do bazyliki, niestety, trzeba stanąć drugi raz w kolejce do kontroli. Jeśli to możliwe, radziłabym wejść na kopułę i do wnętrza bazyliki na drugi dzien rano.

 114. Darek

  Mam pytanko odnośnie zakupu audioprzewodnika po bazylicę w formie aplikacji na telefon. Jak to technicznie się odbywa? Można samemu sobie tą aplikację ściągnąć i za nią zapłacić (np. kupić na Google Play) ? Czy zakupu dokonuje się na miejscu i wtedy jest przekazywany link czy coś w tym stylu?

  • Voice of Rome

   Udaje się Pan bezpośrednio do punktu zakupu w holu bazyliki, płaci 5€, dają Panu kod dostępu, następnie ściąga Pan aplikację na telefon, pracownicy pomogą w całej procedurze. Aplikacja nazywa się POP Guide, zostaje Panu na zawsze w telefonie, działa off-line. Pozdrawiam.

   • Jakub

    Ciao! Na wstępie dziękuję za ogrom informacji. Pomogło to mi i mojej żonie zaplanować pobyt w Rzymie. 12 lipca (czwartek) chcemy uczestniczyć we mszy świętej po polsku o godz. 7.00. Następnie od razu planujemy zwiedzić Bazylikę. Chcemy przy tym skorzystać ze wspomnianej wyżej aplikacji. Moje pytanie brzmi: czy przed mszą świętą jest już możliwy zakup kodu dostępu do POP Gudie w holu bazyliki, czy może po mszy można się wrócić i spokojnie go zakupić?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Jakub

    • Voice of Rome

     Dobry wieczór,
     Wydaje mi się, że stoisko z audioprzewodnikami jest otwarte od 8. Po mszy bez problemu wyjdzie Pan i w holu zakupi audioprzewodnik. Uwaga! Wychodzi Pan z bazyliki ostatnimi drzwiami (tam, gdzie napis Exit/Uscita). Kiedy znajdzie się Pan na tarasie, trzeba skręcić w lewo i jeszcze raz udać się za strzałkami do bazyliki. Proszę nie skręcać w prawo i schodzić schodkami obok budki z gwardzistą szwajcarskim, bo opuści Pan teren bazyliki, a powrotu nie ma. Pozdrawiam.

 115. Klaudia

  Czy można wejść do Kaplicy Sykstyńskiej bez zwiedzania muzeum watykańskiego ? I czy jest to płatne ?

  • Voice of Rome

   Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich, więc musi Pani kupić bilet wstępu do muzeów. Nie ma oddzielnego przejścia do kaplicy, trzeba przejść sporą część muzeów, które mają fenomenalne zbiory i przy tak wysokiej cenie biletu, szkoda by było je opuścić. Polecam Pani mój przewodnik po Muzeach Watykańskich, w którym znajdzie Pani wiele praktycznych wskazówek dotyczących zwiedzania tego obiektu.http://voiceofrome.com/jak-bezstresowo-zwiedzic-muzea-watykanskie-praktyczny-przewodnik/

 116. Beata

  Witam serdecznie…wybieramy się do Rzymu całą rodzina ..od około 15.00 – 30.05 do 03.06 do około 12.00 … w tym czasie Boże Ciało… proszę zatem bardzo o pomoc w zaplanowaniu zwiedzania Watykanu i innych atrakcji Rzymu… z góry dziękuje za pomoc bo czytając Pani bloga widzę, że ma Pani ogromną wiedz na temat wszelkich utrudnień mogących się pojawić przy naszym niestety “po omacku” planowaniu 🙂 Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Boże Ciało jest tu obchodzone w niedzielę, a nie w czwartek, Anioł Pański jak zawsze o 12.00 na Placu św. Piotra, po południu papież wybiera się do Ostii.
   2 czerwca jest obchodzone Święto Republiki, niektóre muzea mogą być nieczynne, bo to święto państwowe.
   Polecam tego dnia paradę na Via dei Fori Imperiali – o godz.10.00 oraz wizytę w Ogrodach Prezydenckich na Kwirynale – gratis od 15.00 do 19.00 – trzeba przyjść wcześniej, bo kolejki ogromne http://voiceofrome.com/popoludnie-w-ogrodach-prezydenckich-fotorelacja/
   3 czerwca – pierwsza niedziela miesiąca, wstęp do muzeów państwowych gratis, jeśli się Państwo zmobilizują, nawet przez godzinę można coś ciekawego zobaczyć.
   Pozdrawiam.

 117. Grzegorz

  Dzień dobry 🙂

  W poniedziałek lecimy z rodzinką do Rzymu. Mamy już plan zwiedzania przygotowany miedzy innymi na podstawie zapisów na tej stronie za co serdecznie dziękujemy. Chciałbym zapytać czy prawda jest ,że na plac Świętego Piotra czy też do samej bazyliki można wejść poprzez ogrody watykańskie gdzie kolejki są nieco mniejsze ?
  Z góry dziękuje i pozdrawiam z grodu Kraka 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Nie jest to prawdą. Do ogrodów nie ma kolejek, ponieważ można je zwiedzać tylko po uprzedniej rezerwacji na konkretną godzinę. Nie ma też trasy łączącej ogrody i bazylikę, jedynie ogrody i Muzea Watykańskie. Polecam wejście do Bazyliki św. Piotra rano o 7, jak to robi mój teść. Nie ma kolejek, spokój w środku, bez inwazji Azjatów. Życzę udanej podróży.

 118. Anna HK

  Dzień dobry. Dziękuję za wspaniały przewodnik!!!
  W lipcu będziemy z mężem w Rzymie po raz pierwszy ale za to aż tydzień (11-18.07).
  Między innymi planujemy dzień na Ogrody i Muzea Watykańskie oraz osobny poranek na Bazylikę Św. Piotra.
  Szukając biletów online znalazłam opcję: Ogrody Watykańskie i Nekropolia Via Triumphalis. Proszę o potwierdzenie – chodzi tutaj o Nekropolię z rzekomym grobem Św. Piotra?
  Zastanawiam się intensywnie czy wybrać zwiedzanie ogrodów z polskim przewodnikiem w sobotę 14.07, czy ogrodów wraz z nekropolią w piątek, z anglojęzycznym przewodnikiem? Wolałabym przewodnika polskojęzycznego tylko, że obawiam się większych tłumów w Muzeach Watykańskich w sobotę. Proszę o informację/radę – czy w sobotę jest więcej zwiedzających niż z piątek, czy bez różnicy? Czy znacznie mniej zwiedzjących będzie w poniedziałek? Na czwartek mamy już kupione bilety do colosseum/roman forum/palatine hill and current exhibitions, a na wtorek tj ostatni dzień nie chcemy zostawiać najcenniejszego do zobaczenia.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i radę. Chciałabym jak najszybciej zakupić bilety aby nie przegapić opcji z ogrodami i przewodnikiem.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Nekropolia Via Triumphalis to nie jest nekropolia z grobem św. Piotra, ten znajduje się w Bazylice św. Piotra głęboko pod Grotami Watykańskimi i rezerwacją zajmuje się obsługa Bazyliki. Musi Pani sama zadecydować, czy warto obejrzeć Nekropolię Via Triumphalis, da pewne wyobrażenie, jak chowano w tamtych czasach.
   Muzea Watykańskie są oblegane przez cały tydzień, sezon trwa i trudno o luz, może troszkę przyjemniej jest w porze obiadowej. Pozdrawiam serdecznie.

 119. Anna HK

  Dziękuję pięknie. Wybraliśmy sobotnie zwiedzanie ogrodów z polskim przewodnikiem. Akurat do MW dotrzemy w porze obiadowej. Mam nadzieję, że jeśli chodzi o ilość ludzi nie będzie tragicznie. W tym terminie synowie są na wyjeździe wakacyjnym i jest to dla nas jedyna opcja spokojnego zwiedzenia i poczucia Rzymu. Z chłopcami przyjedziemy gdy jeszcze trochę podrosną.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Voice of Rome

   Życzę Państwu udanego i romantycznego pobytu w Wiecznym Mieście. Pozdrawiam.

 120. Patrycja

  Świetny przewodnik, mam pytanie czy wejdę do Watykanu, jeśli mam drobną literówkę na bilecie jeśli chodzi o imię

  • Voice of Rome

   Tak, wejdzie Pani bez problemu, najważniejsze jest potwierdzenie rezerwacji.

 121. Robert

  Niesamowita strona – gratuluję i dziekuję!!!! Jedziemy z żoną 8-19 sierpień i na pewno skorzystam z porad.
  1. Czy z ROMA PASS mając zakupione pilety online do Koloseum i Muzeów Watykańskich wchodzę nie stojąc w długich kolejkach.
  2. Czy do NEKROPOLII WATYKAŃSKICH z grobem św. Piotra wchodzą tylko grupy zorganizowane. Czy można wysłać zgłoszenie a organizator sam tworzy grupę??
  Pozdrawiam
  Robert

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Tak, Roma Pass umożliwia wejście bez kolejki do Koloseum, również bilety do Koloseum kupione on-line. Roma Pass nie obejmuje Muzeów Watykańskich.
   Cała procedura rezerwacji biletów do grobu św. Piotra jest opisana w artykule, zapraszam do lektury i życzę wspaniałych rzymskich wakacji.

 122. Anna

  Witam, czy rzeczone audio przewodniki po Bazylice i kopule można kupić wcześniej? Jak je znaleźć? Czy jest to możliwe dopiero na miejscu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Audioprzewodniki kupujemy w holu bazyliki, nie można ich kupić wcześniej. Zapraszam do uważnej lektury artykułu, znajdzie tam Pani wszystkie informacje łącznie ze zdjęciami. Pozdrawiam.

 123. Ewa

  Dzień dobry,

  gratuluję wspaniałego artykułu, bardzo przyjemnie się go czytało. Chciałabym zwrócić się z prośbą o pomoc – w terminie 19-26 września będę w Rzymie razem z rodzicami (ok. 60 lat). Od razu było wiadomo, że odwiedzimy Watykan, przy czym nie wiedziałam konkretnie kiedy – po artykule wyklarowało mi się, że chyba najlepiej byłoby zrobić to w czwartek 20 września, tak, żeby wziąć udział w mszy przy grobie JPII o 7:10. No i moje pytanie – co dalej? Patrząc na to, jakie mamy lato, zapowiada się, że będzie bardzo gorąco – chciałabym w związku z tym jak najbardziej uniknąć tłumów, ale też zobaczyć wszystkie obowiązkowe punkty. Autorze artykułu – jak zaplanować zwiedzanie, żeby się nie pogubić? Jakimi trasami się poruszać, żeby niczego nie ominąć? Jakie bilety najlepiej kupić on-line, żeby nie stać w kolejkach, a jakie musimy kupić na miejscu? O o jeszcze nie zapytałam, a jest ważne? 🙂 Pozdrawiam!

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Przede wszystkim wrzesień nie jest już taki upalny jak sierpień. Jest ciepło i przyjemnie. Bilety koniecznie należy kupić wcześniej do Koloseum i Muzeów Watykańskich oraz Gallerii Borghese, jeśli Panią interesuje (prowadzi ona wyłącznie sprzedaż biletów przez internet). Tłumy na pewno będą, ponieważ wrzesień jest obleganym miesiącem. Co do tras to zależy wyłącznie od Państwa preferencji. Tydzień to sporo czasu. Proszę sprecyzować, co Panię interesuje, czy muzea, czy kościoły, gdzie mają Państwo nocleg. Absolutne minimum to Watykan, Koloseum i Forum Romanum z Palatynem, Wzgórze Kapitolińskie, Panteon, bazyliki papieskie i najsłynniejsze place i fontanny – Piazza Navona, Piazza di Spagna, Fontanna di Trevi. Przy kilkudniowym pobycie mogą Państwo pójść na Janikulum, na Awentyn, jechać do katakumb św. Kaliksta i na Via Appia Antica, możliwości jest wiele. Pozdrawiam.

   • Ewa

    Dziękuję za szybką odpowiedź!
    Nie doprecyzowałam jednak mojego pytania odnośnie zwiedzania – chodziło mi właśnie o dokładne zaplanowanie wycieczki jedynie po Watykanie, tak, żeby się nie pogubić. Gdzie w Watykanie zacząć i jakie bilety wcześniej wykupić, żeby w czwartek, rozpoczynając mszą przy grobie JPII zrobić kompletną, jednodniową wycieczkę, która pozwoli zobaczyć jak najwięcej, ale nie pozbawi rodziców resztek sił. W jakiej kolejności się przemieszczać, co jest obowiązkowym punktem? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

    • Voice of Rome

     Dzień dobry Pani Ewo,
     Przede wszystkim odradzam jednodniową wyprawę do Watykanu, jeśli Państwo są tyle dni w Rzymie. W czwartek rano po mszy najlepiej zwiedzić bazylikę i groty watykańskie, nie wiem, czy jest Pani zainteresowana kopułą, wejście jest dość ciężkie i odradzam je starszym osobom, można wjechać na taras kopuły. Może Pani odwiedzić ulubioną szopkę Jana Pawła II – szczegóły w artykule.
     Muzea Watykańskie polecam następnego dnia w porze obiadowej – tu musi Pani zarezerwować bilety on-line, aby ominąć długie kolejki.
     Pozdrawiam

 124. Sebastian

  Dzień Dobry.
  Przede wszystkim pragnę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem Pani wiedzy o Watykanie i Rzymie, a jeszcze wspanialsze jest to, że dzieli się Pani swoją wiedzą zupełnie bezinteresownie.
  Ja niestety dotarłem do Pani strony dopiero po zarezerwowaniu biletów do Muzeów Watykańskich na środę, 5 września 2018. No właśnie, o zgrozo! na środę!!!!. 🙁 Bilety są na godzinę 12.30)
  Prośba o poradę. Czy w tym samym dniu jest szansa na zwiedzenie Bazyliki, jeżeli tak to kiedy, wcześnie rano czy po zwiedzeniu Muzeów, po południu.
  A może w inny dzień?
  Będziemy na wakacjach 70 km od Rzymu przez tydzień, plan zakładał w tym czasie 3 wizyty w Rzymie, 1 to Watykan i dwie pozostałe to Rzym ze swoimi zabytkami.
  Jeżeli zdecyduję się na zwiedzanie tego dnia tylko Muzeów, gdzie powinienem się skierować by zminimalizować stanie w kolejkach itp, (będą ze mną 2 osoby 70+). Już wiem że nie muszę stać w kolejce do kas, ale mam pytanie: czy wejście do Muzeów jest gdzieś blisko tej olbrzymiej kolejki? czy będę musiał przeciskać się gdzieś obok osób stojących w tej kolejce i tłumaczyć, że mam już bilet ?
  Pozdrawiam serdecznie
  Sebastian

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Panie Sebastianie,
   Dziękuję za miłe słowa.
   W artykule https://voiceofrome.com/jak-bezstresowo-zwiedzic-muzea-watykanskie-praktyczny-przewodnik/ zaraz na początku, w podpunkcie lokalizacja znajdzie Pan zdjęcie wejścia do muzeów, na nim barierki i żółtą tablicę przed samym wejściem. To jest wejście dla osób z zarezerwowanymi biletami, więc proszę śmiało omijać całą kolejkę i udać się tuż przed główne wejście. Mam rodziców w podobnym wieku i nie próbowałabym już zwiedzać bazyliki tego samego dnia. Jest jeszcze gorąco i tłumy turystów w kolejce do wejścia. Muzea męczą, 4 godziny musi Pan poświęcić na zwiedzanie. Potem radziłabym relaksujący spacer po mieście, a wizytę w bazylice rano następnego dnia. Życzę udanego wyjazdu.

 125. Joanna

  Dzień dobry,
  będziemy w Rzymie przejazdem przez 1,5 dnia i chcielibyśmy zwiedzić Watykan w środę 5 września (do Rzymu przyjedziemy dzień wcześniej ok. godz 14) Czy dobrze rozumiem, że wejście do Bazyliki będzie możliwe dopiero po audiencji, ok. 13, nawet jeśli pojawimy się na placu dużo wcześniej, przed godz. 7? Niestety nie mamy możliwości zmiany terminu przyjazdu do Rzymu. Jeśli nie ma możliwości zwiedzania Bazyliki przed południem tego dnia, jak poleciłaby Pani zagospodarować czas od rana do otwarcia Bazyliki, na odwiedzenie Muzeów Watykańskich? Czy w takim razie może lepiej byłoby wybrać się do Bazyliki dzień wcześniej, po przyjeździe do Rzymu? Czy jest sens zaczynać zwiedzanie po południu?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Joasiu,
   Zawsze podczas środowych audiencji wstęp do bazyliki jest mniej więcej o godzinie 13. Dopóki jest ciepło na zewnątrz, audiencja odbywa się na Placu św. Piotra i dostęp do bazyliki jest niemożliwy z uwagi na bezpieczeństwo papieża. Te same tłumy z audiencji kierują się później do wnętrza świątyni, więc moim zdaniem rozsądniej byłoby zwiedzić ją dzień wcześniej, proszę pamiętać o nakryciu głowy i wodzie, jeszcze są upały i tłumy turystów. Jeśli mają Państwo w planach Muzea Watykańskie, to jak najbardziej polecam je właśnie w trakcie audiencji, a potem spacer po Rzymie. Pozdrawiam.

 126. Małgorzata

  dzień dobry
  wybieram się do Rzymu na początku października – w sumie niecałe 5 dni – ponieważ będzie to nasz pierwsza wizyta w Rzymie więc chciałabym bardziej poczuć atmosferę tego miasta – chyba nie odwiedzę muzeów watykańskich. Na pewno Coloseum , Forum Romanum, itp. Pytanie czy warto kupować bilety 3 w 1 ? córka moja była ok 2 lata temu i mówiła że kupiła bilet przy Forum Romanum od razu z wejściem do Coloseum i nie było kolejki. Czy jest też jakaś różnica cenowa? A jeśli chodzi o dzielnicę “za Tybrem” co warto zobaczyć? PS. jakiej pogody można się spodziewać w październiku – na początku? pozdrawiam serdecznie Małgorzata

  • Voice of Rome

   Pani Małgosiu,
   Córka ma rację, to jest jeden bilet obejmujący trzy obiekty – Koloseum, Forum Romanum i Palatyn – ważny dwa dni i kupiony w kasie kosztuje 12 euro. Nie ma innej opcji, tzn. biletu wstępu tylko do Koloseum. Na Zatybrze warto pójść po południu, zobaczyć Bazylikę Santa Maria in Trastevere, Santa Cecilia in Trastevere i powłóczyć się uliczkami bez celu, aby poczuć klimat tej dzielnicy. Październik to idealny miesiąc na zwiedzanie Rzymu. Nie ma już upałów, a w ciągu dnia jest ponad 20 stopni, choć poranki i wieczory chłodnawe. Proszę sprawdzić prognozę pogody trzy dni przed wyjazdem, wtedy jest najbardziej wiarygodna. Pozdrawiam i życzę udanego pobytu.

 127. Karolina

  Dzień dobry, jak dokładnie nazywa się aplikacja na telefon z audio przewodnikiem po polsku po Bazylice św. Piotra? Wyszukiwarka znajduje ogrom aplikacji.

 128. Artur

  Dzień dobry. Nie będe oryginalny pisząc, że ta strona to niezwykła i niesamowicie pomocna skarbnica wszelkiej wiedzy o Rzymie i Watykanie !! Jest wspaniała, a wiem co piszę bo już pół roku temu kozystałem z zamieszczonych tutaj porad planując 3,5 dnia w Rzymie ! Rewelacja ! Serdecznie dziękuję !!!!!! Chociaż te 3,5 dnia to kropla w morzu potrzeb i możliwości zobaczenia prawdziwych skarbów, to jednak wystarczyło żeby “zarazić” mnie Rzymem i Watykanem do tego stopnia, że 3 tygodnie po powrocie do Polski miałem bilety i booking hotelu na ponowną wizytę… Jadę za tydzień i juz nie mogę się doczekać żeby zobaczyć jeszcze raz te piękne miejsca i koniecznie wiele nowych, na które poprzednio nie starczyło czasu i sił…. A teraz do rzeczy…. czytałem wiele publikacji i znalazłem różne informacje dotyczące Grot Watykańskich… Jak to naprawdę jest, można je teraz zwiedzać, czy jednak nie ? Jestem przeszczęśliwy ponieważ dostałem zgodę Ufficio Scavi na wizytę w Nekropolii i przy grobie Św. Piotra… :D:D:D więc chciałbym również zobaczyć Groty, nieczynne w marcu br.

  Pozdrawiam serdecznie
  Artur

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Panie Arturze,
   Serdecznie dziękuję za Pana komentarz, bo to najpiękniejsze, kiedy zamieszczone informacje służą ludziom. Groty Watykańskie, czyli te bezpośrednio pod Bazyliką św. Piotra, będące na poziomie dawnej Bazyliki Konstantyna, powinny być otwarte codziennie. Zdarza się, że czasem je zamykają, kiedy trwają jakieś uroczystości, być może trafił Pan w okresie Wielkiego Postu, ale normalnie są otwarte w godzinach odwiedzin bazyliki, proszę próbować. Fantastyczna wiadomość z pozwoleniem na zwiedzanie nekropolii z grobem św. Piotra. Niech Pan tylko przygotuje się dobrze i ubierze na cebulę, bo na dole jest wilgotno i bywa duszno. Poza tym nie wolno wnosić bagaży, plecaków, aparatów fotograficznych. Życzę wspaniałych wrażeń, dobrej pogody i udanego pobytu. Nie wiem, czy będzie Pan w weekend, czy w środku tygodnia, ponieważ w przyszły weekend są Dni FAI i zazwyczaj można wejść do obiektów niedostępnych na co dzień, np. w niedzielę otworzą bunkier pod dworcem Termini. Pozdrawiam serdecznie.

 129. Anna

  Dzień Dobry. Mam pytanie odnośnie zniżek do Muzeum w Watykanie czy jest na polską legitymację nauczycielską i ile wcześniej trzeba kupić bilety przez internet. Dziękuję za wiele przydatnych wskazówek jakich się dowiedziałam ze strony. Pozdrawiam serdecznie Anna

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Pani Aniu,
   Niestety, Muzea Watykańskie nie honorują legitymacji nauczycielskiej, może Pani śmiało próbować w muzeach państwowych czy miejskich Rzymu. Jeżeli chodzi o rezerwację biletów, zwykle w okresie jesienno-zimowym wystarczy miesiąc wcześniej, o ile nie ma Pani na myśli konkretnej godziny wejścia, za wyjątkiem okresu świątecznego, kiedy bilety należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Od Wielkanocy do końca września, a więc w pełnym sezonie turystycznym dużo wcześniej. Pozdrawiam.

 130. Sandra

  Witam! Nie orientuje się Pani jak wygląda sprawa ze zniżkami dla nauczycieli? Na stronie Koloseum jest informacja, że nauczyciel ma bilet ulgowy. Posiadam legitymacje nauczycielską (są na niej również angielskie napisy-tłumaczenia), czy to wystarczy by zakupić bilet ulgowy? Czy trzeba miec międzynarodową legitymację nauczycielską? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

  • Voice of Rome

   Dobry wieczor,
   Tak, wystarczy. Nauczciele szkol panstwowych krajow UE maja prawo do znizki. Pozdrawiam.
   OTHER REDUCTIONS
   european citizens between 18 and 25 years old, under the law 28.09.1999 n. 275, and subsequent amendments and additions through ministerial decrees.(austria, belgium, bulgaria, cyprus, croatia, denmark, estonia, finland, france, germany, greece, ireland, italy, latvia, lithuania, luxemburg, malta, the netherlands, poland, portugal, united kingdom, czech republic, romania, slovakia, slovenia, spain, hungary, swiss confederation, norway, liechtenstein, iceland)
   for european union state school teachers

 131. Ewa

  Jak wszyscy – świetny blog i wpis. A czy ma Pani porady jak zwiedzać Watykan z niemowlakiem? Będziemy mieć lekki składany wóżek ale też nosidełko gdyby gdzieś kazano nam zostawić wózek. Rozumiem żę do Bazyliki z wózkiem nie wejdziemy, a jak jest z muzem watykańskim? Czy może z niemowlakiem nie ma to większego sensu?
  Słyszałam że Rzym nie jest wdzięczny miastem do zwiedzania z wózkiem dziecięcym, ale przecież Włoszki też mają dzieci, jakoś muszą sobie radzić?! 😀

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Przede wszystkim gratuluję maluszka 🙂 Sama jestem mamą 18-miesięcznego chłopczyka i niestety, potwierdzę, Rzym jest miastem barier, zwłaszcza w metrze. W Muzeach Watykańskich są miejsca do karmienia, przewijaki, można bez problemu przemieszczać się z wózkiem dziecięcym. Proszę zerknąć na inny wpis https://voiceofrome.com/jak-bezstresowo-zwiedzic-muzea-watykanskie-praktyczny-przewodnik/. Do Bazyliki nie wejdzie Pani z wózkiem, trzeba go zostawić w przechowalni bagażu, więc nosidełko jak najbardziej wskazane. Nosidełko koniecznie w Koloseum i na Forum Romanum, te miejsca to koszmar dla wózków. Lepiej poruszać się autobusami, sprawniej wejść. Nieliczne stacje metra mają windy i to jest ogromny problem. Poza tym z mojego doświadczenia lepiej unikać kocich łbów – słynnych sampietrini. Moje dziecko strasznie płakało, tak je wytrzęsło w wózku. Porządne przewijaki znajdzie Pani m.in. w nowym centrum handlowym Rinascente przy Via del Tritone, między Fontanną di Trevi a Schodami Hiszpańskimi. Lubię też Terazza Caffarelli – to kawiarnia przy Muzeach Kapitolińskich, można do niej wejść bez zwiedzania muzeów. Łazienki są na pierwszym piętrze, trzeba niestety wnieść wózek po schodach. https://voiceofrome.com/terrazza-caffarelli-ukryty-zakatek-muzeow-kapitolinskich/. Polecam również Vivi Bistro przy Piazza Navona, w pasażu prowadzącym do Museo di Roma. Mają przyzwoite ceny kawy przy stoliku jak na centrum Rzymu, no i można przewinąć malucha. https://www.vivibistrot.com/piazza-navona/.
   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu.

 132. Ewa

  Łał ! Dziękuję że Pani poświęciła czas i tyle podpowiedziała 😀 Wszystko zanotowane. Nie ukrywam że pierwsza podróż z maluchem stresuje mnie niemiłosiernie, jestem przekonana że będzie głodny, marudny w najmniej wygodnych momentach, ale jakoś damy radę. Jeżeli jeszcze coś się Pani przypomni, będę wdzięczna za każdą wskazówkę. Pozdrawiam

 133. Ewa

  Nie wiem czy mi się nie wysłała odpowiedź ale napiszę jeszcze raz jak bardzo jestem wdzieczna że poświęciła Pani czas i tyle podpowiedziała. Przygotuje sobie wcześniej jakiś plan jazdy autobusów 🙂 Chyba tym razem, ze względu na malucha skupimy się bardziej na spacerowaniu, odpuścimy sobie Muzea Watykańskie. Nudzić się nie będziemy 🙂 Bardziej się przejmuję przewijakami czy możliwością podgrzania słoiczka 😀 Jeżeli coś jeszcze się Pani przypomni to będę wdzieczna za każdą podpowiedź. Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Najlepiej wynająć mieszkanie, wtedy ma Pani dostęp do kuchni i może podgrzać jedzenie. Ja nosiłam ze sobą termosy. Trzymają ciepło przez kilka godzin. Przewijaki na pewno są w miejscach, które wskazałam, także porządne na Placu św. Piotra – od strony księgarni i poczty, porządne i czyste pomieszczenie – il fasciatoio to przewijak po włosku, przyda się. Po słoiczkach domyślam się, że maleństwo ma już około 6 miesięcy, więc awaryjnie inna opcja, wejść z wózkiem do łazienki dla osób poruszających się na wózku, rozłożyć spacerówkę i na niej przebrać malucha. Da Pani radę, stres rozumiem, każda mama się stresuje za pierwszym razem. Pozdrawiam serdecznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.