Święte Schody odsłonięte po restauracji

posted in: Watykan | 4

Święte Schody – Santa Scala – bielsze niż kiedykolwiek, a przede wszystkim pozbawione drewnianej obudowy – atrakcja dla turystów i emocje dla wielu pielgrzymów, którzy do 9 czerwca czyli Zielonych Świątek będą mogli po nich wejść.

Santa Scala – 28 marmurowych schodów, po których według tradycji Chrystus wchodził na sąd do pałacu Poncjusza Piłata, a które do Rzymu przywiozła w 326 roku Helena, matka cesarza Konstantyna. Moje zdjęcie jest jeszcze sprzed restauracji.

Odrestaurowali je specjaliści z Muzeów Watykańskich i dla nich to też były wielkie emocje. Przez 300 lat schody pokrywała drewniana obudowa na zamówiona przez papieża Innocentego XIII w 1723 roku. W trakcie prac restauracyjnych odnaleziono liczne monety, ex-vota, zdjęcia, karteczki z prośbami wiernych oraz trzy krzyże.

Pierwszy porfirowy krzyż został umieszczony na drugim schodku, drugi na 11 schodku, najbardziej zniszczonym, bo to tu podobno Jezus upadł i rozbił kolanem marmur, plamiąc go krwią. Trzeci, brązowy krzyż umieszczono na ostatnim schodku.

Odrestaurowano również wspaniałe freski sklepienia nad schodami pochodzące z czasów pontyfikatu Sykstusa V, a więc lat 80-tych XVI wieku.

Uroczysta inauguracja odbyła się po południu 11 kwietnia.

Santa Scala – Święte Schody

Święte Schody są własnością Watykanu. Znajdują się naprzeciwko Bazyliki św. Jana na Lateranie. Można tu dotrzeć linią metra A – stacja San Giovanni albo tramwajem 3 spod Koloseum, albo piechotką spod Koloseum. Zdjęcie obiektu wykonałam w czasie trwania Roku Jubileuszowego. Dziś jest cały pokryty reklamami.

Uwaga! Są ogromne kolejki, najlepiej przyjść wcześnie rano.

Dni powszechne otwarte

6.00 – 14.00

15.00 – 19.00 IV-IX (X-III – 15.00-18.30)

Święta

7.00-14.00

15.00 – 19.00 IV-IX (X-III – 15.00-18.30)
4 Responses

 1. Malgosia

  Czy moglibysmy skontaktowac sie z Panem telefonicznie? Czy udziela Pan oprowadzania po Watykanie? Mamy tylko 4 dni w pobytu we Wloszech, w tym chcielibysmy odwiedzic Asyz I Florencje. Bylibysmy bardzo wdzieczni za instrukcje\rade jak tego dokonac w bardzo intensywny sposob( tylko 2 osoby dorosle). Dziekujemy uprzejmie, pozdrawiamy. z uklonami, Malgosia Krajewska

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Pani Małgosiu,
   Mam na imię Urszula i nie oprowadzam turystów. Kiedy Państwo wybierają się do Rzymu, bo rozumiem, że tu będzie baza. Pomysł zwiedzania tak odległych miejsc jest logistycznie zabójczy w tak krótkim czasie. Wyjazd do Florencji opłaca się jedynie pociągiem Frecciarossa, który tę trasę pokonuje w 1.5h, ale jest bardzo kosztowny, jeśli rezerwowany na ostatnią chwilę. To tak wpaść i wypaść – jak to mówią Włosi toccata e fuga. Kościoły mają sjestę, do Uffizi trzeba zarezerwować bilet on-line, inaczej godziny stania w kolejce.
   Asyż to mniej więcej 3h drogi autobusem. Najlepiej załatwić sobie tam nocleg i pobyć, wtedy można poczuć średniowieczną atmosferę miasta, bo taki kilkugodzinny wypad to jedynie Bazylika św. Franciszka. Reszta kościołów też ma przerwę obiadową do 12-12.30 do 15.30-16, a trzeba wrócić do Rzymu, więc proszę to jeszcze raz przymyśleć. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Ann

  Witam, zeszłam (poprzez czytanie jak na razie) już z Panią niemal cały Rzym. Teraz w realu mam zaplanowany wylot za 2 tygodnie na tydzień. Jednak proszę o informację jak to wygląda, na dzień dzisiejszy z koronawirusem w Rzymie. Chodzi mi o to czy otwarte są muzea, miejsca gdzie można coś zjeść itp. Czy póki co wszystko żyje własnym życiem,
  tylko ludzi (turystów) mniej?

  • voiceofr

   Dobry wieczór Pani Aniu,
   Turystów niewiele, zatłoczone place puste, miejscowi w ogóle nie ruszają się do centrum. Muzea są jeszcze czynne, ale wszędzie obowiązuje zasada co najmniej metra odległości między osobami. Ta sama zasada w kinach. Teatry zamknięto, szkoły zamknięte od 5 marca. Lokale są otwarte. Watykan po pierwszym przypadku zakażenia transmituje jutro Anioł Pański on-line. Niestety, najgorsze ma dopiero dotrzeć do Rzymu, bo na północy Włoch sytuacja jest naprawdę bardzo poważna. 233 zgony w całym kraju. Trudno mi powiedzieć, jak to będzie wyglądać za kilka dni. Ludzie boją się, choć są i tacy, którzy ignorują zagrożenie i przestrzeganie zasad zaleconych przez obronę cywilną kraju. Proszę śledzić komunikaty prasowe na https://www.ansa.it – to włoski odpowiednik Polskiej Agencji Prasowej. Pozdrawiam serdecznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *