1 listopada drożeją bilety do Koloseum

posted in: Rzymskie ABC | 5

€16 – tyle od 1 listopada zapłacimy za podstawowy bilet wstępu do Koloseum, na Forum Romanum i Palatyn, a bilet ten będzie ważny tylko jeden dzień.

Czy słusznie? Jak najbardziej, bardzo dobra decyzja dyrektor Alfonsiny Russo. Zawsze zastanawiałam się, dlaczego bilet wstępu do Koloseum w porównaniu z innymi rzymskimi zabytkami np. nudnym Zamkiem Świętego Anioła (wstęp o zgrozo €14) kosztuje tak mało. Nie wymieniam już innych obleganych włoskich obiektów jak chociażby florenckiej Galerii Uffizi – €20 czy Pompejów – €15. Najczęściej odwiedzany włoski zabytek i czwarty na świecie pod względem ilości odwiedzających po Luwrze, Wielkim Murze Chińskim i Muzeum Narodowym w Pekinie kosztował €12, zdecydowanie za mało za zabytek tej klasy. Nawet wstęp na Wawel jest droższy.

1 listopada 2019 roku zostaną wprowadzone dwa typy biletów:

€16 – BASIC – podstawowy, ważny jeden dzień, obejmujący wstęp do Koloseum, na Forum Romanum i Palatyn

€22 – FULL EXPERIENCE – rozszerzony, ważny dwa dni, pozwalający odwiedzić Koloseum, Arenę, Forum Romanum, Palatyn i miejsca obejmujące nowy bilet SUPER, tzn. Museo Palatino, Casa di Augusto, Casa di Livia, Aula Isiaca – Loggia Mattei, Criptoportico Neroniano, Santa Maria Antiqua, Tempio di Romolo i Domus Transitoria – pałac Nerona na Palatynie.

Między 2009 a 2018 rokiem Koloseum odwiedziło ponad 60 mln osób, tylko w ubiegłym roku 7, 6 mln. Podwyżki biletów nie było od 2008 roku.

Od dziś, czyli 11 marca można kupić nowy bilet Foro Romano Palatino SUPER, obejmujący siedem wyjątkowych miejsc na Forum Romanum i Palatynie: Museo Palatino, Casa di Augusto, Casa di Livia, Aula Isiaca – Loggia Mattei, Criptoportico Neroniano, Santa Maria Antiqua, Tempio di Romolo, a 11 kwietnia dołączy również Domus Transitoria, czyli pałac Nerona na Palatynie. Kosztuje on €16 i jest ważny jeden dzień, nie można z nim wejść do Koloseum. Kto kupił już zwykły bilet do Koloseum, na Forum Romanum i Palatyn, a chciałby odwiedzić SUPER miejsca, może w kasach na miejscu dopłacić €6.

Pani Russo planuje również poszerzyć ofertę zwiedzania Domus Aurea, czyli Złotego Domu Nerona o dadatkowy dzień – piątek, do tej pory można go zwiedzać jedynie w soboty i niedziele. Domus Aurea już przygotowuje się do obchodów 500-lecia śmierci Rafaela, przypadającej za rok. Przygotowują nowe oświetlenie oraz wystawę poświęconą grotesce – malarstwu, które fascynowało nie tylko Rafaela.

UWAGA POSIADACZE KARTY ROMAPASS 48H I 72H!!!

Od 1 marca 2019 musicie zarezerwować wejście do Koloseum on-line, wybrać godzinę wstępu i zapłacić €2 za rezerwację, po czym udać się już na miejscu do kasy z rezerwacjami PRENOTATI, a następnie z kartą RomaPass do wejścia.


5 Responses

 1. Maria

  Witam,
  mam problem z zakupem biletów do Koloseum, na oficjalnej stronie rodzaje biletów są “nieopisane”, to chyba najlepsze słowo, bo nie ma napisane prosto – wchodzisz tam i tam, mijasz kolejkę itd. Chciałabym kupić 4 bilety podstawowe, bez przewodnika, z ominięciem kolejki. Wychodzi mi, że to powinny być “Colosseum, Roman Forum and Palatine regular entrance” i nazwa biletu “full ticket individuals entrance”, czyli pełen bilet dla indywidualnych – koszt 12 + 2 euro za rezerwację. Ale nigdzie w szczegółach nie ma czy taki bilet pozwala minąć kolejkę, tzn. czy ogólnie bilety kupione online są bez kolejkowe (czyli od razu do kontroli osobistej)? Pomocy! 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Mario,
   Wszystkie bilety sprzedawane on-line do Koloseum pozwalają ominąć kolejkę, więc nie ma potrzeby dodatkowego opisu, inaczej nie miałoby to sensu, płaci Pani dodatkowo €2 za rezerwację. Opcja, którą Pani wybrała, jest poprawna. Po opłaceniu wejścia na konkretną godzinę, otrzyma Pani voucher, który należy wymienić na bilet w kasach z zarezerwowanymi biletami. Szczegóły otrzyma Pani w voucherze. Zna Pani angielski, więc sobie poradzi. Proszę przyjść około 30 minut wcześniej niż godzina wskazana na bilecie. Niestety, żyjemy w czasach terroryzmu i od ponad 3 lat kontrola do Koloseum jest drobiazgowa, a to też wydłuża czas oczekiwania na wejście. Pozdrawiam.

   • Maria

    Dziękuję 🙂 trochę mnie te “full entrance” i “full ticket” skołowały. A o kontroli czytałam, że też spora tam bywa kolejka. Zresztą kontrola to teraz raczej norma, w Paryżu już to przerabiałam, tam nawet w supermarketach sprawdzają torby.

 2. Paweł

  Dzień dobry,
  czy w przypadku zakupu biletu w kasie przy Palatynie (planujemy w poniedziałek Wielkanocny zwiedzić rano Palatyn+Forum Romanum, a po po południu Koloseum), trzeba określić godzinę wejścia do Koloseum, czy można przyjść o dowolnej godzinie? Nie rezerwujemy online, bo będziemy z 14-latką i z tego co przeczytałem i tak musielibyśmy zgłosić się do kasy po “darmowy” bilet dla niej.

  • Voice of Rome

   Nie trzeba wybierać określonej godziny, kupuje Pan bilet w kasie i może wejść o dowolnej porze. Bilet jest ważny przez dwa dni – po jednym wejściu na każdy obiekt. Osoby rezerwujące on-line, a od marca również użytkownicy RomaPass muszą wybrać konkretną godzinę wejścia. Pozdrawiam i życzę udanego pobytu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *