Wielkanoc w Rzymie i Watykanie – praktyczny poradnik

Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w Roku Liturgicznym. Nic więc dziwnego, że Rzym przeżywa wówczas najazd pielgrzymów i turystów pragnących uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w Koloseum czy wielkanocnej mszy na Placu św. Piotra w Watykanie. Otrzymuję ostatnio sporo wiadomości z prośbą o harmonogram uroczystości papieskich, dziś zatem pierwsza część poradnika.

Niedziela Palmowa 2015

20 marca – Niedziela Palmowa 

Msza na Placu św. Piotra o 9.30

Rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Watykan jest pełen parmureli, czyli palm, które co roku przyjeżdżają tu z Ligurii, a dlaczego? Przeczytacie o tym w artykule O tym, jak liguryjskie palmy zagościły w Watykanie.

Parmureli Foto: sanremonews

24 marca – Wielki Czwartek – Msza Krzyżma Świętego – 9.30 Bazylika św. Piotra

Niegdyś to właśnie w  Bazylice św. Jana na Lateranie – katedrze rzymskiej papieże celebrowali liturgię Wielkiego Czwartku łącznie z obrzędem mycia stóp. W lewej kaplicy transeptu – Ołtarzu Sakramentu  – przechowywany jest fragment stołu, przy którym odbyła się Ostatnia Wieczerza. Relikwiarz wystawia się na widok publiczny wyjątkowo w Niedzielę Wielkanocną.

25 marca – Wielki Piątek 

17.00 Bazylika św. Piotra – Męka Pańska

21.15 Droga Krzyżowa w Koloseum – miejscu męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan. Dla wielu wiernych to najbardziej spektakularne wydarzenie Wielkiego Tygodnia. W tym roku rozważania przygotował arcybiskup Perugii – kardynał Gualtiero Bassetti.

Droga Krzyżowa Koloseum

Drogę Krzyżową w Koloseum z 14 kapliczkami wzdłuż Via Sacra zainicjował papież Benedykt XIV na obchody Jubileuszu 1750 roku. Umieścił też krzyż pośrodku Koloseum. Tradycję przerwano po zjednoczeniu Włoch, usunięto kapliczki i krzyż z wnętrza amfiteatru Flawiuszy, ten jednak powrócił po podpisaniu traktatów laterańskich, ale nie w centralne, a boczne miejsce. Dawną tradycję odnowił papież Jan XXIII, ale tylko raz w 1959 roku, natomiast całkowicie przywrócił ją papież Paweł VI w 1964 roku. Wtedy też RAI po raz pierwszy transmitowała drogę w kanale Eurowizji.

 Jest jeszcze jedno miejsce szczególnie miejsce związane z Męką Pańską (oprócz słynnych Świętych Schodów), ale rzadko odwiedzane. To Bazylika Santa Croce in Gerusalemme, do której zapraszam Was w artykule Santa Croce in Gerusalemme – rzymska Jerozolima (znajduje się kilometr piechotą od San Giovanni in Laterano, jeden przystanek tramwajem nr 3). Zobaczycie w niej wspaniałe freski rzymskiego malarza Antoniazzo Romano obrazujące Legendę św. Krzyża oraz Kaplica Relikwii, które według tradycji przewiozła do Rzymu święta Helena, matka cesarza Konstantyna. Wśród nich m.in. : fragmenty krzyża, gwóźdź użyty podczas ukrzyżowania, dwa kolce z korony cierniowej i tabliczka w wyrokiem śmierci po hebrajsku, grecku i łacinie, tzw. Titulus Crucis. Papieże w przeszłości celebrowali tu liturgię Wielkiego Piątku.

Kaplica Relikwii – Santa Croce in Gerusalemme

26 marca – Wielka Sobota 

20.30 Wigilia Paschalna – Bazylika św. Piotra

27 marca – Niedziela Wielkanocna 

10.15 uroczysta msza wielkanocna na Placu św. Piotra. Po niej o 12.00 błogosławieństwo Urbi et Orbi.

Plac św. Piotra

Na wszystkie uroczystości, którym przewodniczy papież za wyjątkiem Drogi Krzyżowej w Koloseum wymagane są bilety wstępu. Są one bezpłatne. Rezerwujemy je w Biurze Prefektury Papieskiej (szczegółowe informacje na stronie internetowej Prefektury).

W centrum Rzymu mieści się również kościół polski pod wezwaniem św. Stanislawa – przy Via delle Botteghe Oscure, 15, niedaleko Piazza Venezia. Tam można uczestniczyć w nabożeństwach w języku polskim. W Wielką Sobotę zgodnie z polską tradycją odbywa się święcenie pokarmów. Kościół pośredniczy także w rezerwacji wejściówek na msze papieskie (kontakt – strona internetowa)

Trwają obchody Jubileuszu Miłosierdzia. To okazja, aby odwiedzić wszystkie bazyliki papieskie i przekroczyć progi Drzwi Świętych. Aby przekroczyć Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra, należy się zarejestrować (szczegóły w moim artykule dotyczącym jubileuszu). Do pozostałych bazylik nie trzeba się rejestrować, wystarczy przejść przez bramki bezpieczeństwa.

San Giovanni in Laterano – wejście do bazyliki
Drzwi Święte – San Giovanni in Laterano

O tym, jak rzymianie spędzają Wielkanoc, Wielkanoc kulinarnie i kulturalnie przeczytacie w artykule Wielkanoc w Rzymie i Watykanie od kuchni.

17 Responses

 1. Przemek

  Czy na drogę krzyżową w Koloseum trzeba mieć specjalny bilet? Czy wystarczy np RomaPass?

  • Voice of Rome

   Panie Przemku!

   Droga Krzyżowa w Koloseum jest za darmo, nie potrzebuje Pan biletów. Musi Pan tylko przyjść wcześniej, aby zająć lepsze miejsce przed Koloseum. Rozpoczyna się o 21.15.

 2. Mariusz

  Czy droga krzyżowa odbywa się wewnątrz czy na zewnątrz (dookoła) Koloseum ?
  Chodzi mi o to czy osobie na wózku inwalidzkim uda się uczestniczyć ?
  Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Panie Mariuszu,

   Wierni uczestniczą w Drodze Krzyżowej na zewnątrz Koloseum. Gromadzą się na placu przed Koloseum i pozostają tam na czas trwania nabożeństwa. Osoba na wózku inwalidzkim bez problemu będzie mogła uczestniczyć. Radziłabym jedynie przybyć nieco wcześniej z uwagi na tłumy chętnych. Pozdrawiam.

 3. Margita

  A jak dlugo trzeba czekac na wejsciowki na Msze na pl. sw Piotra w Niedziele Wielkanocna? Wyslalam wniosek trzy tygodnie temu za posrednictwem faksu i troche sie martwie brakiem odpowiedzi…

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,

   Nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na to pytanie, Prefektura Papieska wysyła potwierdzenia czasem w ciągu tygodnia, a czasem po miesiącu i nawet nie można tego sprawdzić, bo nie zostawiają nawet żadnego telefonu kontaktowego. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać, widocznie jest dużo zgłoszeń. Alternatywnie może Pani spróbować zarezerwować poprzez duszpasterstwo polskie w Rzymie. http://duszpasterstwopolakowwrzymie.com/
   Pozdrawiam

   • Slawek

    Niedawno rezerwowalem wejsciowki na Mszę Krzyżma i Niedzielę wielkanocna przez oficjalną stronę prefektury watykańskiej. Trzeba wypełnić formularz i i wysłać faxem. Odpowiedz z potwierdzeniem dostałem po 3-4 dniach mailem

 4. Margita

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Będę czekać na odpowiedź, chociaż na pewno z niecierpliwością 🙂 postanowiliśmy spędzić w tym roku Wielkanoc w Wiecznym Mieście i jestem bardzo podekscytowana. A na tym blogu znalazłam wiele cennych wskazówek, za które bardzo dziękuję. Serdecznie pozdrawiam!

 5. Xiezna

  Jak to jest z wejściówką na mszę w niedzielę palmową? Czy jest ona konieczna i czy da się ją zdobyć w niedzielę rano (przyjeżdzam do Rzymu w sobotę wieczorem dopiero)? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Na uroczystosci na Placu sw. Piotra bilety sa wydawane dzien wczesniej od 9 do 19, trzeba je zamowic duzo wczesniej z w Prefekturze Papieskiej (informacje podalam w linku w artykule). To Niedziela Palmowa, zainteresowanie ogromne, wiec do sektorow nie wejdzie Pani bez wejsciowki, ale poza sektorami nie obowiazuja bilety. Jest to spora odleglosc od oltarza, ale i tak warto przyjsc, bo to wyjatkowa celebracja. Pozdrawiam.

 6. Bogusia

  Witam,
  Mam pytanie,czy i gdzie można dostać książeczkę z tekstami rozważań Drogi Krzyzowej celebrowanej przez papieża Franciszka w języku polskim? Na oficjalnej stronie Watykaniu niestety nie ma tłumaczenia na język polski…
  Pozdrawiam

 7. Ola

  Witam, a na ile wcześniej mozna rezrwowac wejsciowki na Wielkanoc-miesiąc czy jeszcze wcześniej? Pozdrawiam Ola

  • Voice of Rome

   Pod koniec roku Prefektura Papieska publikuje kalendarz uroczystości na kolejny rok. Można rezerwować już w tym czasie, nie później niż dwa tygodnie przed Wielkanocą, w tym roku końcową datą był 15 marca. Pozdrawiam.

 8. Karolina

  Witam! Czy w Wielki Czwartek Muzea Watykańskie były otwarte czy zamknięte? Planujemy Wielkanoc 2019 w Rzymie i chciałabym wiedzieć jak to było w poprzednich latach. Dziękuję.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   W poprzednich latach były otwarte, ale radzę poczekać, zwykle pod koniec listopada Muzea Watykańskie publikują kalendarz na 2019 rok, podając wszystkie daty, kiedy muzea są nieczynne. Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *